Olga Malinkiewicz ma nowy pomysł na wykorzystanie perowskitów

Olga Malinkiewicz ma nowy pomysł na wykorzystanie perowskitów
Saule Technologies

Kierowana przez Olgę Malinkiewicz firma Saule Technologies rozwija koncepcję wykorzystania perowskitowych paneli fotowoltaicznych w autonomicznych, solarnych carportach. Partnerem polskiej firmy w tym przedsięwzięciu jest francuski koncern energetyczny Engie.  

Saule Technologies opracuje razem z należącą do Engie firmą Natoni solarny carport, w którym obok tradycyjnych paneli fotowoltaicznych pokrywających dach parkingowego zadaszenia zostaną zastosowane elastyczne panele PV wykonane z perowskitu.

Projekt solarnego carportu, który będzie podstawą do wspólnych prac, jest własnością polskiej firmy. Natomiast Natoni będzie odpowiadać za dostarczenie urządzeń ładujących samochody elektryczne, magazynu energii oraz rozwiązań z zakresu Internetu Rzeczy. Firma należąca do francuskiej grupy energetycznej Engie ma ponadto odpowiadać za dystrybucję solarnych carportów.

REKLAMA

Solarny carport ma działać w środowisku off-grid. Oznacza to, że ładowanie samochodów elektrycznych nie będzie wymagać dostępu do energii z sieci, co zmniejszy koszty inwestycji, jednocześnie zwiększając liczbę lokalizacji, w których będzie można ładować pojazdy elektryczne.

Prototyp solarnego carportu Saule Technologies zaprezentowało wcześniej w tym miesiącu w Lublinie podczas Kongresu Nowej Mobilności.

Projekt solarnego carportu ma być wdrażany w dwóch etapach. W pierwszym etapie solarny system parkingowy nie zostanie wyposażony jeszcze w panele perowskitowe i ma bazować na 12 tradycyjnych modułach fotowoltaicznych o łącznej, nominalnej mocy 3,36 kW, co daje 280 W na moduł.

W drugim etapie, gdy Saule Technologies rozpocznie już produkcję swoich ogniw fotowoltaicznych z perowskitu, koncepcja solarnego carportu ma zostać uzupełniona o rozwijane z czterech stron, elastyczne panele stanowiące dodatkowe źródło energii, które dodatkowo będą mogły spełniać funkcję powierzchni  reklamowych.

Koncepcja Suale Technologies zakłada wykorzystanie w tym celu paneli perowskitowych o łącznej powierzchni 30 m2, które przy założonej sprawności 16 proc. mają wytwarzać w skali roku dodatkowo przeciętnie 2,6 MWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Kilka miesięcy temu Saule Technologies poinformowało o osiągnięciu postępu umożliwiającego produkcję elastycznych, częściowo transparentnych modułów fotowoltaicznych wykonanych w technologii perowskitowej.

Firma Olgi Malinkiewicz podała, że rezultaty prowadzonych badań potwierdziły ekonomiczny sens zastosowania nowej technologii w rozwiązaniach z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami czy w elektronice.

Saule Technologies jednocześnie poinformowało o postępie dokonanym w zakresie wytrzymałości swoich ogniw. Przeprowadzone symulacje miały wykazać brak istotnej degradacji w okresie odpowiadającemu kilkuletniej pracy w warunkach naturalnych.

Pilotażowa linia do produkcji modułów perowskitowych w technologii tzw. single junction ma ruszyć we Wrocławiu w ostatnim kwartale tego roku.

Mają być na niej produkowane moduły o sprawności 10 proc., przy czym Saule Technologies podało, że w marcu br. na wyprodukowanym przez polską firmę ogniwie zmierzono sprawność nawet 17,6 proc.

Plan to produkcja we Wrocławiu w skali roku paneli o łącznej powierzchni do 40 tys. m2, przy czym rozmiary pojedynczego panelu mają wynosić 1m2.

Saule Technologies podaje, że kolejnym krokiem będzie przygotowanie fabrycznej linii umożliwiającej „drukowanie” w skali roku modułów o powierzchni do 200 tys. m2.

Firma Olgi Malinkiewicz ma już na koncie pilotażowe wdrożenia w instalacjach zrealizowanych we współpracy z firmą Skanska w Warszawie, a także w Japonii – na elewacji hotelu należącego do japońskiego milionera Hideo Sawady, który kilka lat temu zainwestował w polską firmę około 20 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.