Będzie niższy VAT na przydomowe mikroinstalacje

Będzie niższy VAT na przydomowe mikroinstalacje
Tauron

Obniżeniem VAT z 23 proc. na 8 proc. na mikroinstalacje fotowoltaiczne realizowane na przydomowym gruncie czy budynku gospodarczym może skutkować przyjęta przez posłów poprawka do projektu nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska.

Do tej pory osoby montujące mikroinstalacje fotowoltaiczne na dachach swoich domów mogą korzystać z niższego podatku od towarów i usług – wynoszącego 8 proc. Natomiast montaż prosumenckiej mikroinstalacji na przydomowym gruncie czy na budynku gospodarczym oznacza wyższy VAT na poziomie 23 proc., co istotnie zwiększa koszt całej inwestycji w porównaniu do instalacji montowanej na domowym dachu.

Próbę zrównania VAT na domowe instalacje fotowoltaiczne realizowane na gruncie lub na przydomowych obiektach do stawki 8 proc. podjęło przed rokiem Polskie Stronnictwo Ludowe, zgłaszając do Sejmu projekt odpowiednich przepisów. To rozwiązanie nie spotkało się jednak wówczas z uznaniem sejmowej większości.

REKLAMA

Później niższą stawkę VAT na przydomowe mikroinstalacje obiecała minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, jednak rządowemu zespołowi ds. prosumentów, na którego czele stoi szefowa MPiT, nie udało się umieścić tego zapisu w ostatniej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Na przeszkodzie stanął brak czasu i konieczność zyskania akceptacji dla takiego rozwiązania ze strony Ministerstwa Finansów.

Teraz jednak pojawia się szansa na jednolitą stawkę VAT 8 proc. na prosumenckie mikroinstalacje dzięki uchwalonej wczoraj poprawce, która pojawiła się w procedowanej w Sejmie nowelizacji Prawa ochrony środowiska.

W projekcie nowelizacji pojawił się zapis zmieniający definicję budownictwa objętego programem mieszkaniowym.

REKLAMA

Wprowadzona regulacja zakłada zmianę ustawy o podatku VAT, w art. 41 ust. 12a, który ma otrzymać brzmienie:

„Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich część (…) a także mikroinstalację, o której mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (z późniejszymi zmianami), funkcjonalnie z nimi związaną”.

Autorzy poprawki uzasadniają, że „rozpowszechnienie mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, czyli instalacji o maksymalnej mocy do 50 kW, wykorzystywanych przez gospodarstwo domowe, małe przedsiębiorstwa i gospodarstwa rolnicze do produkcji energii na własny użytek, jest jednym z kluczowych elementów walki z zanieczyszczeniem powietrza, a także sposobem na dostarczenie Polakom czystej i taniej energii”.  

Jak zauważył na Twitterze Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW, czyli instytucji, która obecnie prowadzi program dotacji na domowe instalacje fotowoltaiczne pt. Mój Prąd, zaakceptowana wczoraj przez posłów poprawka oznacza, że właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni do 300 m2 będą mogli wykonać instalację opodatkowaną stawką VAT 8 proc., jeśli ta instalacja będzie funkcjonalnie związana z tymi budynkami.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja Prawa ochrony środowiska trafi do Senatu, a gdy ten nie zgłosi uwag, zostanie skierowana do podpisu przez prezydenta. Ustawa ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.