Kolejne dotacje na termomodernizację na Mazowszu

Kolejne dotacje na termomodernizację na Mazowszu
Fot. Wagner Solar
REKLAMA

Dzięki unijnym dotacjom wkrótce powiaty warszawski zachodni i grójecki, a także gmina Mochowo oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Dworze Mazowieckim przeprowadzą termomodernizację budynków użyteczności publicznej z zastosowaniem fotowoltaiki i kolektorów słonecznych.

Decyzją zarządu województwa mazowieckiego zadania te otrzymają łącznie ponad 4,5 mln zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, działanie 4.2 Efektywność energetyczna.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego poinformował, że już niebawem blisko 2,7 mln zł wsparcia z Unii Europejskiej trafi do powiatu warszawskiego zachodniego. Projekt obejmie termomodernizację czterech budynków użyteczności publicznej zakładającą m.in. montaż paneli fotowoltaicznych.

Całkowita wartość projektu sięga 3,56 mln zł, a kwota dofinansowania wynosi 2,69 mln zł.

Do powiatu grójeckiego trafi ponad 1,2 mln zł unijnego wsparcia na wykonanie kompleksowej termomodernizacji budynku Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach. W  tym przypadku zastosowaną technologią OZE będą kolektory słoneczne.

Całkowita wartość dotacji dla powiatu grójeckiego sięga 2,26 mln zł, a kwota dofinansowania wynosi 1,22 mln zł.

Dzięki wsparciu unijnemu w wysokości 347,6 tys. zł w budynku biblioteki publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim wykonane zostaną prace remontowe poprawiające jego efektywność energetyczną. W ramach projektu ocieplone zostaną ściany zewnętrzne, strop ostatniej kondygnacji, stolarka okienna i drzwiowa. Poza tym przebudowana zostanie instalacja ciepłego ogrzewania, a instalacja ciepłej wody użytkowej będzie przyłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wartość projektu to 538,9 mln zł.

Z kolei do gminy Mochowo trafi ponad 315 tys. zł unijnego wsparcia na wykonanie termomodernizacji budynku urzędu gminy zakładającej m.in. montaż kolektorów słonecznych. Wartość inwestycji wyniesie 597,6 tys. zł.

W tym roku władze woj. mazowieckiego przewidziały organizację dwóch konkursów w ramach działania 4.2 Efektywność energetyczna z RPO WM 2014-2020.

Pierwszy, dla którego nabór rozpoczął się z końcem lutego, dotyczy poprawy efektywności energetycznej w budynkach szpitali. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi do 80 proc. kosztów kwalifikowanych projektu i nie może przekroczyć 3,5 mln zł. Budżet konkursu to 3 mln euro.

Organizację drugiego tegorocznego konkursu w ramach działania 4.2 „Budowa lub przebudowa jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji” z budżetem 2,5 mln euro zaplanowano na październik br. Ten konkurs uzależniony jest jednak od wyniku procesu renegocjacji RPO WM 2014-2020 z Komisją Europejską.

Z kolei w ramach działania 4.3 związanego z redukcją zanieczyszczeń powietrza na Mazowszu odbędą się w 2018 roku dwa nabory – oba z budżetami 3 mln euro, w których unijne dotacje będzie można przeznaczyć na wymianę urządzeń grzewczych.

W województwie mazowieckim nie przewiduje się w tym roku konkursów dedykowanych stricte inwestycjom w OZE, w ramach działania 4.1. Odnawialne źródła energii.

W ubiegłym roku w ramach RPO dla woj. mazowieckiego przeprowadzono m.in. konkurs w ramach działania 4.1 Odnawialne źródła energii, typ projektu – Infrastruktura do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych, w którym do podziału jest 2 mln euro, a maksymalne dofinansowanie dla pojedynczego projektu nie może przekroczyć 1,5 mln zł. Aktaulna lista projektów wybranych do dofinansowania jest dostępna pod tym linkiem.

Pierwszy konkurs z działania 4.1 w ramach mazowieckiego RPO na lata 2014-2020, adresowany do gmin, przeprowadzono w roku 2016. Lista beneficjentów tamtego konkursu jest dostępna pod tym linkiem.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...