Mieszkaniec Rybnika pozwał państwo za zanieczyszczone powietrze

Mieszkaniec Rybnika pozwał państwo za zanieczyszczone powietrze
Yannick_Bammert, flickr cc-by-2.0
REKLAMA
Mieszkaniec Rybnika, w którym w zimie systematycznie przekraczane są normy jakości powietrza spowodowane tzw. niską emisją, złożył w sądzie pozew, w którym oskarża państwo o brak działań mających na celu ochronę zdrowia i życia obywateli.

W kilku miastach Śląska, a także m.in. w Krakowie, zanieczyszczenie powietrza przekracza dopuszczalne normy i może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie mieszkańców. Zanieszczynie jest spowodowane tzw. niską emisją powstającą na skutek eksploatacji domowych pieców węglowych. 

- Fakt, iż organy państwa namawiają mieszkańców regionu do niewychodzenia z domów z powodu zanieczyszczenia powietrza, to nic innego jak ograniczenie naszych swobód obywatelskich. Mamy prawo, nawet zimą, otworzyć okno, wyjść na spacer i oddychać czystym powietrzem - "Dziennik Zachodni" cytuje Zdzisława Kuczmę, który skarży Skarb Państwa w sprawie zanieczyszczenia powietrza. 

W grudniu niska emisja w Rybniku doprowadziła nawet do kilkunastokrotnego przekroczenia dopuszczalnych stężeń pyłów w powietrzu. Stężenie 8 grudnia wynosiło tam 737 mikrogramów/m3 podczas gdy norma dopuszczona przez polskie prawo to maksymalnie 50 mikrogramów/m3. 

- Pozew złożyłem jako pierwszy, by przetrzeć szlak. Jeśli się uda, za mną pójdą kolejni. Być może to w końcu zmusi organy państwa do działania. Dziś Ministerstwo Środowiska mówiąc o 
jakości powietrza, rzuca takie slogany, które nadawałyby się tylko na partyjne wiece - komentuje działania w sprawie niskiej emisji autor pozwu. 

Władze Rybnika chcą walczyć z niską emisją poprzez dotowanie montażu ekologicznego ogrzewania, w tym kolektorów słonecznych. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
AA |
Więcej wsparcia dla współspalania
wieśniak |
Jeszcze troche to tysiączka przekroczy i będziemy oddychać smogiem a nie powietrzem.
wujek |
w Pekinie jest gorzej
Zenon |
Ja przychodzi zima to jestem chory i wcale nie z powodu bakterii w powietrzu ale z powodu smogu, który niszczy drogi oddechowe, przyczynia się do wzrostu zachorowań na raka. A co robi NFOŚiGW oraz córki WFOŚiGW w zakresie poprawy warunków ekologicznych w jakich żyjemy?
ex |
W normalnym państwie można by zaskarżyć sąsiada/sąsiadów, że zadymiają wyziewami z pieców węglowych okolice. Nie w Polsce. Tutaj sądy orzekają, że przecież 'Kowalski ogrzać się musi'. Nawet największym szajsem (gówniany węgiel). A to że zaczadza całą okolicę to nic. Zdrowie innych się nie liczy. Ważne, żeby Kowalski KONIECZNIE mógł TANIO się ogrzać, nawet kosztem zdrowia innych. A może skoro nie stać go na niezatruwanie innych (poprzez grzanie gazem, prądem, czy pompą ciepła) to może w takim razie nie stać go na to mieszkanie/dom?
pv doll |
ex - przypominam Ci że państwo Polskie nie jest do końca normalne i to niestety po części też nasza wyborców wina. Polska zamiast wspierać i ratować rodzimy przemysł, zakłady pracy, przyczynia się do ich upadku lub odsprzedaje w obce ręce. Mam duży dom i tak, w dzisiejszych czasach nie stać mnie na ogrzewane go gazem, to znaczy od razu że mam go zburzyć ??
pp |
ex | 2013-02-13 13:01:50 Kolego bieda ty byś wszystkich na ulice powyganiał,nie wszyscy majś kase.
pp |
Zawsze cwany ten co przy korycie.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...