Ponad 2,7 GW nowych systemów PV w Niemczech

Ponad 2,7 GW nowych systemów PV w Niemczech
EDF

Łączna zainstalowana moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech zbliża się do poziomu, po przekroczeniu którego zgodnie z niemiecką ustawą o OZE powinno zakończyć się subsydiowanie nowych inwestycji w fotowoltaice o ile Berlin nie zniesie obowiązującego limitu, co ostatnio zasygnalizował.

Federalna agencja Bundesnetagentur poinformowała o podłączeniu do sieci w sierpniu w Niemczech systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 327,1 MW. W tym 235 MW zrealizowano w dachowej fotowoltaice, 18,6 MW dotyczyło mniejszych, naziemnych instalacji uruchomionych poza systemem aukcyjnym, a niemal 1 MW przyłączono w ramach systemu przeznaczonego dla najemców.

Wynik osiągnięty przez niemiecki sektor fotowoltaiczny w sierpniu jest lepszy od zanotowanego w poprzednich miesiącach. W maju Bundesnetagentur raportowała podłączenie 241 MW, w czerwcu przyłączono 270 MW, a w lipcu 310 MW.

REKLAMA

Najwięcej nowych mocy w fotowoltaice zarejestrowano jednak w pierwszym miesiącu br., kiedy przyłączono 579 MW.

Na koniec sierpnia łączna, zainstalowana moc systemów fotowoltaicznych w Niemczech wzrosła do 48,65 GW. Tymczasem, zgodnie z niemieckim systemem wsparcia, po przekroczeniu poziomu 52 GW kolejne instalowane za naszą zachodnią granicą systemy PV nie będą mogły już korzystać z rządowych subsydiów.

Ostatnio w ramach nowego pakietu klimatycznego, którego założenia przedstawił rząd Angeli Merkel, pojawiła się jednak zapowiedź zniesienia tego limitu.

Póki co inwestorzy uruchamiający najmniejsze systemy PV o mocy do 10 kW mogą rozliczać w okresie 20 lat energię oddawaną do sieci po gwarantowanej stawce 0,1058 euro/kWh, w przypadku systemów o mocy 10-40 kW przysługuje stawka 0,1030 euro/kWh, a w przypadku dachowych systemów o mocy 40-750 kW taryfa wnosi 0,0818 euro/kWh.

REKLAMA

Natomiast w przypadku tzw. marketingu bezpośredniego taryfa dla nowych instalacji o mocy 100-750 kW wynsi 0,0742 euro/kWh.

To poziom o około 0,02 euro wyższy od cen osiąganych w niemieckich aukcjach przewidzianych dla gruntowych elektrowni fotowoltaicznych o mocy od 750 kW do 10 MW.

Udział fotowoltaiki w niemieckim miksie energetycznym w ubiegłym roku wzrósł do 7,3 proc.

W 2018 roku niemieckie elektrownie fotowoltaiczne wytworzyły około 45,7 TWh energii elektrycznej – o około 6,3 TWh więcej w porównaniu do generacji z roku 2017.

Natomiast w pierwszej połowie 2019 r. niemieckie elektrownie fotowoltaiczne wytworzyły łącznie 24 TWh, czyli o 1 TWh więcej niż w analogicznym okresie 2018 r.

W najbliższych latach inwestycje w  fotowoltaikę u naszych zachodnich sąsiadów będą w coraz większym stopniu bazować na warunkach rynkowych. Więcej na ten temat w artykule: Fotowoltaika bez subsydiów rozkręca się w Niemczech.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.