Daqo: technologia monokrystaliczna zdominuje rynek PV

Daqo: technologia monokrystaliczna zdominuje rynek PV
Fot. Mike Baker, flickr cc

Dotychczasowy rozwój globalnego rynku fotowoltaicznego był zdominowany przez technologię polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych mających niższą sprawność, ale tańszych od modułów monokrystalicznych. Spadek kosztów produkcji modułów PV sprawia jednak, że na rynku zaczyna dominować technologia monokrystaliczna.

Do tej pory na rynku fotowoltaicznym dominowały moduły polikrystaliczne stosowane zwłaszcza w dużych, naziemnych farmach PV. Mniejszą rolę odgrywały natomiast moduły typu monokrystalicznego, stosowane –z uwagi na wyższą sprawność – głównie w projektach dachowych, gdzie liczy się maksymalne wykorzystanie ograniczonej powierzchni.

W ostatnich latach różnice w cenach modułów fotowoltaicznych w obu technologiach zmniejszy się na tyle, że globalny rynek PV zaczął przykładać większą wagę do lepszych parametrów modułów monokrystalicznych.

REKLAMA

Firma konsultingowa PVinsights podaje, że obecnie średnie ceny lepszej jakości modułów polikrystalicznych wynoszą przeciętnie 0,223 USD/W, a ceny modułów typu monokrystalicznego kształtują się na średnim poziomie 0,246 USD/W, przy czym w Chinach za tego rodzaju moduły płaci się średnio 0,227 USD/W.

Z kolei firma konsultingowa PV InfoLink podaje, że przeciętna cena za moduły polikrystaliczne o mocy 275-330 W ma obecnie wynosić 0,22 USD/W. Natomiast przeciętna cena modułów monokrystalicznych PERC o mocy 310-370 W ma sięgać 0,257 USD/W.

Rynek fotowoltaiczny sygnalizuje przy tym, że różnica w cenach modułów typu poli- i mono może się jeszcze zmniejszyć, gdy z poziomem produkcji odpowiadającym rosnącemu popytowi na produkty typu mono- dostosują się producenci komponentów – polikrzemu, płytek i ogniw.

PV InfoLink ocenia, że udział modułów monokrystalicznych w tegorocznej sprzedaży modułów na globalnym rynku PV, prognozowanej na 112 GW, przewyższy rynkowy udział modułów polikrystalicznych i osiągnie poziom 60 proc.

Teraz prognozę wskazującą na dalszy wzrost znaczenia technologii monokrystalicznej sformułował Daqo New Energy – czołowy producent polikrzemu stosowanego do produkcji modułów krystalicznych – w tym typu mono- i polikrystalicznego.

REKLAMA

W komunikacie na temat uruchamiania nowej fabryki CEO Daqo, Longgen Zhang, przekonuje, że już pod koniec przyszłego roku udział modułów monokrystalicznych w sprzedaży modułów na globalnym rynku PV przekroczy 80 proc.

Obserwujemy szybką ekspansję technologii monokrystalicznej, która ma coraz większy udział w nowych liniach produkcyjnych naszych klientów produkujących płytki krzemowe. Podaż wysokiej jakości polikrzemu typu mono nadal pozostaje w tyle za rosnącym popytem. W efekcie krzem typu mono jest sprzedawany ze znaczącą premią w stosunku do krzemu typu poli – komentuje Longgen Zhang.

– Sprzedajemy około 85 proc. naszych produktów do zastosowań typu mono i oczekujemy, że po uruchomieniu nowych linii produkcyjnych ich udział przekroczy 90 proc. Jednocześnie współpracujemy z niektórymi klientami nad zastosowaniami przeznaczonymi do płytek typu N, które wymagają wyższej jakości krzemu w porównaniu do standardowych płytek typu P. Chcemy być gotowi w przyszłym roku do pokrycia około 40 proc. naszej całkowitej produkcji krzemem mającym zastosowanie w płytkach typu N – dodaje CEO Daqo New Energy.

Wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na krzem stosowany do produkcji płytek typu mono, Daqo uruchamia swoją kolejną fabrykę, w której dzięki wyższej efektywności produkcji ma zejść z kosztem wytwarzania polikrzemu na początku przyszłego roku do 6,8 dolarów/kg.

Tymczasem w ubiegłym miesiącu średnie ceny polikrzemu spadły pierwszy raz poniżej 8 dolarów/kg. Zdaniem ekspertów, taki poziom cenowy może prowadzić do zamykania kolejnych fabryk tego surowca, które nie będą w stanie utrzymać rentowności.

Według PV InfoLink, średnie ceny krzemu stosowanego do produkcji płytek typu poli wynoszą obecnie 6,9 USD/kg, a do płytek typu mono – 8,6 USD/kg.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.