Belgijski sposób na energetykę obywatelską

Belgijski sposób na energetykę obywatelską
Fot. Europejski Bank Inwestycyjny
REKLAMA

Mieszkańcy wieżowca znajdującego się w Brukseli przeprowadzili termomodernizację bez wykładania na ten cel jakichkolwiek środków. Koszt zaciągniętego na ten cel kredytu będzie pokrywany ze sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej wytwarzanej na miejscu z instalacji kogeneracyjnej.

Belgijski startup Watt Matters, fundusz Belfius i Europejski Bank Inwestycyjny zaangażowały się w projekt renowacji dachu w liczącym 27 pięter, brukselskim wieżowcu.

Licząca aż 430 gospodarstw domowych wspólnota mieszkaniowa nie poniesie żadnych kosztów związanych z tą inwestycją, a zaciągnięte pożyczki będą spłacane ze sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej, którą będzie produkować zasilane gazem urządzenie kogeneracyjne.

Finansowanie wartej 950 tys. euro inwestycji zostało zapewnione ze środków zebranych w ramach lokalnej kooperatywy energetycznej oraz w 2/3 ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego i funduszu Belfius – udostępnionych w ramach mechanizmu, którego celem jest finansowanie przedsięwzięć związanych z poprawą efektywności energetycznej i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Dodatkowo wspólnota mieszkaniowa z Brukseli ograniczy rachunki za energię elektryczną i cieplną – produkowaną również z wykorzystaniem pomp ciepła – o około 40 tys. euro rocznie, redukując przy okazji emisje CO2 o 27 proc. (ok. 292 tony rocznie).

Europejski Bank Inwestycyjny podkreśla ogromny potencjał redukcji zapotrzebowania na energię belgijskiego budownictwa mieszkaniowego, które tylko w regionie brukselskim ma odpowiadać za 38 proc. zużycia energii, konsumując rocznie 7,3 TWh energii wartej około 500 mln euro, co równa się emisji około 1,4 mln ton CO2.

Brukselski startup Watt Matters informuje, że przeprowadzone audyty energetyczne wykazały możliwość redukcji zużycia energii w budynkach mieszkalnych w Brukseli o 30 proc. w ciągu 10 lat. – Realizacja tego celu wymaga inwestycji w poprawę efektywności wartych około 1,5 mld euro – wylicza Ismaël Daoud, dyrektor Watt Matters.

Brukselska firma dotąd zainwestowała w tym obszarze własne fundusze warte 4,1 mln euro, dzięki czemu już kilkanaście wspólnot mieszkaniowych w stolicy Belgii produkuje energię z wykorzystaniem fotowoltaiki i kogeneratorów, oszczędzając przy tym na rachunkach za energię dzięki przeprowadzonym termomodernizacjom i zainstalowanym pompom ciepła.

Inwestycje we własne źródła energii miały skutkować wyprodukowaniem już około 950 MWh odnawialnej energii elektrycznej, co równa się unikniętej emisji CO2 w ilości 200 ton.

Zgodnie ze strategią Europejskiego Banku Inwestycyjnego, 25 proc. środków inwestowanych przez unijny bank ma trafiać na projekty proklimatyczne. Tylko w ubiegłym roku EBI przeznaczył na ten cel finansowanie warte 19,4 mld euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...