Energia cieplna dla Opola z fotowoltaiki i pomp ciepła

Energia cieplna dla Opola z fotowoltaiki i pomp ciepła
Fot. Energetyka Cieplna Opolszczyzny
REKLAMA

Trwa budowa pilotażowej instalacji energetycznej w budynku przedszkola publicznego nr 33 w Opolu. Wykonawcą jest Energetyka Cieplna Opolszczyzny, która w porozumieniu z miastem Opole realizuje projekt mający na celu wskazanie optymalnego sposobu zaopatrzenia w ciepło budynków z zapotrzebowaniem na moc na poziomie do 20 KW, a znajdujących się poza zasięgiem systemu ciepłowniczego.

W budowanej instalacji wykorzystujemy kompilację układu fotowoltaicznego, pompy ciepła i kotła gazowego. Zależy nam na uzyskaniu optymalnych parametrów dostaw ciepła na potrzeby zarówno ogrzewania budynku, jak i dostawę ciepłej wody – mówi Paweł Krawczyk członek zarządu ds. operacyjnych ECO.

Układ fotowoltaiczny i kocioł gazowy zostały już zamontowane, w połowie tego miesiąca zamontowana zostanie pompa ciepła. Sterowniki i oprogramowanie instalacji to autorskie rozwiązanie inżynierów z ECO. Wyniki badań mają być znane wiosną przyszłego roku.

Połączenie tych urządzeń ma wygenerować spore oszczędności. Energia, która nie zostanie wykorzystana na realizację potrzeb związanych z zaopatrzeniem w ciepło, zostanie wykorzystana do zasilania innych urządzeń korzystających z energii elektrycznej.

Koszty montażu i eksploatacji instalacji – ok. 25 tys. zł – ponosi Energetyka Cieplna Opolszczyzny.

Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, ECO deklaruje podjęcie dodatkowych działań związanych z pozyskaniem preferencyjnego finansowania instalacji dla przyszłych odbiorców ekologicznego ciepła.

Liczymy na to, że przeprowadzone badania pozwolą nam przygotować rozwiązanie techniczne pozwalające w 100-procentach zaspokoić autokonsumpcję małego budynku wraz ze wszystkimi jego instalacjami energetycznymi. Chcemy wykreować nowy, ekologiczny produkt, który zadowoli najbardziej wymagających klientów indywidualnych i pozwoli jego użytkownikom i ich sąsiadom cieszyć się czystym powietrzem – dodaje Paweł Krawczyk.

Inżynierowie z Energetyki Cieplnej Opolszczyzny oceniają, że o ile najbardziej ekologicznym rozwiązaniem w zakresie ogrzewania w miastach jest według nich ciepło systemowe, to z uwagi na zmieniające się trendy budownictwa mieszkaniowego taka instalacja może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla domków jednorodzinnych i małych kamienic wielorodzinnych, do których nie sięga tradycyjna sieć ciepłownicza.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...