Fotowoltaika we Francji zwolniła

Fotowoltaika we Francji zwolniła
Engie

W tym roku francuski rynek fotowoltaiczny notuje mniejszą dynamikę inwestycji mimo regularnie prowadzonych aukcji.  Stawia to pod znakiem zapytania ambitne założenia francuskiej strategii energetycznej, w której do końca przyszłej dekady przewidziano budowę ogromnego potencjału PV.

Mimo regularnie prowadzonych aukcji dla fotowoltaiki francuski rynek notuje w tym roku relatywnie niską dynamikę jeśli chodzi o uruchamiany potencjał elektrowni PV.

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku we Francji uruchomiono nowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 397 MW – o 93 MW mniejszej niż uruchomiona w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy dodano 490 MW.

REKLAMA

W łącznej mocy instalacji PV uruchomionych we Francji w pierwszej połowie br. ponad połowę stanowiła moc elektrownii PV o jednostkowej mocy ponad 250 kW, a 1/10 to moc najmniejszych instalacji do 9 kW.

Natomiast jeśli wziąć pod uwagę ilość uruchomionych instalacji – 87 proc. stanowiły najmniejsze systemy do 9 kW, 12 proc. to systemy o mocy 9-250 kW, a tylko 1 proc. – systemy o mocy większej niż 250 kW. 

Na koniec czerwca zainstalowany potencjał fotowoltaiki we Francji wzrósł do 9,3 GW, w tym 0,4 GW działało we francuskich terytoriach zamorskich.

REKLAMA

W pierwszej połowie 2019 r. francuskie elektrownie PV wytworzyły w sumie około 6 TWh energii elektrycznej wobec produkcji 4,8 TWh w pierwszej połowie 2018 r. – stanowiąc 2,4 proc. krajowego miksu wytwórczego, co oznaczało wzrost o 0,5 pkt proc. rok do roku.

Francuski rynek PV jest wspierany przez Paryż głównie poprzez prowadzone regularnie aukcje dedykowane tej technologii – w koszykach podzielonych ze względu na nominalną moc i rodzaj systemu.

Jak wynika z założeń strategii energetycznej przedstawionej pod koniec ubiegłego roku przez rząd Emmanuela Macrona, moc elektrowni fotowoltaicznych we Francji ma wzrosnąć do roku 2030 do poziomu 45 GW, czyli pięciokrotnie w stosunku do aktualnej zainstalowanej mocy.

W ten sposób fotowoltaika, a także energetyka wiatrowa, której zainstalowany potencjał do 2030 r. ma wzrosnąć trzykrotnie (obecnie 14,28 GW), wypełnią część miejsca, które we francuskim miksie energetycznym zwolni do tego czasu energetyka jądrowa – przewidziano zamknięcie 14 reaktorów do 2035 r., a także energetyka węglowa, która ma całkowicie zniknąć już w roku 2022.

Cel Francji na 2020 r., do którego realizacji zobowiązała się na forum Unii Europejskiej, to zwiększenie produkcji zielonej energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do 23 proc. krajowego zapotrzebowania. Tymczasem według Eurostatu na koniec 2016 r. Francuzom udało się osiągnąć poziom 16 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.