URE podał, ile gospodarstwa domowe płaciły za energię w 2017

URE podał, ile gospodarstwa domowe płaciły za energię w 2017
Energa press
REKLAMA

URE podał informację na temat średniej ceny energii elektrycznej dla odbiorcy w gospodarstwie domowym uwzględniającej opłatę za świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej, obliczonej na podstawie cen zawartych w umowach kompleksowych w roku 2017.

Publikacja tej ceny przez Urząd Regulacji Energetyki wynika z zapisów art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. d ustawy Prawo energetyczne.

URE podaje, że średnia cena energii elektrycznej dla odbiorcy w gospodarstwie domowym, uwzględniająca opłatę za świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej, obliczona na podstawie cen zawartych w umowach kompleksowych w roku 2017, wyniosła 0,5046 zł/kWh.

Powyższa wartość uwzględnia podatek akcyzowy, ale nie zawiera podatku VAT.

To poziom nieznacznie wyższy niż analogiczna cena obliczona przez URE dla umów kompleksowych zawartych w 2016 r., która wyniosła 0,4987 zł/kWh.

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w ostatnim kwartale 2017 r. przeciętna cena energii dla gospodarstwa domowego, z opłatami i podatkami, wynosiła w Polsce 0,1457 euro/kWh, czyli ok. 0,61 zł/kWh.

Bardzo podobne koszty energii miały w tym czasie gospodarstwa domowe w Czechach i na Słowacji, natomiast Litwini płacili mniej, bo ok. 0,47 zł/kWh, a Niemcy znacznie więcej, bo ok. 1,3 zł/kWh.

