Czy prosumenci zapłacą akcyzę za sprzedaż energii wyprodukowanej w domowych instalacjach OZE?

Czy prosumenci zapłacą akcyzę za sprzedaż energii wyprodukowanej w domowych instalacjach OZE?
foto: bkusler, flickr cc-by-2.0

{więcej}Ministerstwo Gospodarki wyjaśniło kwestię opodatkowania akcyzą energii produkowanej w odnawialnych źródłach energii. 

We wcześniejszych wersjach sytemu wsparcia resort gospodarki pomijał kwestię akcyzy dla producentów zielonej energii w nowej ustawie o OZE. Kwestia ta została w końcu wyjaśniona przy okazji publikacji nowego projektu ustawy o OZE z początku października. 

REKLAMA

Obecnie sprzedaż zielonej energii jest zwolniona z podatku akcyzowego – ale tylko na podstawie dokumentu stwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia (zielonego certyfikatu). W perspektywie wprowadzenia – alternatywnego do systemu zielonych certyfikatów – systemu taryf gwarantowanych, które będą otrzymywać producenci zielonej energii w mikro- i małych instalacjach OZE, ważne jest określenie kwestii podatku akcyzowego także w stosunku do źródeł odnawialnych otrzymujących taryfy gwarantowane. Utrzymanie obecnych przepisów będzie oznaczać bowiem, że na sprzedawców energii z mikro- i małych instalacji OZE nałożony zostanie podatek akcyzowy.  

REKLAMA

Jak komentuje Ministerstwo Gospodarki – „Oznacza to, iż w związku ze zmianą podejścia do mikroinstalacji i małych instalacji, że ratio legis regulacji dotyczących zwolnień od podatku akcyzowego na gruncie obowiązującej ustawy w odniesieniu do mikroinstalacji i niektórych małych instalacji  nie zostało urzeczywistnione. Brak powyższych zwolnień spowoduje nie tylko zahamowanie rozwoju energetyki rozproszonej, ale i  dodatkowo pozbawi Budżet Państwa wpływów z tytułu podatków dochodowych, oraz z tytułu podatków pośrednich (VAT), a także pozbawi części wpływów z tytułu podatków i opłat lokalnych. Brak proponowanych rozwiązań z pewnością będzie powodem braku zainteresowania wykorzystaniem mikro źródeł przez prosumentów, co oznacza istotny uszczerbek dla polskiej energetyki. Należy wskazań, iż potencjalną grupą, które powyższe rozwiązania będą potencjalnie i docelowo dotyczyć jest ok. 6 mln gospodarstw w Polsce (przyjmując, że w Polsce mamy ok. 2 mln gospodarstw rolnych i ok. 4 mln domów jednorodzinnych).


Dlatego zaprezentowany właśnie projekt ustawy wprowadzającej z 9 października br. ma implementować do ustawy o podatku akcyzowym zapisy podtrzymujące zwolnienie z akcyzy za wytwarzanie zielonej energii, co musi być potwierdzone dokumentem stwierdzającym umorzenie otrzymanego za jej sprzedaż świadectwa pochodzenia. Nowe propozycje Ministerstwa Gospodarki zakładają ponadto zwolnienie z akcyzy w przypadku instalacji OZE objętych systemem taryf gwarantowanych. 
gramwzielone.pl