Jaki VAT na instalację fotowoltaiczną na konstrukcji przylegającej do budynku?

Jaki VAT na instalację fotowoltaiczną na konstrukcji przylegającej do budynku?

Co do zasady instalacje fotowoltaiczne montowane na dachach budynków mieszkalnych powinny być opodatkowane niższą stawką VAT w wysokości 8 proc., natomiast w przypadku instalacji na przydomowych gruntach czy pozostałych obiektach trzeba się liczyć ze stawką 23 proc. Jaki VAT zastosować natomiast w przypadku montażu PV na konstrukcji bezpośrednio przylegającej i powiązanej z budynkiem mieszkalnym?

Wyjaśnieniem tej kwestii zajął się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w odpowiedzi na zapytanie o wysokość podatku VAT w przypadku instalacji fotowoltaicznej umieszczonej na specjalnie wybudowanej do tego celu konstrukcji usadowionej bezpośrednio na gruncie, ale przylegającej do budynku mieszkalnego o powierzchni nieprzekraczającej 300 m2. 

Co do zasady instalacje fotowoltaiczne montowane na dachach budynków mieszkalnych o takiej powierzchni można opodatkować stawką VAT 8 proc., a nie 23 proc. jak w przypadku instalacji montowanych na większych budynkach jednorodzinnych, przydomowych gruntach, czy budynkach gospodarczych.

REKLAMA

Konstrukcja, o której mowa w interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, znajduje się w jednej bryle z budynkiem mieszkalnym, a jej podstawa jest przymocowana bezpośrednio do tarasu domu.

REKLAMA

Co więcej, jak wskazuje autor wniosku – gmina uczestnicząca w projekcie montażu instalacji PV na domach mieszkalnych, dofinansowanego ze środków unijnych – mieszkaniec ma już na tej konstrukcji instalację fotowoltaiczną, którą zamontował wcześniej i został obciążany podatkiem VAT w wysokości 8 proc. W takiej sytuacji mieszkaniec stwierdził, że jeśli budynek i konstrukcja są w jednej bryle, to powinien zostać opodatkowany stawką VAT 8 proc.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji indywidualnej (sygnatura 0115-KDIT1-1.4012.314.2019.2.EA) przychylił się jednak do oceny, że należy zastosować wyższą stawkę VAT zgodnie z interpretacją, iż to, co znajduje się na gruncie, należy obciążyć podatkiem w wysokości 23 proc. 

Stawka preferencyjna (red. – 8 proc.) dotyczy czynności (…) wykonywanych wyłącznie w budynkach, rozumianych jako obiekty budowlane wraz z wbudowanymi w bryle budynku instalacjami i urządzeniami technicznymi. Stawki tej ustawodawca nie przewidział dla ww. czynności wykonywanych poza tymi obiektami, w tym również dotyczących elementów infrastruktury budowlanej. W konsekwencji, do usług wykonywanych poza bryłą budynku zastosowanie ma stawka podatku w wysokości 23 proc. – czytamy w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.