Mieszkaniec Rybnika pozwał państwo za zanieczyszczone powietrze

Mieszkaniec Rybnika pozwał państwo za zanieczyszczone powietrze
Yannick_Bammert, flickr cc-by-2.0
REKLAMA
Mieszkaniec Rybnika, w którym w zimie systematycznie przekraczane są normy jakości powietrza spowodowane tzw. niską emisją, złożył w sądzie pozew, w którym oskarża państwo o brak działań mających na celu ochronę zdrowia i życia obywateli.

W kilku miastach Śląska, a także m.in. w Krakowie, zanieczyszczenie powietrza przekracza dopuszczalne normy i może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie mieszkańców. Zanieszczynie jest spowodowane tzw. niską emisją powstającą na skutek eksploatacji domowych pieców węglowych. 

- Fakt, iż organy państwa namawiają mieszkańców regionu do niewychodzenia z domów z powodu zanieczyszczenia powietrza, to nic innego jak ograniczenie naszych swobód obywatelskich. Mamy prawo, nawet zimą, otworzyć okno, wyjść na spacer i oddychać czystym powietrzem - "Dziennik Zachodni" cytuje Zdzisława Kuczmę, który skarży Skarb Państwa w sprawie zanieczyszczenia powietrza. 

W grudniu niska emisja w Rybniku doprowadziła nawet do kilkunastokrotnego przekroczenia dopuszczalnych stężeń pyłów w powietrzu. Stężenie 8 grudnia wynosiło tam 737 mikrogramów/m3 podczas gdy norma dopuszczona przez polskie prawo to maksymalnie 50 mikrogramów/m3. 

- Pozew złożyłem jako pierwszy, by przetrzeć szlak. Jeśli się uda, za mną pójdą kolejni. Być może to w końcu zmusi organy państwa do działania. Dziś Ministerstwo Środowiska mówiąc o 
jakości powietrza, rzuca takie slogany, które nadawałyby się tylko na partyjne wiece - komentuje działania w sprawie niskiej emisji autor pozwu. 

Władze Rybnika chcą walczyć z niską emisją poprzez dotowanie montażu ekologicznego ogrzewania, w tym kolektorów słonecznych. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
AA |
Więcej wsparcia dla współspalania
wieśniak |
Jeszcze troche to tysiączka przekroczy i będziemy oddychać smogiem a nie powietrzem.
wujek |
w Pekinie jest gorzej
Zenon |
Ja przychodzi zima to jestem chory i wcale nie z powodu bakterii w powietrzu ale z powodu smogu, który niszczy drogi oddechowe, przyczynia się do wzrostu zachorowań na raka. A co robi NFOŚiGW oraz córki WFOŚiGW w zakresie poprawy warunków ekologicznych w jakich żyjemy?
ex |
W normalnym państwie można by zaskarżyć sąsiada/sąsiadów, że zadymiają wyziewami z pieców węglowych okolice. Nie w Polsce. Tutaj sądy orzekają, że przecież 'Kowalski ogrzać się musi'. Nawet największym szajsem (gówniany węgiel). A to że zaczadza całą okolicę to nic. Zdrowie innych się nie liczy. Ważne, żeby Kowalski KONIECZNIE mógł TANIO się ogrzać, nawet kosztem zdrowia innych. A może skoro nie stać go na niezatruwanie innych (poprzez grzanie gazem, prądem, czy pompą ciepła) to może w takim razie nie stać go na to mieszkanie/dom?
pv doll |
ex - przypominam Ci że państwo Polskie nie jest do końca normalne i to niestety po części też nasza wyborców wina. Polska zamiast wspierać i ratować rodzimy przemysł, zakłady pracy, przyczynia się do ich upadku lub odsprzedaje w obce ręce. Mam duży dom i tak, w dzisiejszych czasach nie stać mnie na ogrzewane go gazem, to znaczy od razu że mam go zburzyć ??
pp |
ex | 2013-02-13 13:01:50 Kolego bieda ty byś wszystkich na ulice powyganiał,nie wszyscy majś kase.
pp |
Zawsze cwany ten co przy korycie.

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Last minute dla tegorocznych aukcji PV / wiatr na kredyt 0%

Do godziny 16:00 dnia 21.11.2018 proszę Developerów PV i Wiatru o kontakt w celu aplikowania o kredy czytaj dalej...

Preferencyjne kredyty na budowę biogazowni rolniczych

Katana Konsulting zaprasza inwestorów w biogazownie do aplikowania o pożyczki preferencyjne w wysoko czytaj dalej...

Linia do produkcji pelletu 2018

Linia do produkcji pelletu z trociny o wydajności 1 t/h Rok produkcji 2018 Linia składa się z: czytaj dalej...