Internet rzeczy obniży zużycie energii w domach

Internet rzeczy obniży zużycie energii w domach
Arkadiusz Wójcik, szef ID & Mobile w Samsung Electronics Polska. Fot. Newseria
REKLAMA

Systemy inteligentnego domu z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Wciąż pojawiają się także nowe pomysły na usprawnienie tego typu rozwiązań. W najnowszym podejściu do idei smart home centrum systemu inteligentnego domu może stać się lodówka, która jest jedynym domowym sprzętem pracującym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Już w 2020 roku wszystkie urządzenia z rynku RTV, AGD i elektroniki użytkowej, mają mieć dostęp do internetu i komunikować się między sobą.

– W ręku użytkownika znajduje się smartfon i wychodząc poza obrys swojego domu to smartfon jest centrum zarządzania. W samym domu, w sercu systemu znajdują się jednak urządzenia różnego typu, od telewizorów do lodówek. To lodówka jest tym elementem, który jest podłączony do zasilania elektrycznego w trybie ciągłym, przez co w sposób naturalny można z tej lodówki zrobić urządzenie, wokół którego będą się integrować pozostałe urządzenia infrastruktury mieszkania lub domu – twierdzi w rozmowie z agencją Newseria Innowacje Arkadiusz Wójcik, szef IM IT & Mobile w Samsung Electronics Polska.

Idea inteligentnego domu opiera się na dwóch filarach – energooszczędności oraz ułatwienia życia. Rosnące koszty energii elektrycznej wymuszają na gospodarstwach domowych oszczędności. Współpracujące i komunikujące się między sobą sprzęty w sposób bardziej efektywny mogą korzystać z energii elektrycznej. Dla przykładu termostat kontrolujący temperaturę grzejnika otrzyma informację od smartfona z GPS-em, że zbliżamy się do domu i odpowiednio wcześnie dostosuje temperaturę wnętrza do naszych potrzeb. Użytkownik może także samodzielnie zarządzać oświetleniem czy ogrzewaniem z poziomu smartfona.

– Urządzeniami, które konsumują energię elektryczną będziemy mogli sterować z naszego smartfona, uruchamiając poszczególne elementy domowej infrastruktury w sposób korzystny i w odpowiednim w oczekiwanym przez użytkownika momencie – zapewnia przedstawiciel Samsunga.

Inteligentny dom ułatwia również codzienne życie. Na rynku są już dostępne elektroniczne zamki współpracujące z aplikacjami na telefonie. Dzięki temu nie musimy pamiętać o kluczach, a nawet możemy dać czasowy dostęp do naszego mieszkania innej osobie. Inteligentne rozwiązania są także dostępne w przypadku sprzętu gospodarstwa domowego. Roboty sprzątające wykorzystują sztuczną inteligencję i uczą się najbardziej efektywnego sposobu sprzątania konkretnego domu czy mieszkania. Szereg udogodnień znajdziemy także w kuchni, gdzie specjalne urządzenia dobiorą optymalny czas przyrządzenia danej potrawy, wykorzystując uczenie maszynowe i wbudowane czujniki.

– Z naszej perspektywy urządzenia oprócz tego, że raportują swój stan pracy oraz są zarządzane przez użytkownika, mają również możliwość komunikacji bezpośredniej między sobą, np. możliwość prezentowania zdjęć ze smartfona na telewizorze oraz odbierania obrazu z telewizora na smartfonie. Już dziś w tej idei działają smartfony, telewizory, roboty odkurzające czy wybrane modele pralek. Podłączyliśmy je do internetu w ramach tzw. smart hub i docelowo będziemy chcieli, żeby te urządzenia w domu działały między sobą i były włączone w jeden ekosystem, jedno środowisko – przekonuje Arkadiusz Wójcik.

Jak oceniają eksperci, wzrost rynku inteligentnych domów związany jest z rozwojem internetu rzeczy (IoT) oraz poszukiwaniem przez konsumentów coraz częściej rozwiązań zapewniających wygodę, bezpieczeństwo, a także wpływających na mniejsze zużycie energii elektrycznej. Do idei inteligentnego domu wprowadzanych jest więc coraz więcej urządzeń.

– Po roku 2020 chcemy, aby wszystkie urządzenia dostarczane na rynek konsumencki miały możliwość podłączenia do internetu oraz zintegrowania w ramach środowiska smart hub. Dzięki aplikacjom chcemy umożliwić zarządzanie tymi urządzeniami oraz chcielibyśmy, żeby użytkownik mógł monitorować stan pracy poszczególnych urządzeń podpiętych do internetu – tłumaczy ekspert.

Z raportu Markets and Markets wynika, że w najbliższych latach średnioroczny wzrost rynku smart home będzie oscylował w granicach 13,5 proc., by w 2023 roku osiągnąć wartość 138 mld dol.

