Nowe zasady dopłat do kolektorów słonecznych faworyzują polskich producentów?

Nowe zasady dopłat do kolektorów słonecznych faworyzują polskich producentów?
Ritter Solar press
REKLAMA
Zmiana regulaminu w programie dopłat do kredytów na montaż kolektorów słonecznych może faworyzować polskich producentów - zwracają uwagę importerzy tego rodzaju urządzeń. Przedstawiciele polskiej branży producentów solarów tłumaczą, że zmiany wprowadzono z korzyścią dla beneficjentów programu.

Polska to dzięki programowi NFOŚiGW i funduszom unijnym czołowy rynek kolektorów słonecznych w Europie. Pod względem nowych inwestycji w ubiegłym roku wyprzedzili nas tylko Niemcy, a według Instytutu Energetyki Odnawialnej, wartość obrotów na polskim rynku solarów w ubiegłym roku wyniosła 670 mln zł. 

Kluczowy dla rozwoju polskiego rynku kolektorów słonecznych jest realizowany od 2010 roku program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w którym NFOŚiGW dopłaca 45% do kredytu na zakup kolektorów słonecznych przez gospodarstwa domowe i spółdzelnie mieszkaniowe. Budżet programu został w ubiegłym roku zwiększony z 300 mln zł do 450 mln zł, z czego wykorzystano już 280 mln zł. 

Fundusz zmienił niedawno zasady przyznawania dopłat. Zgodnie z nowym regulaminem wielkość dopłaty będzie obliczana przy uwzględnieniu nie, jak dotychczas, powierzchni całkowitej kolektorów, a powierzchni czynnej. Beneficjent będzie mógł więc zdecydować, czy kupić więcej paneli charakteryzujących się mniejszą efektywnością czy zainwestować w panele o mniejszej powierzchni całkowitej - ale większej czynnej. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 października 2013 r. 

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na importerów kolektorów - głównie z Chin, taka zmiana może faworyzować rodzimych producentów solarów. W polskich kolektorach typu płaskiego powierzchnia czynna wynosi z reguły ok. 90-95% powierzchni całkowitej. W przypadku kolektorów chińskich typu próźniowego stosunek ten wynosi tylko ok. 50-60%. 

– To tak, jakbyśmy jako fundusz płacili za telewizor 42-calowy, ale z kineskopem o 20 proc. mniejszym - tak wprowadzenie zmian w regulaminie programu dopłat do zakupu kolektorów słonecznych z NFOŚiGW uzasadnia na łamach "DGP" Witold Maziarz, rzecznik Funduszu. 

Ze zmian w regulaminie programu NFOŚiGW są zadowoleni rodzimi producenci kolektorów słonecznych. – Chodziło nam przede wszystkim o niczego nieświadomych klientów, którzy myśleli, że za mniejszą cenę mogą mieć tak samo dobrą instalację. Bardzo nas ucieszyła informacja, że nasze starania nie poszły na marne i NFOŚiGW pochylił się nad problemem użytkowników kolektorów słonecznych – mówi Kamil Jeziorko, ekspert firmy Watt. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Aga |
Jak polskich producentów? Przecież w innych krajach też produkowane są kolektory płaskie! Zachodnie kraje wręcz wycofały się z kolektorów próżniowych. Czyżby Chiny miały tak silne lobby.
wungiel |
No lepiej wciskać Polakom kolektory aby nie zakładali tak nieopłacalnych Paneli PV, które przysparzają tyle niewygodnych kłopotów dla największych graczy. Jak zwykle wciskają Polakom Shit!
............, |
W Chinach wszedzie na dechrch sa kolektory prozniowe a niedouczone pacany wciskaja kit Polaka.Bylem 5 razy w Chinach i nie widzialem ani jednego plaskiego kolektora. Sam mam na dachu juz 8 lat 36 rur prozniowych w ktorych jest zwykla woda i nawet przy minus 37 st.C w nocy, zbiornik 400 l nigdy nic nie zamarzlo. Chinczycy to sie smieja z tych Baranow co twierdza ze woda w roze prozniowej zamarznie i robja jakies kombinacje z glikolem. Nie dziwil bym sie ze jakis tam Kowalski tego nie rozumie, ale firmy w Polsce i Uni wciskaja takie brednie. WSTYD--do szkoly uczyc sie fizyki i dopiero zakladac firme kropka

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...