Kiedy gmina odliczy VAT od mikroinstalacji PV?

Kiedy gmina odliczy VAT od mikroinstalacji PV?
EkoWordol

W jakich przypadkach gmina może pomniejszyć koszt inwestycji w fotowoltaikę, odliczając podatek VAT? Nie ma jednej reguły. Wszystko zależy od tego, jak będzie wykorzystywany obiekt, na którym powstanie instalacja fotowoltaiczna.

W najnowszej indywidualnej interpretacji podatkowej (nr 55928/1) Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej odnosi się do kwestii odliczenia VAT od mikroinstalacji zrealizowanych przez gminę na kilku rodzajach obiektów.

Odnosząc się do pytań sformułowanych przez gminę w zakresie odliczenia VAT od mikroinstalacji, Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej wskazuje generalną zasadę.

REKLAMA

Zgodnie z nią, w celu odliczenia podatku naliczonego, w pierwszej kolejności trzeba przyporządkować ponoszone wydatki do poszczególnych rodzajów działalności.

Jeżeli takie wyodrębnienie jest możliwe, podatnikowi, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku VAT przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi w ramach działalności gospodarczej.

Takiego prawa nie ma natomiast w stosunku do podatku naliczonego związanego z zakupem towarów i usług wykorzystywanych wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych z opodatkowania oraz niepodlegających temu podatkowi. 

Jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych.

Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki (urzędy) czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy, itp. umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych). 

Zatem, jeżeli podatnik w odniesieniu do określonych wydatków ma możliwość ich przyporządkowania wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Natomiast przy zakupach związanych wyłącznie z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT lub wyłącznie z czynnościami zwolnionymi z opodatkowania podatkiem VAT, podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. 

Co jeśli nie da się jednoznacznie wyszczególnić, czy prowadzona w danym obiekcie działalność w całości podlega VAT, czy jest zwolniona z opodatkowania? W interpretacji czytamy, że w takiej sytuacji podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT przy zastosowaniu proporcji, o której mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, oraz przepisów odpowiedniego rozporządzenia (rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników).

Taki przypadek może dotyczyć choćby instalacji fotowoltaicznej wykonanej na dachach zespołu szkół, którego budynki – jak wskazała gmina – będą służyć zarówno czynnościom objętym jak i nieobjętym podatkiem VAT.

W takiej sytuacji gminie będzie przysługiwało prawo do częściowego obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 86 ust. 2a ustawy o VAT i odpowiedniego rozporządzenia w sprawie sposobu określenia proporcji.  

Z kolei w stosunku do wydatków poniesionych na realizacji mikroinstalacji fotowoltaicznych we wskazanym we wniosku o interpretację budynku szkoły podstawowej, które – jak wskazała gmina – będą służyć jedynie do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia.

Trzeci z przypadków, na który wskazała gmina występująca o interpretację, to montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych w obiektach wykorzystywanych przez gminny zakład gospodarki komunalnej i mieszkaniowej – chodzi o obiekty stacji uzdatniania wody.

W tym przypadku, zdaniem autora interpretacji, w związku z wykorzystywaniem nabywanych towarów i usług do działalności gospodarczej (opodatkowanej), jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, wnioskodawca nie będzie miał możliwości przypisania tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej i będzie zobowiązany dokonać wyliczenia kwoty podatku naliczonego, przypisanego do działalności gospodarczej, zgodnie ze wspomnianym wyżej artykułem ustawy o VAT oraz rozporządzeniem w sprawie sposobu określenia proporcji. 

W tym przypadku w interpretacji zaznacza się jednak, że z okoliczności sprawy nie wynika, iż przedmiotowe obiekty będą wykorzystywane przez gminę, za pośrednictwem zakładu budżetowego, do czynności zwolnionych z opodatkowania, wobec tego wyliczony na podstawie ustawy o VAT i rozporządzenia podatek naliczony, przypisany do działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT, będzie podlegał odliczeniu w całości. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.