Ministerstwo wybrało wykonawcę instalacji fotowoltaicznej

Ministerstwo wybrało wykonawcę instalacji fotowoltaicznej
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Na dachu budynku Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii powstanie jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w Warszawie. Przetarg na jej realizację wygrała firma Columbus Energy.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku resortu przedsiębiorczości podzielono na trzy etapy – pierwsza mikroinstalacja o mocy 50 kW powstanie na dachu MPiT do końca tego roku. Kolejne dwie mają zostać zamontowane wiosną przyszłego roku.

Zlecenie dla Columbus Energy to efekt przetargu, który został ogłoszony na początku sierpnia br.

REKLAMA

Dotychczas przedsięwzięcie uzyskało zgodę konserwatora zabytków, a przed wykonaniem instalacji fotowoltaicznej w ramach jednego z zadań termomodernizacyjnych został docieplony stropodach budynku ministerstwa, aby zniwelować straty ciepła.

Parametry instalacji fotowoltaicznych, a także magazynu energii, którego montaż również przewidziano, określa projekt budowlany zakładający wykonanie instalacji o łącznej mocy ok. 150 kW, składających się z trzech mikroinstalacji po 50 kW.

Cała instalacja będzie się składać z 498 modułów fotowoltaicznych, kazdy o mocy 300 W.

Rocznie na dachu MPiT ma powstawać energia w ilości odpowiadającej 7 proc. zużycia energii elektrycznej z 2018 r.

REKLAMA

Jak wylicza resort przedsiębiorczości, uwzględniając koszty sprzedaży i dystrybucji energii – wynoszące w sumie około 0,47 zł/kWh, na co składa się cena energii 0,20 zł/kWh oraz cena dystrybucji – praca instalacji fotowoltaicznej ma dawać roczne oszczędności sięgające 100 tys. zł.

– MPiT chce dać dobry przykład innym. Dlatego rozpoczęliśmy nowe inwestycje w naszym budynku, które pozwolą w znaczący sposób zmniejszyć zapotrzebowanie na energię i koszty z tym związane. To też kolejna „cegiełka” w walce o lepszą jakość powietrza w Polsce – komentuje minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Termin realizacji pierwszej mikroinstalacji o mocy 50 kW na dachu budynku MPiT zgodnie z umową przewidziany jest do końca tego roku, drugiej do 30 kwietnia 2020 r., a ostatniej do 31 maja 2020 r.

Ponadto w ramach działań termomodernizacyjnych przewidziano wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, a także instalacji c.o. oraz modernizację instalacji c.w.u. polegającą na wykonaniu izolacji wszystkich poziomów c.w.u. i cyrkulacji w piwnicy, montażu nowej armatury i zaworów termostatycznych na cyrkulacji, montażu perlatorów i regulatora czasu pracy pompy cyrkulacyjnej.

W ten sposób ma zostać zmniejszone zużycie wody o około 20 proc., a zapotrzebowanie na ciepło ma spaść o 40-50 proc.

Ponadto modernizacja oświetlenia poprzez wymianę obecnych opraw oświetleniowych na oprawy energooszczędne ma dać oszczędności na zużyciu energii elektrycznej na poziomie 47 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.