PE poparł nowe wymogi dot. efektywności energetycznej w budynkach

PE poparł nowe wymogi dot. efektywności energetycznej w budynkach
Fot. Parlament Europejski, flickr cc

Posłowie Parlamentu Europejskiego opowiedzieli się zdecydowaną większością głosów za przyjęciem nowych wymogów dotyczących efektywności energetycznej w budynkach, w tym wprowadzających  m.in. obowiązek montażu stacji ładowania samochodów elektrycznych w budynkach wielorodzinnych. 

Parlament Europejski zaznacza, że już zgodnie z obowiązującymi przepisami w Unii Europejskiej wszystkie nowe budynki od 1 stycznia 2021 r. powinny zużywać prawie zero lub bardzo małą ilość energii na ogrzewanie, chłodzenie i ciepłą wodę (tzw. nearly zero-energy buildings, nZEB).

Aktualnie obowiązujące przepisy wprowadzają również certyfikację energetyczną budynków, aby właściciele lub lokatorzy mogli porównywać i oceniać charakterystykę energetyczną.

REKLAMA

Unia Europejska pracuje już nad nowelizacją tych przepisów, a wczoraj ich projekt przyjął Parlament Europejski.

Zgodnie z nowymi propozycjami państwa Unii Europejskiej będą musiały przygotować krajowe, długoterminowe strategie na rzecz renowacji budynków, aby do 2050 r. budynki w UE prawie nie zużywały zewnętrznej energii.

Nowe przepisy mają również zawierać zachęty do korzystania z inteligentnych technologii w celu zmniejszenia zużycia energii oraz wymóg wprowadzenia punktów ładowania dla samochodów elektrycznych na parkingach nowych budynków wielorodzinnych.

REKLAMA

Wprowadzone mają zostać również nowe wymogi dotyczące kontroli systemów ciepłowniczych i klimatyzacji, a także zaproponowano obowiązkową automatyzację regulacji temperatury.

Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego podaje, że przyjęte wczoraj przez PE propozycje przepisów dotyczących efektywności energetycznej mają teraz zostać przyjęte pod koniec tego miesiąca przez Radę i miałyby wejść w życie jeszcze przed końcem pierwszej połowy 2018 r.

Proponowane przepisy dotyczące efektywności energetycznej w budownictwie są elementem pakietu nowych regulacji w zakresie unijnej polityki energetycznej i klimatycznej, które mają obowiązywać po 2020 roku.

Obecnie około 40 proc. całkowitej energii zużywanej w Unii Europejskiej jest wykorzystywane do ogrzewania i chłodzenia budynków. Udział budynków nieefektywnych energetycznie w unijnym budownictwie szacuje się na ok. 3/4, a 90 proc. tych budynków ma być nadal wykorzystywanych w połowie obecnego stulecia.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.