Inaczej przedstawiają się końcowe koszty energii dla przemysłu. W Polsce wynosiły one w ostatnim kwartale 2017 r. ok. 0,37 zł/kWh (bez VAT i innych podatków, które przedsiębiorstwa mogą odzyskać), natomiast w Czechach było to 0,29 zł/kWh, na Słowacji ok. 0,48 zł/kWh, na Litwie ok. 0,35 zł/kWh, a w Niemczech ok. 0,65 zł/kWh.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (21)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
podatek od podatku |
a gdzie są prawnicy??? - wszak jasno widać niedozwoloną praktykę stosowaną w naszym kraju - jest nią naliczanie podatku od podatku // akcyza jest podatkiem, a podnosi wartość netto produktu, do tej wartości doliczony VAT (również podatek)
MojaPV |
Cena energii dla gospodarstwa domowego, z opłatami i podatkami, wynosiła w Polsce ok. 0,61 zł/kWh, w Niemczech ok. 1,3 zł/kWh. Koszty energii dla przemysłu. W Polsce w ostatnim kwartale 2017 r. ok. 0,37 zł/kWh a w Niemczech ok. 0,65 zł/kWh. Dzięki za takie Energiewende - lipa wielka
oze |
MojaPV- skad ty zes sie urwal ???!!! ale napewno miales ciezkie dziecinstwo, pod gorke do szkoly i spadles nie raz na glowe z jakies wysokosci ..... ;)
ElektrowniaPV |
@oze Kolego to są cytaty z treści tekstu - nic więcej a ile mówi!
oze |
MojaPV, ale ja wole doplacic do czystego powietrza niz gnic i umierac w tym POLSKIM smogu !!! Plus Wegiel w 40-60 % sciagamy z Rosji gdzie te pieniadze mozna bylo wykorzystac na rozwoj OZE i innych czystych technologi ale nie bo Rzadzacy to gamonie ktorzy nie mysla o Polakach i Polsce tylko o swoich tylkach !!!!!
Tchorzewski Zajaczkowski |
MojaPZPR nigdy nie widzial rachunku dla odbiorcy przemyslowego, wszakze jedyna dzialalnosc gospodarcza jaka prowadzil to wyludzanie pieniedzy.
Aldebaran |
@MojaPV Biorąc pod uwagę co najmniej 3 krotnie wyższą siłę nabywczą w Niemczech niż w Polsce, prąd dla Polaka jest droższy o co najmniej 40% niż tam. W dodatku wytwarzany znacznie czyściej.
sic |
@mojakomuna napisz mi kochanie, gdzie się da wyrwać prąd za "0,37 zł/kwh", bo chętnie po tyle kupię
sol |
To już lepiej podawać cenę energii w hurcie, bo ta informacja nic nie wnosi.
tobiSZoł |
MenelTV to sa chyba stawki które płaci URE po znajomości. Szaraczki płacą x2.
TK |
Ja dla swojej firmy płacę średnio za kWh 1,6zł. Do ceny prądu należy bowiem doliczyć koszty dodatkowe wyszczególnione ba fakturze a te nie są małe. Na końcu faktury jest podana taka wartość i rzadko spada poniżej 1,6zł/kWh. Odbiorniki to głównie zasilacze impulsowe do komputerów i oświetlenie led, więc jest kompensator który koryguje cos fi, bo bez tego to by było znacznie drożej. Dostawca energii to PGE.
MojaPV |
Rozumiem, że aż tak rozeźliły Was dane przytoczone z tekstu, tyle że to nie mojego autorstwa. Zaklinanie rzeczywistości nie jest najlepszym sposobem reakcji.
Aldebaran |
Przecież to Ty zaklinasz rzeczywistość. Prąd w DE jest tańszy i czystszy niż w PL. Tak trudno to pojąć ?
Aldebaran |
Przecież to Ty zaklinasz rzeczywistość. Prąd w DE jest tańszy i czystszy niż w PL. Tak trudno to pojąć ?
MojaPV |
@Aldebaran co jest większe 0,61 czy 1,3? Ja wiem, że jakość edukacji w Polsce jest coraz bardziej problematyczna ale nigdy dotychczas nie było problemu z podstawami matematyki.
TobiSZOŁ |
MenelTV tak to jest jak najdalej w życiu to się było w Siedlcach u szefa na mszy, i nie rozumie się pojęcia siły nabywczej będąc przyzwyczajonym do handlu wymiennego na bazarze.
ElektrowniaPV |
Niezależnie od tego jaką siłą nabywcza dysponuję ZAWSZE wolę za coś zapłacić 0,61 niż 1,3
Aldebaran |
@MojaPV. Co jest większe 2000 czy 7000 zł dochodu ? Czyja gospodarka jest większa pomimo, że prąd jest po 1,3 zł, a nie po 0,61 zł ? To jak to jest. Gdzie nasz mega rozwój, skoro jest tak tanio ? Może jednak nie jest tak pozornie tanio - miliardy wkładane w subsydiowanie górnictwa i energetyki oraz wypływające na nieustanny zakup węgla zubożają nasz kraj, a 1kWh nie kosztuje realnie 0,61 zł a dwa razy tyle ?
MojaPV |
@Alde Ty mi porównujesz dochód w jakim celu? a wielkość gospodarki? Wiesz... jak wynajdziesz machinę do podróży w czasie to może zmienisz bieg historii i pozwolisz Polsce rozwijać się w gospodarce kapitalistycznej nieco dłużej niż ostatnie 28 lat wtedy możemy takie porównania tworzyć. Chciałbym też zauważyć, że tempo rozwoju w Polsce jest wyższe - to tak stosując Twoje metody. Porównujemy cenę jaką płacimy za energię i ta w Polsce jest bezdyskusyjnie niższa - takie są fakty.
Aldebaran |
@MojaPV. Czekałem na to pytanie... Teraz porównaj sobie rozwój w sąsiednich Czechach, ceny, dochód, PKB, bezrobocie - tylko trzymaj się krzesła.
TKA |
Tak dla informacji za płacę za prąd dla firmy 0,41 zł/netto/kWh. Na końcu faktury podana jest inna wartość obejmująca opłaty dodatkowe i tam mam przeciętnie 1,6zł\kwh. Dodam, że mam kompensator i cos fi jest bliski 1. Nie wiem skąd takie dane o cenach energii oderwane od rzeczywistości.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...