Rekordowo niskie ceny za energię z fotowoltaiki

Rekordowo niskie ceny za energię z fotowoltaiki
Enel

W rozstrzygniętej przed kilkoma dniami aukcji dla odnawialnych źródeł energii w Brazylii zaoferowano dotąd najniższe ceny za energię z fotowoltaiki.

Władze Brazylii ogłosiły wyniki kolejnej aukcji dla odnawialnych źródeł energii, w której gwarancje sprzedaży energii po zgłoszonej cenie zyskali inwestorzy realizujący projekty łącznie na 401,6 MW.

Brazylijska izba reprezentująca rynek energetyczny, CCEE, szacuje, że pozwoli to na wygenerowanie inwestycji wartych około 1,89 brazylijskich reali, czyli około 493 mln dolarów.

REKLAMA

Aukcję oznaczono jako A4, co wskazuje, że na uruchomienie produkcji energii inwestorzy będą mieć 4 lata.

Połowa wolumenu przypadła na fotowoltaikę, w przypadku której odnotowano rekordowe niskie ceny. Średnia cena w zabezpieczonych 20-letnich umowach na sprzedaż energii wyniosła jedynie  67,48 reali/MWh (17,5 dolarów/MWh), a najniższa cena to tylko 65 reali, czyli około 16,95 dolarów za MWh.

Brazylijski rynek fotowoltaiczny i wiatrowy od kilku lat rozwijał się intensywnie dzięki prowadzonym cyklicznie aukcjom, teraz jednak przesłanki decydujące o podejmowaniu inwestycji w OZE w Brazylii stają się coraz bardziej rynkowe.

W ostatniej aukcji inwestorzy zaoferowali sprzedaż tylko około 30 proc. energii, którą będą produkować ich instalacje. Pozostała część energii zostanie sprzedana na rynku.

To sugeruje, że firmy biorące udział w aukcji chciały wykorzystać rządowe gwarancje tylko w minimalnym stopniu, aby zdobyć dzięki nim finansowanie.

Brazylijski minister energii Ricardo Cyrino, na którego powołuje się Reuters, ocenia, że obecnie większość inwestorów realizujących projekty OZE w Brazylii ma wybierać działalność na wolnym rynku, poza rządowymi gwarancjami sprzedaży energii, szukając kontraktów negocjowanych bezpośrednio z odbiorcami.

REKLAMA

Najważniejszym źródłem OZE w Brazylii pozostają hydroelektrownie, które stanowiły w 2017 roku około 61 proc. mocy zainstalowanych ogółem w brazylijskiej energetyce. Znaczenie w brazylijskiej elektroenergetyce pod względem zainstalowanej mocy miały także elektrownie biomasowe z udziałem rzędu 9 proc., a udział wiatru i fotowoltaiki wynosił razem około 8 proc.

Brazylia należy do krajów z największym na świecie udziałem OZE w ogólnym zużyciu energii, co jest zasługą powszechnego wykorzystania biopaliw.

Najniższe ceny energii z PV

Najniższe ceny w aukcjach dla odnawialnych źródeł energii, które dotąd odbyły się na świecie, zgłoszono pod koniec 2017 r. w aukcjach w Meksyku. Ceny na poziomie zaledwie 17,7 USD/MWh zaproponował włoski koncern energetyczny Enel dla swoich projektów wiatrowych. W przypadku energetyki słonecznej najniższe ceny rzędu 19,7 USD/MWh zgłosiło japońsko-chińskie konsorcjum Mitsui i Trina Solar.

Z kolei w rozstrzygniętej przed rokiem aukcji na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych o mocy 300 MW, które mają powstać w Arabii Saudyjskiej, zwycięskie oferty zostały złożone przez arabski koncern ACWA Power, który zgłosił cenę 23,6 USD/MWh, a także przez konsorcjum, na którego czele stoi japoński koncern Marubeni (26,6 USD/MWh).

Rekordowo niskie ceny notowane są także w USA, gdzie stanowi operatorzy energetyczni kontraktują energię z PV w wieloletnich umowach po cenach wynoszących nawet niewiele ponad 20 dolarów/MWh.

Niskie ceny energii z fotowoltaiki są kontraktowane także w aukcjach prowadzonych w Indiach. W jednej z tych aukcji fiński koncern energetyczny Fortum ostatnio złożył skutecznie ofertę na sprzedaż energii za 248 INR/MWh, czyli za około 35 USD/MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.