Mazowieckie gminy z dotacjami na efektywność energetyczną i OZE

Mazowieckie gminy z dotacjami na efektywność energetyczną i OZE
Foto. Som Energia Cooperativa, flickr cc
REKLAMA

W tym tygodniu podpisano kolejne umowy na unijne dofinansowanie projektów termomodernizacyjnych, które będą realizowane w gminach z województwa mazowieckiego.

Wczoraj podpisano umowę dofinansowania na projekt termomodernizacji budynku urzędu mazowieckiej gminy Wiśniew, który zakłada m.in. montaż instalacji fotowoltaicznej. Dofinansowanie z RPO WM 2014-2020 wyniesie 1,3 mln zł przy wartości inwestycji 5,1 mln zł.

Natomiast przedwczoraj podpisano umowę dofinansowania termomodernizacji szkół i przedszkoli w Płońsku, która również obejmie wykorzystanie fotowoltaiki. Wartość tego projektu wynosi 5,3 mln zł, a unijne dofinansowanie sięgnie 3,8 mln zł.

Wcześniej w tym roku Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego podpisał umowę dofinansowania na termomodernizację m.in. budynków publicznych na terenie Warszawy. Dofinansowanie wyniesie niemal 4,2 mln zł przy wartości inwestycji 6,8 mln zł.

W tym roku władze woj. mazowieckiego przewidziały organizację dwóch konkursów w ramach działania 4.2 Efektywność energetyczna z RPO WM 2014-2020.

Pierwszy, dla którego nabór rozpoczął się z końcem lutego, dotyczy poprawy efektywności energetycznej w budynkach szpitali. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi do 80 proc. kosztów kwalifikowanych projektu i nie może przekroczyć 3,5 mln zł. Budżet konkursu to 3 mln euro.

Organizację drugiego tegorocznego konkursu w ramach działania 4.2 „Budowa lub przebudowa jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji” z budżetem 2,5 mln euro zaplanowano na październik br. Ten konkurs uzależniony jest jednak od wyniku procesu renegocjacji RPO WM 2014-2020 z Komisją Europejską.

Z kolei ramach działania 4.3 związanego z redukcją zanieczyszczeń powietrza na Mazowszu odbędą się w 2018 roku dwa nabory – oba z budżetami 3 mln euro, w których unijne dotacje będzie można przeznaczyć na wymianę urządzeń grzewczych.

W województwie mazowieckim nie przewiduje się w tym roku konkursów dedykowanych stricte inwestycjom w OZE, w ramach działania 4.1. Odnawialne źródła energii.

W ubiegłym roku w ramach RPO dla woj. mazowieckiego przeprowadzono m.in. konkurs w ramach działania 4.1 Odnawialne źródła energii, typ projektu – Infrastruktura do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych, w którym do podziału jest 2 mln euro, a maksymalne dofinansowanie dla pojedynczego projektu nie może przekroczyć 1,5 mln zł. Aktaulna lista projektów wybranych do dofinansowania jest dostępna pod tym linkiem.

Pierwszy konkurs z działania 4.1 w ramach mazowieckiego RPO na lata 2014-2020, adresowany do gmin, przeprowadzono w roku 2016. Lista beneficjentów tamtego konkursu jest dostępna pod tym linkiem.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
W takim razie to nie ,,mazowieckie gminy'' lecz mazowieckie Urzedy i jednostki samorządowe bo OZE w ,,szkołach i przedszkolach'' to oszczędności dla budżetowych jednostek finansowych a niekoniecznie dla mieszkańców Gmin. Oszczedności=więcej kasy na nagrody...
KKK |
Dają po prostu dobry przykład zwykłym ludziom :)))
cuuube |
Dla szaraczków zawsze zostają tylko resztki z pańskiego stołu , tak na zamknięcie gęby . W Poznaniu z 90mln sporo zgarnęły wielkie bogate firmy

Giełda OZE

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW czytaj dalej...

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana minimalna powierzchnia dz czytaj dalej...

Panele monokrystaliczne BYD 305Wp Tier -1

Witam, W ofercie mamy moduły monokrystaliczne marki BYD o mocy 305Wp. Podana cena jest dla zamówi czytaj dalej...