NFOŚiGW dofinansuje termomodernizację w Kolsku

NFOŚiGW dofinansuje termomodernizację w Kolsku
Foto. Som Energia Cooperativa, flickr cc
REKLAMA

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże ponad 1,5 mln zł dotacji na przebudowę, termomodernizację oraz zmianę sposobu użytkowania budynku dawnej szkoły w Kolsku w województwie zachodniopomorskim. Po modernizacji budynek będzie pełnić funkcję domu pomocy społecznej.

Beneficjentem dotacji przyznanej przez Narodowy Fundusz został Instytut Medyczny im. Jana Pawła II w Szczecinie, który będzie jednocześnie podmiotem odpowiedzialnym za realizację projektu.

Oprócz remontu, w tym rozbudowy i nadbudowy budynku, zostaną również przeprowadzone prace budowlane w zakresie fundamentów i stropów. Nastąpi też gruntowna modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnej, a także budowa kotłowni – kaskady kotłów gazowych kondensacyjnych o mocy ok. 215 kW.

Zamontowana zostanie m.in. gazowa instalacja centralnego ogrzewania – wraz z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła na poziomie ok. 85 proc.

Budynek zostanie wyposażony w nową sieć elektryczną oraz teletechniczną, wraz z instalacją fotowoltaiczną o mocy 38,48 kWp, o łącznej powierzchni 213,1 m2, złożoną ze 148 modułów fotowoltaicznych.

Koszty całkowite przedsięwzięcia zamkną się w kwocie 5,49 mln zł. W skład tej sumy, poza dotacją otrzymaną z NFOŚiGW w wysokości 1,5 mln zł, wejdą środki własne beneficjenta (1,73 mln zł) oraz dodatkowo niskooprocentowana pożyczka z NFOŚiGW (2,25 mln zł).

Prace zostaną sfinalizowane z końcem 2019 r., natomiast osiągniecie tzw. efektu ekologicznego spodziewane jest pod koniec 2021 r.

Jak informuje NFOŚiGW, przewiduje się zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o 275,38 GJ/rok, a także zmniejszenie emisji CO2 o 18,78 Mg/rok.

Dofinansowanie pochodzi z programu priorytetowego NFOŚiGW „Poprawa jakości powietrza”, część 5) „Budynki użyteczności publicznej o podwyższonym standardzie energooszczędności”.

Cel tego programu to poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 w wyniku zwiększenia produkcji energii z odnawialnych źródeł oraz zmniejszenia zużycia energii w budynkach.

Dofinansowanie jest udzielane w formie dotacji sięgającej maksymalnie 40 proc. kosztów kwalifikowanych i pożyczki – lub tylko samej pożyczki.

Pożyczka jest udzielana jako uzupełnienie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, po uwzględnieniu kwoty dotacji. Przy tym minimalny udział procentowy pożyczki w kosztach kwalifikowalnych przedsięwzięcia nie może być niższy niż udział procentowy dotacji.

W ostatnim naborze w ramach tego działania, prowadzonym do końca lutego br., na dofinansowanie przyznano 50 mln zł, z czego 20 mln zł w formie dotacji i 30 mln zł w formie finansowania zwrotnego.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...