Kolejni beneficjenci dotacji na efektywność energetyczną na Mazowszu

Kolejni beneficjenci dotacji na efektywność energetyczną na Mazowszu
Fot. Solid
REKLAMA

Miejskie obiekty w Płocku oraz szpital w Przasnyszu  przejdą termomodernizację z wykorzystaniem OZE dzięki podpisaniu w ubiegłym tygodniu umów na unijne dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego w konkursach dotyczących poprawy efektywności energetycznej.

Ponad 4,88 mln zł z funduszy europejskich, z działania 4.2 „Efektywność energetyczna” RPO WM,  pozyskało miasto Płock na przeprowadzenie prac związanych z modernizacją energetyczną sześciu budynków, w których mieszczą się placówki oświatowe i z których korzysta ponad 2 tys. osób.

Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, zmodernizowana zostanie m.in. instalacja centralnego ogrzewania i źródeł ciepła oraz ciepłej wody użytkowej. Zamontowany zostanie zdalny system zarządzania energią. Budynki zostaną ocieplone – w dwóch obiektach wymieniono kotły gazowe na wysokosprawny gazowy kocioł kondensacyjny. Pojawi się też nowe oświetlenie. Ponadto zastosowane zostaną odnawialne źródła energii.

Wartość projektu realizowanego przez miasto Płock sięga 8,77 mln zł, z czego wydatki kwalifikowane wynoszą 7,91 mln zł.

Unijne dofinansowanie w wysokości 3,5 mln zł zasili także inwestycje w poprawę efektywności energetycznej w szpitalu w Przasnyszu. Wartość całego projektu to 6,88 mln zł.

Prace będą polegały na dociepleniu przegród zewnętrznych – ścian, przyziemia, stropodachu w dwóch budynkach, wymianie 694 okien i 10 drzwi zewnętrznych oraz modernizacji węzła cieplnego.

W ramach inwestycji zainstalowanych zostanie ponadto 120 kolektorów słonecznych oraz 160 paneli fotowoltaicznych. Pojawią się również pompy ciepła na potrzeby c.w.u. Oprócz tego w budynkach szpitala wymieniowe zostanie oświetlenie na energooszczędne.

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu jest jednym z pięciu beneficjentów unijnych dotacji z ostatniego konkurs dedykowanego jednostkom szpitalnym w ramach poddziałania 4.2.1 „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej”. W konkursie dofinansowano także projekty szpitali w Sierpcu, Wyszkowie, Radomiu i Kozienicach. Wartość wszystkich nagrodzonych inwestycji sięga 42,05 mln zł, wydatki kwalifikowane to w sumie 22,57 mln zł, a przyznane dofinansowanie wynosi 16,27 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...