Newseria

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pesel |
Chyba tu jednak są przemilczenia lub wręcz przekłamania. Lodówka pracuje cały czas? Jak jest popsuta. Cały czas ma włączona wtyczkę do kontaktu a pracuje może nawet mniej niż 2 - 3 godziny na dobę. Ponad to czy naprawdę chodzi o to aby zużyć mniej energii? Ważne ile ta energia kosztuje. Analogicznie jak z samochodami na LPG. Pala trochę więcej a jazda kosztuje o połowę taniej. Gdy obok domów inteligentnych będą powstawały domy z małym kogeneratorem na gaz to dopiero będzie oszczędność na kosztach energii. Energia gazu jest 3 razy tańsza od energii prądu w cenach końcowych.
frykas |
Nie ma w Polsce kogeneratorów małej mocy dostępnych "od ręki" w przystępnej cenie.
Alibaba |
To wszystko są gadżety, aby bogaci wydawali na to kasę. Dzisiaj żyjemy po to, aby zarządzać lodówką, odkurzaczem, kuchenką i innymi inteligentnymi urządzeniami. Tylko po co ? W lodówce to już prawie nic nie trzymam, bo zdrowe jedzenie musi być w sporej części surowe (świeże owoce i warzywa) lub bezpośrednio przygotowane, a nie wyciągnięte z plastiku z masą konserwantów, które mi niszczą zdrowie. Jakość życia to dobre zdrowie, a tego elektronika nie zapewnia. Jakość życia to możliwość poleżenia na słońcu we własnym ogrodzie bez smartfona za to z dobrą książką w ręku.
Wykształciuch |
Właśnie. Póki co to drogie gadżety, których wyniki dla oszczędności energii nigdy nie zwrócą kosztu zakupu. Zmiana myślenia na bardziej proekologiczny a mniej konsumpcyjny zdziała więcej niż takie gadżety. Ale w przyszłości - kto wie?
alladyn-solar-batt |
Do Pesel: dokładnie jest tak, że lodówka pracuje średnio 5.5 h/dobę. Niemniej masz rację, że artykuł i relacja napisana ze sporą dozą niekonkretności. Generalnie należy zauważyć, że lansowana MODA łączenia Internetu ze wszystkim to obyczaj karkołomnej głupoty- tak naprawdę nie do końca wiadome jest skąd się wzięła.... Głupoty, ponieważ systemy zarządzania zużyciem i przepływem energii z uwagi na ich kluczowe funkcjonalne znaczenie winny być z zasady izolowane od Internetu. Budynek oszczędny, budynek autonomiczny, to samoreaktywny zespól sterowników z setkami sprzężeń zwrotnych - w praktyce niewykonalny o ile PROJEKTANT, a potem wykonawca instalacji budynkowej nie porzucą nawyków powstałych w projektowaniu instalacji wewnątrz budynkowych dziesiątki lat temu i tak naprawdę bez większych zmian koncepcyjnych - wykonywanych powszechnie (niestety) nadal i dziś w nowo budowanych budynkach. __________________________________________________________W artykule opisano patologiczną hybrydę koncepcji wyznawców aliasu Internetu z budynkami sprowadzoną głównie do: ,,urządzenia oprócz tego, że raportują swój stan pracy oraz są zarządzane przez użytkownika, mają również możliwość komunikacji bezpośredniej między sobą, np. możliwość prezentowania zdjęć ze smartfona na telewizorze oraz odbierania obrazu z telewizora na smartfonie.'' - czyli czynności ZBĘDNYCH i takich które NIGDY prawidłowo nie zafunkcjonują z punktu widzenia celu jakim jest energooszczędność - jako sterowane przez żywego człowieka. Żywy człowiek ma zbyt ograniczone możliwości percepcyjne by podołał zadaniom sterowania w czasie rzeczywistym dynamicznie (w ułamkach sekundy) zachodzących procesów w przepływach energii wewnątrz budynku. Już samo opóźnienie ,,układowe'' w przesłaniu do człowieka (co nie jest procesem niezawodnym i powtarzalnym) informacji jakimi potencjalnie mógłby on zarządzić - wyklucza sensowność rozwiązań zmierzających do energooszczędności. Człowiek w tej sekwencji zdarzeń + opóźnienia czasu zadziałania w sekwencji zdarzenie----> weryfikacja-----> decyzja-------> zadziałanie (zasterowanie) - to recepta na ...zwiększenie poboru energii, bo wszelkie uczestniczące w przekazie danych sprzęty- są na prąd i będzie on w celu dokonania transmisji danych zbędnie zużywany poza budynkiem, podczas gdy ten (bez udziału on line człowieka) może być samo sterowalny i samowystarczalny. __________________________________________________________Wyglada na to, że ,,specjaliści'' tworzą owe ,,środowiska'' by nakręcic i zastymulować nafaszerowanie budynku (zbędnym) sprzętem i nakręcić sprzedaż potrzebnych w takiej konfiguracji gadżetów.... __________________________________________________________Takie ,,środowiska'' przestają działać natychmiast, gdy ustanie (dzieje się to często z wielu przyczyn) komunikacja pomiędzy elementami systemowymi
