Trump wykręca ledy w amerykańskich domach

Trump wykręca ledy w amerykańskich domach
Donald Trump. Fot. White House, flickr
REKLAMA

Stany Zjednoczone to podobno kraj, w którym marzenia się spełniają. Wszystko wskazuje na to, że administracja Donalda Trumpa spełni jedno z marzeń prezydenta Andrzej Dudy, który utyskiwał, że nie można już kupić „normalnej” żarówki. W USA jeszcze długo będzie można produkować tradycyjne „sześćdziesiątki” albo i „setki”.

Jednym z ostatnich posunięć administracji Baracka Obamy było ogłoszenie przez Departament Energii (DoE) nowych standardów dla domowych źródeł światła. Wchodzące w 2020 r. regulacje są tak restrykcyjne, że w praktyce eliminują inne źródła poza ewentualnie najlepszymi halogenami oraz używającymi technologii świecących diod żarówkami LED. Już dziś te półprzewodniki są najbardziej wydajnymi źródłami, a ich przyszłość jest jeszcze bardziej „świetlana”. Zwłaszcza, że z wydajnością LED idzie w parze spadek ich ceny.

Regulacja Obamy nie spodobała się przede wszystkim NEMA – amerykańskiej organizacji producentów sprzętu elektrycznego, w tym również producentów żarówek. NEMA podważała legalność wprowadzenia nowych standardów i groziła pozwami tym władzom lokalnym – głównie z Kalifornii, które planowały jeszcze szybsze zaostrzenie norm. Postulowała też wprowadzenie różnych norm oddzielnie dla różnych źródeł – żarowych, świetlówek i LED, zamiast jednolitej normy 45 lumenów na wat.

Na początku lutego 2019 r. DoE przedstawił do konsultacji to, co Trump obiecywał od dawna w ramach „generalnej deregulacji wszystkiego” – wycofanie się z wprowadzenia zaostrzonych norm od 2020 r. Departament zawile tłumaczy ten krok meandrami prawa, ale też wskazuje w analizie rynkowej, że w sklepach może zabraknąć żarówek, bo producenci i sprzedawcy nie będą w stanie zaspokoić popytu na źródła światła. A jednocześnie mają wielkie zapasy bardziej tradycyjnych żarówek.

Plan oczywiście wywołał furię u przeciwników Trumpa, pojawiły się zarzuty, że wszystko wylobbowała NEMA itd. Faktem jednak jest, że zniesienie regulacji może mieć znaczące i raczej niekorzystne efekty.

Według danych, podawanych przez zwolenników znoszonej regulacji, do 2050 r. oszczędności konsumentów na rachunkach z prąd wyniosłyby 665 mld USD przy uniknięciu emisji 1,7 mld ton CO2. W 2025 r. roczne oszczędności miałyby sięgać 22 mld USD, a przeciętne gospodarstwo domowe oszczędzałoby w rachunku nawet 180 dol. rocznie.

Oczywiście podawane przez różne organizacje dane różnią się. Dlatego sięgniemy po opracowanie renomowanego Berkeley Lab, czyli Lawrence Berkeley National Laboratory, który przeanalizował sytuację na 30 lat w przód biorąc pod uwagę rozwój technologi, spadek cen LED i mnóstwo innych czynników. Wpływ wycofania regulacji zaprezentowano jako różnice w zużyciu energii, emisji CO2 i wydatkach konsumentów w różnych scenariuszach w stosunku do szeregu scenariuszy bazowych.

Jakie oszczędności generują ledy? Ile można oszczędzić na rachunkach? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Leszek Kadej, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Paweł |
A kto jeszcze kupuje tradycyjne żarówki, no oczywiście poza PAD.
oszczędny |
Ja kupuję jeszcze tradycyjne żarówki. Jeśli mam komórkę w której palę światło góra 5 minut dziennie to po co mam przepłacać za LED. Nigdy by mi się to nie zwróciło. Oczywiście tam gdzie korzystam kilka godzin dziennie to LED-y mam założone. Ludzie powinni mieć wybór. Ten nasz świat jest generalnie przeregulowany.
Paweł |
@oszczędny Ile zaoszczędzisz. Zwykła żarówka to ponad 3 zł za 60W. A ledowa dobrej firmy poniżej 10 zł. Pytanie, która dłużej będzie świecić.
mwa |
No tak, jak ten zły Trump śmie śmiać dawać ludziom wolny wybór, aby sami decydowali co dla nich lepsze. Nie po to lewica w trudzie i mozole przez tyle lat wprowadzała zamordyzm żeby teraz tak łatwo z niego rezygnować.
ekspert |
Paweł, porównaj wydajność świetlną [lm/W] LED i sodówki 250W. Porównaj również ich ceny łącznie z oprawami. Okaże się, że LED nie jest taki konkurencyjny, a wręcz drogi.
SPS |
@mwa: "wolny wybór" niestety nie jest najlepszy w każdej sytuacji. Gdy w grę wchodzi dobro wspólne jakim jest np. środowisko pewne zasady i regulacje są potrzebne. W przeciwnym razie każdy 'chce wziąć dla siebie jak najwięcej', wielu ludzi z natury jest chciwych.
Polak |
Tak to jest jak do władzy dochodzą matoły i populiści:( Tylko dlaczego środowisko naturalne ma cierpieć przez tych idiotów?
Widmo |
Mnie się "nie podoba" widmo żarówek LED. Latarnie uliczne z LED z daleka rażą w oczy. Ale to może moje subiektywne odczucie dla mojego wzroku. LEDY w latarniach męczą wzrok kierowcy. W domu do pracy mam zwykłe tradycyjną żarówkę lub dobry halogen 12V i jest OK! A jak wy to widzicie?
Widmo |
Ekspert ma rację! "Żarówka" LED 100W daje strumień światła około 10 000 lumenów. Lampa metalohalogenkowa 100W E40 230V 2800K przeźroczysta MASTER CityWhite CDO-TT Plus 871829112032200 daje 8 800 lumenów. Lampa sodowa E40/100W/100V daje 10 000 lumenów. Może ktoś z bystrych czytelników wyjaśni mi "ciemnemu chłopu" na czym polega oszczędność energii przy wymianie lam sodowych lub metalohalogenkowych na lampy LEDOWE? Pytanie dotyczy oświetlenia ulicznego, magazynowego ogólnie przemysłowo-komunalnego.
IXI |
@oszczedny - Zawsz emożesz kupić niemarkowy LED za mniej niż 5 złotych. Niedawn kupiłem przyzwoity LED na trzonek E27 moc 8W lumeny 750 za... 2 (słownie DWA) złote.
SPS |
@Widmo: sprawność lamp sodowych jest porównywalna do LED (OK, trochę niższa) natomiast żywotność jest ok połowę niższa (samych lamp sodowych vs. LED bo w LEDach trzeba wziąć pod uwagę jeszcze żywotność zasilacza). Więc moim zdaniem tam gdzie infrastruktura jest już obecna i przystosowana do lamp sodowych powinno się kontynuować ich użycie. Budując nową infrastrukturę lepiej od razu zrobić ją na LEDach.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...