Znowu rekordowo niskie ceny energii z fotowoltaiki

Znowu rekordowo niskie ceny energii z fotowoltaiki
GCL

W aukcji dotyczącej budowy ogromnej farmy fotowoltaicznej w Dubaju zaproponowano rekordowo niskie ceny za energię. Najniższa cena to mniej niż 17 dolarów za megawatogodzinę, w przeliczeniu na złotówki to zaledwie około 66 zł/MWh.

Miks świetnego nasłonecznienia, wieloletnich gwarancji przychodów ze sprzedaży energii, dającej pewność inwestorom wieloletniej strategii energetycznej i dostępu do taniego kapitału skutkuje kolejnymi rekordami jeśli chodzi o ceny energii, które są w stanie zaoferować inwestorzy szykujący projekty elektrowni fotowoltaicznych w Dubaju.

W aukcji przeprowadzonej przez operatora Dubai Electricity and Water Authority (DEWA), której stawką jest budowa i sprzedaż energii z mającej powstać w Dubaju elektrowni fotowoltaicznej o mocy 900 MW, najniższą cenę wynoszącą w przeliczeniu na dolary zaledwie 16,953 USD/MWh zaproponowało konsorcjum firm, na którego czele stoi saudyjski koncern ACWA.

REKLAMA

Natomiast tylko niewiele wyższą cenę, wynoszącą 17,25 USD/MWh, zaproponowało konsorcjum firm z udziałem arabskiego funduszu Masdar, francuskiego koncernu energetycznego EDF oraz chińskiego producenta modułów fotowoltaicznych Jinko Solar.

Wygrany aukcji otrzyma możliwość sprzedaży produkowanej energii po stałej cenie w okresie 25 lat, przy czym 60 proc. własności projektu ma przejść na Dubai Electricity and Water Authority.

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 900 MW ma być kolejnym etapem wielkiego kompleksu fotowoltaicznego o docelowej mocy 5 GW, który ma powstać w Dubaju do roku 2030

W dwóch poprzednich aukcjach związanych z projektem Mohammed bin Rashid al-Maktoum, które przeprowadzono do roku 2016, zaproponowano ceny wynoszące odpowiednio jeszcze około 50 USD/MWh i 30 USD/MWh.

W ubiegłym roku w Dubaju EDF i Masdar uruchomiły elektrownię fotowoltaiczną o mocy 200 MW, która składa się na kompleks Mohammed bin Rashid al-Maktoum. Dwie kolejne części tego etapu, każda po 300 MW, mają zostać oddane do użytku w tym roku i 2020.  Energia będzie sprzedawana przez 25 lat po stawce 29,9 USD/MWh.

REKLAMA

Projekt Mohammed bin Rashid al-Maktoum wpisuje się w wyznaczony przez władze Dubaju cel 7 proc. udziału fotowoltaiki w miksie energetycznym do roku 2020 i 15 proc. do roku 2030. Wówczas 71 proc. energii elektrycznej ma pochodzić z gazu naturalnego, a także po 7 proc. z węgla i atomu. Docelowo udział OZE w miksie energetycznym Dubaju ma wzrosnąć do 75 proc. w roku 2050.

Wcześniej rekordowo niskie ceny energii z fotowoltaiki na Półwyspie Arabskim zgłoszono w aukcji z 2017 roku dotyczącej budowy elektrowni fotowoltaicznych w Arabii Saudyjskiej.

Najniższą ofertę zgłosiło arabsko-francuskie konsorcjum Masdar-EDF, które zaproponowało cenę wynoszącą tylko ok. 17,8 USD/kWh. Ta oferta nie została jednak zakwalifikowana do podpisania umowy na sprzedaż energii.

Na rządowe gwarancje sprzedaży energii mogą natomiast liczyć arabski koncern ACWA Power, który zgłosił cenę 23,6 USD/MWh, a także konsorcjum, na którego czele stoi japoński koncern Marubeni i które zgłosiło cenę ok. 26,6 USD/MWh.

Z kolei w tym roku w Abu Dhabi uruchomiono obecnie największą na świecie elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1,177 GW, z której energia będzie sprzedawana po cenie 24,2 USD/MWh.

Energię z największej na świecie elektrowni fotowoltaicznej po zapewnionej w aukcji cenie będzie kupować przez 25 lat lokalny operator Abu Dhabi Water & Electricity Company.

Dotąd najniższe ceny energii z fotowoltaiki zaproponowano jednak w Europie, a konkretnie w aukcji przeprowadzonej w tym roku w Portugalii. Więcej na ten temat w artykule: Energia z fotowoltaiki może być aż tak tania?

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.