Panele fotowoltaiczne z grafenem na pierwszej farmie PV w Polsce

Panele fotowoltaiczne z grafenem na pierwszej farmie PV w Polsce
PHU Jeznach

Pod Sochaczewem powstała pierwsza w kraju elektrownia fotowoltaiczna złożona z modułów fotowoltaicznych z warstwą grefenową. To technologia opatentowana przez polską firmę FreeVolt.

W Feliksowie koło Sochaczewa w ubiegłym tygodniu oficjalnie uruchomiono elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1,8 MW, na którą składają się dwa projekty po 0,9 MW każdy.

Obecnie w kraju najczęściej realizowane są naziemne farmy fotowoltaiczne o mocy nieprzekraczającej 1 MW z uwagi na kryteria systemu aukcyjnego, w którym inwestorzy uzyskują 15-letnie gwarancje sprzedaży energii po cenach zaoferowanych w aukcjach i dodatkowo indeksowanych co roku o inflację.

REKLAMA

Jednak w przypadku farmy fotowoltaicznej, która powstała pod Sochaczewem, jest inaczej. Inwestor – firma PHU Jeznach – nie zdecydowała się na realizację swoich dwóch projektów w systemie aukcyjnym.

Jak tłumaczy w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl inwestor Adam Jeznach, dla realizowanych projektów zabezpieczono unijną dotację, co oznaczałoby konieczność pomniejszenia ceny oferowanej w aukcji o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej kosztowała 7,7 mln zł netto, z czego 3 mln zł stanowiło dofinansowanie z działania 4.1 Odnawialne źródła energii, typ projektów „Infrastruktura do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020.

W związku z posiadaną dotacją inwestor uzyskałby w aukcji niską cenę, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę obserwowany wzrost cen energii na rynku hurtowym i możliwość generowania większych zysków ze sprzedaży energii poza rządowym systemem wsparcia, na warunkach wynegocjowanych na rynku.

W tym celu inwestor zawarł umowę z Energą-Obrót, która będzie kupować energię, rozliczając ją w trybie godzinowym. Ta sama spółka będzie świadczyć usługę bilansowania handlowego.


Fot. PHU Jeznach

REKLAMA

Panele fotowoltaiczne z grafenem

Farma fotowoltaiczna pod Sochaczewem zajmuje powierzchnię 4,5 hektarów i składa się na nią 6666 monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych PVGraf marki FreeVolt, zamontowanych na konstrukcjach Reca Solar, a także obsługiwanych przez 90 falowników Froniusa.  

– Elektrownie fotowoltaiczne są najbardziej niedewastującymi środowisko instalacjami, ponieważ wyłączają z powierzchni biologicznie czynnej tylko 0,13 proc. gruntów – podkreśla w rozmowie z Gramwzielone.pl Adam Jeznach.

Parametry wykorzystanych modułów, w tym w zakresie wyższych uzysków energii i mniejszej degradacji ma zapewnić dodatkowa warstwa grafenowa.

Jak mówi w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Adam Jeznach, nowe moduły fotowoltaiczne mają zapewnić ponadprzeciętną produkcję energii na poziomie 1,3 MWh z 1 kW w skali roku, a ich dodatkową zaletą ma być potwierdzona w procesie certyfikacji niska degradacja mająca wynosić rocznie poniżej 0,1 proc.


Fot. PHU Jeznach

Technologia modułów fotowoltaicznych z warstwą grefenową PVGraf została opatentowana przez bydgoską firmę FreeVolt, która obecnie finalizuje prace nad opatentowaniem jej dodatkowo na rynku amerykańskim.

To pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych na świecie elektrowni fotowoltaicznych, w których wykorzystano panele fotowoltaiczne posiadajace warstwę grafenu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.