Duży wzrost rynku pomp ciepła w Polsce

Duży wzrost rynku pomp ciepła w Polsce
Rynek pomp ciepła w Polsce w latach 2010-2017 (liczba sprzedanych urządzeń) / PORT PC
REKLAMA

Polski rynek pomp ciepła jest jedynym rynkiem w Europie, na którym zanotowano trwający nieustannie od siedmiu lat wzrost sprzedaży tych urządzeń. W ubiegłym roku sprzedaż pomp ciepła typu powietrze/woda stosowanych do instalacji centralnego ogrzewania wzrosła o 55 proc., a rynek wszystkich typów pomp ciepła związanych z centralnym ogrzewaniem wzrósł o 30 proc. wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC).

PORTPC informuje, że cały rynek pomp ciepła w Polsce odnotował wzrost na poziomie ok. 22 proc. W roku 2017 sprzedano łącznie ok. 27 tys. pomp ciepła.

Wzrósł znacznie udział pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych. W 2010 roku organizacja PORTPC szacowała, że udział pomp ciepła w nowych budynkach wynosił poniżej 3 proc. W 2017 roku udział pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych wynosił 12,5 proc., co oznacza instalację w co ósmym nowym budynku. W optymistycznej prognozie, wykonanej przez PORTPC, w 2020 roku udział pomp ciepła w nowobudowanych budynkach jednorodzinnych może sięgać już poziomu 20-25 proc.

Kolejny rok z rzędu dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się pompy ciepła typu powietrze/woda służące do ogrzewania (i często chłodzenia) budynków. Ilość sprzedanych urządzeń w 2017 r. szacuje się na ok. 8,1 tys. sztuk. Rynek w porównaniu do 2016 roku wzrósł o ok. 55 proc. PORTPC szacuje, że w ramach wariantu optymistycznego liczba sprzedanych pomp ciepła tego typu może sięgnąć nawet 20 tys. - 23 tys. szt. w 2020 r.

Zdaniem Pawła Lachmana, prezesa zarządu PORTPC, można wyodrębnić pięć głównych przyczyn wzrostu tego segmentu rynku.  

Pierwsza to wzrost zaufania i akceptacja technologii pomp ciepła przez inwestorów. Drugą przyczyną jest wzrost świadomości ekologicznej Polaków związany z poznaniem skutków zanieczyszczenia powietrza spowodowanych przez kotły na paliwa stałe. Do trzeciej przyczyny zaliczyć można widoczny wzrost konkurencji w tym segmencie rynku (powietrznych pomp ciepła). Nie bez znaczenia jest także fakt, że wielu producentów postawiło na te technologie jako rozwiązania przyszłości i prowadzi w tym zakresie aktywne działania rynkowe. Po czwarte, widać wzmocnienie tendencji budowy coraz mniejszych domów, bez piwnic i miejsca na kotły na paliwo stałe czy opał, ale za to coraz bardziej komfortowych. I po piąte, najszybciej rośnie udział rynkowy urządzeń o średnim i niskim poziomie cen. Zastosowanie pompy ciepła jest już w wielu przypadkach porównywalne inwestycyjnie do kosztów inwestycji w kocioł gazowy lub kocioł na biomasę, ujmując wszystkie elementy inwestycji, np. przyłącze gazu, komin, pomieszczenie kotłowni czy miejsce na opał – komentuje prezes PORTPC.

Według analiz PORTPC, w ubiegłym roku producenci i dystrybutorzy pomp ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej sprzedali łącznie ok. 9,3 tys. sztuk. W porównaniu do danych rynkowych z roku 2016 ilość sprzedanych pomp ciepła tego typu wzrosła o ok. 10 proc.

