Preferencyjne pożyczki na termomodernizację w woj. podlaskim

Preferencyjne pożyczki na termomodernizację w woj. podlaskim
Foto. Som Energia Cooperativa, flickr cc
REKLAMA

WFOŚiGW w Białymstoku będzie przyznawać pożyczki ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na termomodernizację budynków należących do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz towarzystw budownictwa społecznego. Fundusze będzie można przeznaczyć m.in. na instalację systemów OZE.

Uruchomienie preferencyjnych pożyczek jest efektem umowy podpisanej w ubiegłym tygodniu między Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. 

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, umowa opiewa na 17,4 mln zł, z czego 16,2 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, a 1,2 mln zł to pieniądze pośrednika, czyli białostockiego WFOŚiGW.

Z pożyczek będą mogły skorzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego. Będzie można je przeznaczyć na inwestycje mające na celu poprawę efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym, w tym na modernizacje energetyczną budynków mieszkaniowych wielorodzinnych, wymianę wyposażenia tych obiektów na energooszczędne, przebudowę systemów grzewczych, systemów wentylacji i klimatyzacji, budowę instalacji OZE w modernizowanych budynkach, a także na przeprowadzenie audytu energetycznego.

Pożyczka będzie mogła pokryć 100 procent wartości planowanej inwestycji i nie będzie wymagany wkład własny. Jej maksymalna wartość może wynieśc 1 mln zł przy maksymalnym okresie spłaty sięgającym 10 lat.

Udzielenie pożyczki przez WFOŚiGW nie będzie się wiązać z koniecznością uwzględnienia dodatkowych opłat czy prowizji.

Wyłączone z tego wsparcia są wspólnoty i spółdzielnie z obszaru ZIT BOF oraz Łomży i Suwałk – one bowiem mogą występować o pomoc w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Natomiast TBS-y mogą korzystać z całego regionu, bez względu na miejsce – zaznacza Anna Naszkiewicz, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Jak deklaruje WFOŚiGW w Białymstoku, nabór wniosków rozpocznie się już w tym miesiącu.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Farma fotowoltaiczna

Spółka celowa -z pozwoleniem budowlanym i wygraną aukcją 0,99 MW po cenie 380 zł /MW - z pozwol czytaj dalej...

Nawiąże współpracę z ekipami montażowymi PV

Nawiąże współpracę z ekipami montażowymi PV czytaj dalej...

Unijne szkolenia dla instalatorów

Katana Konsulting zaprasza w czerwcu i lipcu 2018 roku na dofinansowane w 70%-80% szkolenia unijne d czytaj dalej...

Rozliczanie PO IiŚ 1.3.1

Kancelaria Katana Konsulting zaprasza do współpracy Beneficjentów dotacji z Programu Operacyjnego In czytaj dalej...