Nowe zasady dopłat do kolektorów słonecznych faworyzują polskich producentów?

Nowe zasady dopłat do kolektorów słonecznych faworyzują polskich producentów?
Ritter Solar press
REKLAMA
Zmiana regulaminu w programie dopłat do kredytów na montaż kolektorów słonecznych może faworyzować polskich producentów - zwracają uwagę importerzy tego rodzaju urządzeń. Przedstawiciele polskiej branży producentów solarów tłumaczą, że zmiany wprowadzono z korzyścią dla beneficjentów programu.

Polska to dzięki programowi NFOŚiGW i funduszom unijnym czołowy rynek kolektorów słonecznych w Europie. Pod względem nowych inwestycji w ubiegłym roku wyprzedzili nas tylko Niemcy, a według Instytutu Energetyki Odnawialnej, wartość obrotów na polskim rynku solarów w ubiegłym roku wyniosła 670 mln zł. 

Kluczowy dla rozwoju polskiego rynku kolektorów słonecznych jest realizowany od 2010 roku program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w którym NFOŚiGW dopłaca 45% do kredytu na zakup kolektorów słonecznych przez gospodarstwa domowe i spółdzelnie mieszkaniowe. Budżet programu został w ubiegłym roku zwiększony z 300 mln zł do 450 mln zł, z czego wykorzystano już 280 mln zł. 

Fundusz zmienił niedawno zasady przyznawania dopłat. Zgodnie z nowym regulaminem wielkość dopłaty będzie obliczana przy uwzględnieniu nie, jak dotychczas, powierzchni całkowitej kolektorów, a powierzchni czynnej. Beneficjent będzie mógł więc zdecydować, czy kupić więcej paneli charakteryzujących się mniejszą efektywnością czy zainwestować w panele o mniejszej powierzchni całkowitej - ale większej czynnej. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 października 2013 r. 

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na importerów kolektorów - głównie z Chin, taka zmiana może faworyzować rodzimych producentów solarów. W polskich kolektorach typu płaskiego powierzchnia czynna wynosi z reguły ok. 90-95% powierzchni całkowitej. W przypadku kolektorów chińskich typu próźniowego stosunek ten wynosi tylko ok. 50-60%. 

– To tak, jakbyśmy jako fundusz płacili za telewizor 42-calowy, ale z kineskopem o 20 proc. mniejszym - tak wprowadzenie zmian w regulaminie programu dopłat do zakupu kolektorów słonecznych z NFOŚiGW uzasadnia na łamach "DGP" Witold Maziarz, rzecznik Funduszu. 

Ze zmian w regulaminie programu NFOŚiGW są zadowoleni rodzimi producenci kolektorów słonecznych. – Chodziło nam przede wszystkim o niczego nieświadomych klientów, którzy myśleli, że za mniejszą cenę mogą mieć tak samo dobrą instalację. Bardzo nas ucieszyła informacja, że nasze starania nie poszły na marne i NFOŚiGW pochylił się nad problemem użytkowników kolektorów słonecznych – mówi Kamil Jeziorko, ekspert firmy Watt. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Aga |
Jak polskich producentów? Przecież w innych krajach też produkowane są kolektory płaskie! Zachodnie kraje wręcz wycofały się z kolektorów próżniowych. Czyżby Chiny miały tak silne lobby.
wungiel |
No lepiej wciskać Polakom kolektory aby nie zakładali tak nieopłacalnych Paneli PV, które przysparzają tyle niewygodnych kłopotów dla największych graczy. Jak zwykle wciskają Polakom Shit!
............, |
W Chinach wszedzie na dechrch sa kolektory prozniowe a niedouczone pacany wciskaja kit Polaka.Bylem 5 razy w Chinach i nie widzialem ani jednego plaskiego kolektora. Sam mam na dachu juz 8 lat 36 rur prozniowych w ktorych jest zwykla woda i nawet przy minus 37 st.C w nocy, zbiornik 400 l nigdy nic nie zamarzlo. Chinczycy to sie smieja z tych Baranow co twierdza ze woda w roze prozniowej zamarznie i robja jakies kombinacje z glikolem. Nie dziwil bym sie ze jakis tam Kowalski tego nie rozumie, ale firmy w Polsce i Uni wciskaja takie brednie. WSTYD--do szkoly uczyc sie fizyki i dopiero zakladac firme kropka

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...