W Indiach ma powstać największa na świecie elektrownia słoneczna

W Indiach ma powstać największa na świecie elektrownia słoneczna
Yingli Green

Jeden z największych producentów energii w Indiach ogłosił plany budowy wielkiej elektrowni fotowoltaicznej, której moc ma kilkukrotnie przekraczać moc obecnie największej na świecie elektrowni słonecznej. A to nie jedyny taki projekt PV planowany w tym kraju. 

Koncern energetyczny NTPC chce wybudować w indyjskim stanie Gujarat wielką elektrownię fotowoltaiczną o mocy aż 5 GW.

Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w roku 2024, a cała inwestycja ma kosztować około 3,5 mld dolarów.

REKLAMA

Projekt jest elementem strategii grupy NTPC, która do 2032 roku chce wybudować odnawialne źródła energii o mocy wynoszącej 32 GW, redukując udział węgla w swoim miksie energetycznym z obecnych 96 proc. do 70 proc.

Wiadomo, że w planach NTPC jest także m.in. budowa elektrowni wodnej o mocy 0,5 GW, która ma powstać w stanie Himachal Pradesh, w pobliżu innej hydroelektrowni o podobnej mocy.

Inwestycje NTPC wpisują się w strategię rządu Indii, który chce zbudować do 2022 r. potencjał odnawialnych źródeł energii sięgający aż 175 GW.

Realizację tego celu powinna przybliżyć także inna wielka farma fotowoltaiczna, która powstanie w Indiach. Chodzi o realizowany na północy kraju, w pobliżu miasta Leh, projekt o podobnej mocy 5 GW, który ma zostać sfinalizowany w roku 2023. Energia ma popłynąć na odległość aż 900 km do miasta Kaithal w stanie Hariana.

REKLAMA

Tylko w pierwszej połowie 2019 r. w Indiach powstały odnawialne źródła energii o mocy 7,8 GW, w tym 3,5 GW wykonano w technologii fotowoltaicznej.

Na koniec czerwca br. zainstalowany potencjał OZE w Indiach sięgał 80,5 GW, co stanowiło 1/5 całkowitych mocy w elektroenergetyce tego kraju.

Obecnie największa na świecie jest uruchomiona oficjalnie kilka miesięcy temu w Abu Dhabi wielka elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1,77 GW. Składa się na nią 3,2 mln paneli fotowoltaicznych, rozmieszczonych na obszarze 8 km 2 i obsługiwanych przez 402 centralne falowniki o jednostkowej mocy 2,33 MW(AC).

Inwestycja została zrealizowana przez konsorcjum utworzone przez japońskie Marubeni oraz chińskiego producenta modułów fotowoltaicznych JinkoSolar, a także przez lokalny, rządowy koncern Abu Dhabi Water and Electricity Authority (ADWEA), który posiada 60 proc. Pozostałe 40 proc. dzielą Marubeni i JinkoSolar.

Obecnie trwa już jednak budowa jeszcze większej farmy fotowoltaicznej, która powstaje w Egipcie i której całkowita moc ma wynieść 1,8 GW. Taką moc podawała na początku 2016 roku egipska rządowa agencja New and Renewable Energy Authority (NREA).

Do początku maja br. w ramach projektu realizowanego w Egipcie uruchomiono instalacje o łącznej mocy 780 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.