Niższy VAT na pompę ciepła montowaną poza budynkiem mieszkalnym

Niższy VAT na pompę ciepła montowaną poza budynkiem mieszkalnym
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa ochrony środowiska oznacza zmniejszenie stawki podatku VAT na mikroinstalacje montowane poza bryłą domu. To możliwość zmniejszenia kosztów inwestycji nie tylko w fotowoltaikę czy kolektory montowane np. na przydomowym gruncie, ale także w pompy ciepła.

W uchwalonej przedwczoraj w Sejmie nowelizacji Prawa ochrony środowiska pojawiła się poprawka, która w praktyce oznacza zmniejszenie stawki VAT z 23 proc. na 8 proc. na domowe odnawialne źródła energii montowane poza budynkiem mieszkalnym, np. na garażu czy na przylegającej do domu działce.

Wszystko dzięki zmianie definicji budownictwa objętego programem mieszkaniowym, która dzięki uchwalonej przedwczoraj nowelizacji Prawa ochrony środowiska zostanie wprowadzona do ustawy o podatku VAT, w art. 41 ust. 12a. – oczywiście jeśli nowelizację w wersji przyjętej przez Sejm przyjmie Senat i podpisze ją prezydent.

REKLAMA

Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu, przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie będą m.in. mikroinstalacje, o których mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, funkcjonalnie związane z budynkami mieszkalnymi.

Wprowadzenie takiego zapisu oznacza zrównanie stawki VAT w przypadku mikroinstalacji realizowanych poza budynkami mieszkalnymi do montowanych w budynkach mieszkalnych – z 23 proc. do 8 proc.

Budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym to między innymi obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 m2 w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz 150 m2 w przypadku lokali mieszkalnych.

Oznacza to, że w przypadku mikrointalacji montowanych przez właścicieli budynków mieszkalnych o większych metrażach nie będzie można skorzystać z niższej 8-procentowej stawki VAT.

REKLAMA

Przy zachowaniu odpowiedniego metrażu wejście w życie nowych przepisów będzie oznaczać niższe koszty inwestycji nie tylko np. w przydomową, gruntową instalację fotowoltaiczną czy kolektory słoneczne (przy założeniu, że te instalacje będą związane funkcjonalnie z budynkiem mieszkalnym), ale także w przypadku pomp ciepła montowanych poza bryłą budynków mieszkalnych.

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) szacuje, że w pierwszej połowie 2019 roku krajowy rynek gruntowych pomp ciepła odnotował wzrost sprzedaży na poziomie blisko 20 proc., co oznacza, że w tym roku liczba sprzedanych gruntowych pomp ciepła może przekroczyć 6 tys. sztuk.

Cały rynek pomp ciepła w Polsce odnotował w I połowie br. wzrost sprzedaży na poziomie ok. 30 proc., a w przypadku pomp ciepła do centralnego ogrzewania sprzedaż wzrosła nawet o około 60 proc. 

Szczególnie wyraźny wzrost widać w segmencie powietrznych pomp ciepła. W pierwszym półroczu rynek pomp ciepła typu powietrze/woda stosowanych do instalacji centralnego ogrzewania wzrósł dwukrotnie w stosunku do sprzedaży w pierwszym półroczu 2018 r.

PORT PC ocenia, że bardzo prawdopodobny jest scenariusz wzrostu liczby sprzedaży pomp ciepła tego typu w całym 2019 roku do poziomu około 20 tys.

Przy obecnym tempie rozwoju rynku, w 2019 roku, według szacunków PORT PC, udział pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych będzie wynosił około 25 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.