Zasady budowy domowych mikroinstalacji OZE – nowe propozycje Ministerstwa Gospodarki

Zasady budowy domowych mikroinstalacji OZE - nowe propozycje Ministerstwa Gospodarki
foto: Team Massachusetts, flickr cc-by-2.0

{więcej}Ministerstwo Gospodarki w opublikowanej własnie ustawie wporwadzającej do ustaw Prawo energetyczne, Prawo gazowe i ustawy o OZE wyjaśnia zasady budowy mikroinstalacji OZE, które będą obowiązywać po wprowadzeniu w życie nowych przepisów. 

REKLAMA

Zaprezentowany właśnie projekt ustawy wprowadzającej precyzuje zasady budowy małych systemów OZE – które w obecnym Prawie budowlanym nie są dostatecznie wyjaśnione. 

Jak informuje Ministerstwo Gospodarki  – „Prawo budowlane upraszcza jedynie budowę przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych oraz przebudowę ww. sieci. Brak jest natomiast odpowiednich przepisów dotyczących instalacji  elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i  telekomunikacyjnych. Tym samym, zgodnie z generalną zasadą określoną w art. 28  ustawy – Prawo budowlane, budowa, a także przebudowa ww. instalacji wymagają uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Powyższa regulacja nie tylko niepotrzebnie wydłuża proces inwestycyjny, ale prowadzi do powstania wątpliwości dotyczących kwalifikowania robót budowlanych polegających na budowie instalacji  elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i  telekomunikacyjnych. Wobec powyższego proponuje się zmianę brzmienia art. 29 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane dotyczącego budowy instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych oraz art. 29 ust. 2 dotyczącego remontu oraz przebudowy ww. instalacji, a ponadto proponuje się nadanie nowego brzmienia art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane, w zakresie budowy ww. instalacji na podstawie zgłoszenia właściwemu organowi. Wprowadzenie przedmiotowych zmian pozwoli na uproszczenie procesu inwestycyjnego oraz pozwoli na przyjęcie jednakowych procedur w stosunku do tego samego rodzaju robót budowlanych i przyczyni się tym samym do wprowadzenia zasad bardziej spójnych i przejrzystych, a tym samym korzystniejszych dla inwestora. Podobne podejście będzie się odnosić do jednostek zewnętrznych pomp ciepła typu powietrze/woda lub powietrze/powietrze oraz urządzeń fotowoltaicznych do 40 kW”. 
gramwzielone.pl

REKLAMA