NFOŚiGW organizuje spotkanie poświęcone zmianom w programie dopłat do kolektorów słonecznych

NFOŚiGW organizuje spotkanie poświęcone zmianom w programie dopłat do kolektorów słonecznych
foto: TiSUN
REKLAMA
Ostatnie zmiany wprowadzone przez NFOŚiGW do regulaminu programu kredytów z 45-procentową dopłatą na zakup kolektorów słonecznych wywołały wiele kontrowersji i były krytykowane przez część branży. 

Zdaniem niektórych przedstawicieli branży nowe zasady dopłat do kolektorów słonecznych dla gospodarstw domowych i wspólnot mieszkaniowych faworyzują sprzedawców kolektorów płaskich, w których produkcji wyspecjalizowały się m.in. firmy polskie, a w gorszej sytuacji stawiają dystrybutorów kolektorów próżniowych, które do naszego kraju trafiają najczęściej z Chin. 

Czytaj więcej o zmianach w programie kredytu z dopłatą na zakup kolektorów słonecznych w artykule Nowe zasady dopłat do kolektorów słonecznych faworyzują polskich producentów?

- Uchwała podjęta przez NFOŚiGW 23 lipca 2013 roku zmieniła zasady obliczania wysokości dotacji dla nabywców systemów solarnych. Praktycznie narzuca ona konsumentom określony towar (w tym wypadku kolektory płaskie), odbierając im możliwość wyboru pomiędzy dostępnymi na rynku produktami, a tym samym administracyjnie, w sposób sztuczny ogranicza konkurencję na rynku. Kryterium powierzchni całkowitej (wymiarów zewnętrznych) kolektorów słonecznych zostało zastąpione kryterium powierzchni czynnej wytwarzającej ciepło. Taka zmiana ewidentnie faworyzuje dostawców i producentów kolektorów płaskich, dyskryminując technologię kolektorów próżniowych. Dzieje się tak, dlatego że ze względu na specyfikację techniczną, mimo mniejszej powierzchni czynnej kolektora próżniowego od kolektora płaskiego, charakteryzuje się on większą sprawnością energetyczną w skali roku - czytamy w stanowisku sformułowanym przez grupę dystrybutorów i instalatorów kolektorów próżniowych. Zobacz całą treść stanowiska

Poniżej prezentujemy komunikat NFOŚiGW w sprawie spotkania, na którym zostaną omówione zmiany w programie dopłat do kolektorów słonecznych i które odbędzie się 12 września 2013 r. w Warszawie:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprasza na spotkanie poświęcone omówieniu wprowadzonych zmian w programie priorytetowym „Program dla przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii i obiektów wysokosprawnej Kogeneracji.Część 3) Dopłaty na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych”.

Uprzejmie zapraszamy przedstawicieli producentów, dystrybutorów, instalatorów kolektorów słonecznych, przedstawicieli organizacji branżowych, beneficjentów oraz wszystkich zainteresowanych tematem.

Spotkanie odbędzie się w dniu 12 września 2013 r. o godzinie 11.00 w siedzibie Funduszu przy ul. Konstruktorskiej 3A w Warszawie, sala 102. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń. Zainteresowanych udziałem w spotkaniu prosimy o przesłanie zgłoszeń drogą mailową na adres e-mail: oze3@nfosigw.gov.pldo dnia 11.09.2013 r.

źródło: NFOŚiGW/ red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ekspert |
Co z tego, że organizują spotkanie, skoro nie potwierdzają zgłoszonego zainteresowania udziałem?! Albo przeliczyli się i zainteresowanie ich przerosło, albo mają gdzieś zainteresowanych?!?!
..... |
bubla uchwalili a teraz beda nad nim debatowac. Ludu! W Chinach za kolektor 400 l - 36 ror prozniowych zaplacilem 490 dolarow.( ? do kogo po 45 procetowa dotacje ?

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...