Preferencyjne pożyczki na termomodernizację w woj. podlaskim

Preferencyjne pożyczki na termomodernizację w woj. podlaskim
Foto. Som Energia Cooperativa, flickr cc
REKLAMA

WFOŚiGW w Białymstoku będzie przyznawać pożyczki ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na termomodernizację budynków należących do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz towarzystw budownictwa społecznego. Fundusze będzie można przeznaczyć m.in. na instalację systemów OZE.

Uruchomienie preferencyjnych pożyczek jest efektem umowy podpisanej w ubiegłym tygodniu między Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. 

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, umowa opiewa na 17,4 mln zł, z czego 16,2 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, a 1,2 mln zł to pieniądze pośrednika, czyli białostockiego WFOŚiGW.

Z pożyczek będą mogły skorzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego. Będzie można je przeznaczyć na inwestycje mające na celu poprawę efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym, w tym na modernizacje energetyczną budynków mieszkaniowych wielorodzinnych, wymianę wyposażenia tych obiektów na energooszczędne, przebudowę systemów grzewczych, systemów wentylacji i klimatyzacji, budowę instalacji OZE w modernizowanych budynkach, a także na przeprowadzenie audytu energetycznego.

Pożyczka będzie mogła pokryć 100 procent wartości planowanej inwestycji i nie będzie wymagany wkład własny. Jej maksymalna wartość może wynieśc 1 mln zł przy maksymalnym okresie spłaty sięgającym 10 lat.

Udzielenie pożyczki przez WFOŚiGW nie będzie się wiązać z koniecznością uwzględnienia dodatkowych opłat czy prowizji.

Wyłączone z tego wsparcia są wspólnoty i spółdzielnie z obszaru ZIT BOF oraz Łomży i Suwałk – one bowiem mogą występować o pomoc w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Natomiast TBS-y mogą korzystać z całego regionu, bez względu na miejsce – zaznacza Anna Naszkiewicz, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Jak deklaruje WFOŚiGW w Białymstoku, nabór wniosków rozpocznie się już w tym miesiącu.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...