Fotowoltaika wytworzyła pierwszy raz więcej energii niż biogazownie

Fotowoltaika wytworzyła pierwszy raz więcej energii niż biogazownie
Tesvolt

Udział fotowoltaiki w krajowym miksie energetycznym nadal pozostaje marginalny, jednak notowany w tym roku wzrost zainstalowanych mocy w PV oraz czerwcowa, słoneczna pogoda, doprowadziły pierwszy raz do sytuacji, w której w skali miesiąca krajowe elektrownie fotowoltaiczne wytworzyły więcej energii niż biogazownie i podobną ilość co elektrownie współspalające węgiel z biomasą.

Jak wynika z zestawienia opublikowanego przez Agencję Rynku Energii, w czerwcu produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych sięgnęła 1,7 TWh i była wyższa o 0,2 TWh od zanotowanej przez ARE w maju br.

Udział OZE w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej spadł w czerwcu do 12,9 proc. w porównaniu do 14,4 proc. we wcześniejszym miesiącu.

REKLAMA

Najwięcej energii w krajowym miksie OZE tradycyjnie wyprodukowały elektrownie wiatrowe, które odpowiadały za wytworzenie w czerwcu 46 proc. energii odnawialnej. Generacja z wiatraków była przy tym niższa o 4 proc. niż przed rokiem.

Drugim najważniejszym źródłem jeśli chodzi o udział w krajowym miksie OZE były elektrownie biomasowe (21 proc.), a trzecim elektrownie wodne (11 proc.). W przypadku hydroelektrowni ARE odnotowuje wzrost generacji rok do roku o 66 proc.

Największy wzrost produkcji odnotowały elektrownie fotowoltaiczne, w przypadku których udział w krajowym miksie OZE wzrósł w czerwcu do 8 proc. i wyniósł tyle co w przypadku współspalania i więcej od udziału osiągniętego przez biogazownie (6 proc.).

REKLAMA

Agencja Rynku Energii podkreśla, że generacja z elektrowni fotowoltaicznych wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku aż o 233 proc.

Wcześniej, w maju br., udział fotowoltaiki w krajowym miksie OZE wyniósł według ARE 4 proc., udział biogazowni sięgnął 5 proc., współspalania 7 proc., hydroelektrowni 14 proc., energetyki biomasowej 16 proc., a elektrowni wiatrowych 54 proc.

Ogółem produkcja energii w Polsce w czerwcu wyniosła 12,9 TWh i była niższa o 2 proc. w porównaniu do czerwca 2018 r., a także o 3 proc. w stosunku do generacji z wcześniejszego miesiąca.

W tym za 50 proc. krajowego wytwarzania odpowiadały elektrownie na węgiel kamienny, w 28-procentach elektrownie na węgiel brunatny, a mniejszy udział od OZE (13 proc.) zanotowały elektrownie gazowe (7 proc.).

ARE podaje ponadto, że konsumpcja energii w Polsce w czerwcu była wyższa o 1 TWh od krajowej generacji. Import energii do naszego kraju wyniósł 1,5 TWh, a eksport sięgnął 0,5 TWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.