EBI dofinansuje budynki niemal zero-energetyczne

EBI dofinansuje budynki niemal zero-energetyczne
Fot. Europejski Bank Inwestycyjny
REKLAMA

Europejski Bank Inwestycyjny przyznał preferencyjne finansowanie na realizowany w Danii projekt budowy domów, które będą charakteryzować się niemal zerowym zapotrzebowaniem na energię pochodzącą z zewnętrznych źródeł.

Projekt realizowany w Kopenhadze przez dewelopera Fastighets AB Balder zakłada konstrukcję budynków mieszkalnych w standardzie tzw. NZEB (nearly-zero-energy-building). Cała inwestycja zakłada oddanie do użytku sześciu budynków, w których udostępnionych zostanie 660 mieszkań.

W ten sposób mieszkańcy mają zyskać nie tylko lepszy komfort użytkowania swoich domów, ale także niższe koszty utrzymania.

Wcześniej Europejski Bank Inwestycyjny wsparł preferencyjnymi pożyczkami podobne projekty, zakładające budowę obiektów w standardzie NZEB, które realizowano m.in. w Niemczech, Szwecji i Finlandii.

EBI podkreśla, że zgodnie z unijnymi regulacjami, wszystkie powstające od 2020 roku w Unii Europejskiej budynki powinny posiadać standard NZEB.

Bank zaznacza, że budynki, które postawi w Kopenhadze deweloper Fastighets AB Balder, wyprzedzą swoim standardem energetycznym przyszłe standardy NZEB, które mają być wprowadzone w duńskim prawie.

Przewiduje się, że średnie zapotrzebowanie na energię wyniesie w nich około 18 kWh/m2 na rok, a oszczędności energii pierwotnej są szacowane – w porównaniu do eksploatacji budynków realizowanych zgodnie z aktualnymi standardami – na 764 MWh w skali roku.

Unijna dyrektywa dotycząca charakterystyki energetycznej budynków zakłada, że począwszy od 1 stycznia 2019 r. w standardzie NZEB będą powstawały wszystkie nowe budynki użyteczności publicznej, a od 1 stycznia 2021 r. także wszystkie inne, nowe budynki.

Według dyrektywy standard NZEB oznacza, że zapotrzebowanie na energię w takich budynkach ma być minimalne i zaspokojone w dużym stopniu z pomocą produkowanej na miejscu energii odnawialnej.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...