alladyn-solar-batt |
Do Alibaba: najlepsze podsumowanie zdrowych spostrzeżeń do do istnienia lub nie istnienia określonych potrzeb. O ile nie ulega wątpliwości, że istnieje potrzeba oszczędzania energii i interreaktyne (w ramach intranetu) gadżety są zasadne i potrzebne - o tyle zaprzęganie do tego dwóch czynników tj. człowieka i internetu - to recepta na zwiększenie kosztów, nakładów energii i nerwów gdy to wszystko przestaje działać.
alladyn-solar-batt |
Do frykas: tak - nie ma i to nie tylko w Polsce.....Takie kogeneratory są obecnie w fazie budowy, przy czym największe wyzwanie (kosmiczne) to ich zdolność do integracji z istniejącymi budynkami. Taki kogenerator składa się z modułu wytwarzania, akumulacji i najważniejszego - mózgu/sterownika, który ,,obserwuje'' zapotrzebowania osobno tzn. co najmniej dla ,,każdej z faz'' (rozumiemy przez to zapotrzebowania tych instalacji wewnątrz budynkowych, które przed zainstalowaniem kogeneratora pobierały energię każda w ,,swojej fazie''). Sterownik taki w pewnym zakresie ,,uczy się'' zachowań użytkowników.
alladyn-solar-batt |
,,Na rynku są już dostępne elektroniczne zamki współpracujące z aplikacjami na telefonie. Dzięki temu nie musimy pamiętać o kluczach, a nawet możemy dać czasowy dostęp do naszego mieszkania innej osobie. '' - to się nazywa panie Dyrektorze RFiD a z udogodnień przez pana opisanych (współpraca z aplikacjami w telefonie jest zbędna jak i zaśmiecanie softu w telefonie tymi pseudo ,,aplikacjami'') korzystałem w oparciu o polskie zamki np. firmy Corral juz w 2000 roku. Teraz po 18 latach rozumiem, że całą ,,inteligencją'' miałaby być ,,aktywacja RFiD '' z telefonu? Pracuje Pan w firmie od polowy 2015 roku i nie tego pokroju ,,innowacji'' oczekuje rynek.
alladyn-solar-batt |
,,Dla przykładu termostat kontrolujący temperaturę grzejnika otrzyma informację od smartfona z GPS-em, że zbliżamy się do domu i odpowiednio wcześnie dostosuje temperaturę wnętrza do naszych potrzeb.'' - tę funkcję zrealizowały dawno malutkie chińskie firmy za plecami wielkiego Samsunga.
IXI |
@pesel - dawno minęły czasy lodówek załączanych w trybie on/off poprzez mechaniczny termostat. Dzisiaj lodówki nawet wtedy, gdy agregat nie chodzi, pobierają symbolicznie prąd.
IXI |
A poza tym ta cała automatyka (zwana przez niektórych "inteligencją") to fajna zabawka ale jak na razie tylko zabawka - głównie ze względu na cenę. Ale także jest to niejednokrotnie przerost formy nad treścią. Bowiem nie wyobrażam sobie na przykład, bym chcąc skorzystać z toalety musiał znaleźć najpierw smartfona, by zapalić w pomieszczeniu światło. A powiastki, że "inteligentny" ekspres do kawy sam zaparzy nam napój, należy włożyć między bajki.
IXI |
Ja mam w domu pralkę z podłączeniem do Internetu poprzez WiFi. Cóż z tego, że mogę ją zdalnie włączyć, jak samo pranie się do niej nie włoży, ani nie wyciągnie do wysuszenia? Kretyństwem byłoby szukać smartfona albo zasiadać do komputera celem włączenia pralki, kiedy prościej to uczynić przyciskiem dotykowym na wyświetlaczu pralki. A jak ktoś już tu napisał, wszelkie aplikacje zaśmiecają i tak już stale spowalniającego w wyniku aktualizacji systemu i jego dodatków Androida.
Agat |
Podoba mi się otwieranie drzwi podchodząc z telefonem - cóż za możliwości na włam. A tak serio to wg mnie chodzi o zbieranie informacji o ludziach - co robią, kiedy, jak mocno... Taka inwigilacja nawet nie śniła się gestapo, NKWD czy innym "służbom". Ech, świat się kończy, zaczęło się sterowanie wszystkim i wszystkimi.
Inzagi |
Jest kilka sposobów na oszczędzanie energii w domu od tych podstawowych po bardziej w wymagające, tutaj więcej :https://www.techsterowniki.pl/blog/proste-sposoby-na-mniejsze-zuzycie-energii-i-wieksze-oszczednosci

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...