Liczbę sprzedanych w 2017 roku gruntowych pomp ciepła typu solanka/woda oszacowano na około 5,2 tys. sztuk, co w porównaniu do roku poprzedzającego daje wzrost sprzedaży na poziomie ok. 5 proc. Gruntowe pompy ciepła wciąż stanowią istotny udział w rynku pomp ciepła służących do ogrzewania czy chłodzenia pomieszczeń. W 2017 roku wzrost sprzedaży pomp ciepła dotyczy zarówno urządzeń o mocy powyżej 20 kW jak i tych o mocy poniżej 20 kW.

W przeprowadzonych badaniach rynku systemów grzewczo-chłodzących typu VRF widać lekki wzrost rynku (ok. +1 proc.). PORTPC szacuje, że w roku 2017 podobnie jak w 2016 r. sprzedano ok. 4 tys. systemów VRF, jednak ze względu na niewielki udział firm sprzedających tego typu rozwiązania w tegorocznych badaniach rynku wyniki te należy traktować jako mogące nie oddawać realnych zmian rynku.

Badaniem nie został objęty rynek gazowych pomp ciepła, jednak – jak podkreśla PORTPC – zdaniem producentów i dystrybutorów tych urządzeń kolejny rok z rzędu mamy do czynienia z corocznym wzrostem ich sprzedaży, szczególnie w segmencie średnich i dużych urządzeń.

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła planuje wydanie raportu rynkowego ze szczegółową analizą wyników badań oraz korektą scenariuszy rozwoju rynku pomp ciepła do 2030 roku. Raport będzie dostępny w wersji polskiej i angielskiej na konferencji PORTPC „Standardy jutra w technice grzewczej”, która odbędzie się w Poznaniu 24 kwietnia br. w ramach targów "Instalacje 2018". W trakcie tej konferencji przedstawione zostaną nowe wytyczne branżowe w zakresie doboru pomp ciepła i równoważenia hydraulicznego instalacji grzewczych i chłodniczych.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Powyższe nastąpiło ponieważ część dystrybutorów cichaczem wyłamało się ze zmowy cenowej od lat z sukcesem blokującej wyniki sprzedaży i zeszli z sutych prowizji- to i ludzie zaczęli kupować. Ciekawe czy reszta zatwardziałych pójdzie po rozum do głowy i obniży prowizje.
pesel |
Czy do statystyki pomp ciepła powietrznych wliczane też są klimatyzatory typu split? Też potrafią grzać.
magia liczb |
@pesel Właśnie tego nie rozumiem, dlaczego promowane są najdroższe rozwiązania dotyczące PC, a kompletnie pomijane te, które są najtańsze tak w zakupie jak i eksploatacji, czyli PC z wymiennikiem powietrze/powietrze. Przecież to jest najtańszy sposób ogrzewania w zakupie (np. multisplit) i najtańszy sposób ogrzewania w eksploatacji. Obecnie na rynku nie ma nic tańszego.
Janko795 |
Bo można już kupić pompę w rozsądnych pieniądzach a nie 25tyś za dużą lodówkę w ładnej obudowie, której komponenty to może 4 tyś...
PL |
W Polsce sprzedaje się 100.000 klimatyzatorów rocznie i wszystkie z funkcją grzania. Jak policzyć, które mają główna funkcję grzania (pompa ciepła)? Które z nich nie mają w budynku instalacji c.o. czyli są jedynym źródłem ciepła Tych danych nie mają dystrybutorzy urządzeń. To nie takie proste....
Radek |
Jedna z lepszych i inwestycji w moim życiu. Place średnio 290 zł m-c za prąd a na prad mam w domu wszystko. Rodzina 4-osobowa, powierzchnia użytkowa ok. 130 m. Nic przy tym nie robie, wyglada i dziala jak duza lodowka. Ostatnio byllismy na 2 tyg urlopie, obnizylem zadana temp. do 15 stopni na ten okres i na dobę przed ustawiłem że ma wrocic do ustawień podstawowych 21 stopni. Zadziałało i u żony był duży plus.
Marc |
@Radek, jaką masz pompę ciepła? Jaka moc? I ile Cię to kosztowało?

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...