Pierwszy budynek wielorodzinny przeszedł na offgrid. PV, baterie i wodór

Pierwszy budynek wielorodzinny przeszedł na offgrid. PV, baterie i wodór
Samowystarczalny energetycznie budynek w Spreitenbach. Fot. ABB
REKLAMA

Budynek wielorodzinny, który powstał w Szwajcarii, jest pierwszym na świecie tego typu obiektem, który nie posiada zewnętrznego zasilania w energię elektryczną czy gaz, a jego mieszkańcom w całości udaje się zaspokajać swoje zapotrzebowanie energią wyprodukowaną na miejscu.

Budynek zlokalizowany w Brütten w północnej części Szwajcarii składa się z dziewięciu mieszkań. Jego mieszkańcy wykorzystują energię wyłącznie generowaną ze słońca, bez potrzeby zaopatrywania się w energię elektryczną czy gaz u lokalnych dystrybutorów.

Autorzy projektu chwalą się, że jest to pierwszy na świecie wielorodzinny budynek samowystarczalny energetycznie. Jak definiują to pojęcie?

Monika Sigg z firmy Umwelt Arena Switzerland, która stoi za tym przedsięwzięciem, tak opisuje ten budynek w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl.

Dla budynku w Brütten Umwelt Arena Switzerland określiła następujące kryteria samowystarczalności energetycznej. Budynek nie ma połączenia z publiczną siecią elektroenergetyczną. Nie wykorzystuje żadnego zewnętrznego źródła energii – ropy, energii elektrycznej, gazu czy drewna. Mieszkańcy wykorzystują tylko tyle energii, ile wyprodukuje budynek, w tym w zakresie mobilności – komentuje Monika Sigg.

Mieszkańcy wprowadzili się już w połowie 2016 r. i jak dotąd nie mieli problemów z niedoborem energii elektrycznej czy ciepła. Ponadto korzystają z samochodów zasilanych wyłącznie energią elektryczną, która jest generowana w budynku, lub gazem, który powstaje przy wykorzystaniu wygenerowanych odpadów.

Osiągnięcie samowystarczalności energetycznej było możliwe dzięki pokryciu dachu i fasad budynku panelami fotowoltaicznymi.  Na dachu, w całości wyłożonego fotowoltaiką, zainstalowano moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 79,54 kWp, a moc instalacji umieszczonej na ścianach budynku wynosi 46,96 kWp, co razem daje 126,5 kWp.

Moduły na dachu mają produkować w skali roku około 75 MWh energii elektrycznej, a moduły umieszczone na elewacji – ok. 30 MWh.

Instalacja jest obsługiwana przez falowniki ABB, które wyposażyło budynek również w odpowiednią automatykę.

Jak podkreśla wywodzący się ze Szwajcarii koncern, osiągnięcie pełnej zależności energetycznej było możliwe bez pogarszania komfortu mieszkańców, co jest zasługą wykorzystania technologii pozwalających na zmagazynowanie nadwyżek energii elektrycznej, którą produkują panele fotowoltaiczne, a także dzięki zastosowaniu rozwiązań pozwalających na ograniczenie zużycia energii.

Mieszkańcy na bieżąco otrzymują informacje o swoim zużyciu energii. W ten sposób mogą aktywnie regulować swoją konsumpcję – tłumaczy portalowi Gramwzielone.pl Monika Sigg z Umwelt Arena Switzerland.

Mieszkańcy budynku w Brütten zużywają przeciętnie 2,2 MWh energii elektrycznej rocznie w przeliczeniu na mieszkanie, wobec średniej, która w Szwajcarii wynosi 4,4 MWh.

ABB zapewnia, że w ciągu godziny panele znajdujące się na budynku są w stanie wyprodukować energię w ilości pozwalającej na pokrycie zapotrzebowania wszystkich dziewięciu rodzin na cały dzień, generując przy tym nadwyżki, z których część jest magazynowana przez baterie litowo-jonowo-fosforowe – łączna pojemność bateryjnego magazynu energii wynosi 192 kWh brutto (Umwelt Arena podaje też wartość 153 kWh netto), a pozostała część jest zamieniana w wodór magazynowany w ogromnych zbiornikach.

Jeśli nie mamy wystarczającej ilości energii z paneli fotowoltaicznych, a baterie są puste, ogniwo pobiera zgromadzony wodór i produkuje energię elektryczną oraz ciepło. Należy podkreślić, że również magazynujemy ciepło produkowane z pomocą ogniwa – tłumaczy portalowi Gramwzielone.pl Monika Sigg z Umwelt Arena.

Autorzy projektu wskazują, że wszystkie początkowe założenia i wykonane na ich podstawie instalacje w praktyce okazały się trafione i w zupełności zaspokajają potrzeby mieszkańców. Na podstawie pierwszych doświadczeń w eksploatacji konieczne było jedynie usprawnienie produkcji energii i ciepła z ogniwa, które wykorzystuje do tego celu wodór produkowany z nadwyżek energii elektrycznej wytworzonej z paneli fotowoltaicznych.

Dzięki temu zapotrzebowanie dziewięciu rodzin jest w całości zaspokajane ze źródeł odnawialnych przez cały rok, czyniąc ten budynek w 100-procentach niezależnym energetycznie.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pitupitu |
tak dla porządku należałoby dodać, że mają tam jeszcze odwierty geotermalne, wykorzystywane jako dolne źródło pomp ciepła, i dwa sezonowe magazyny ciepłej wody po 125m3, zakopane pod budynkiem, które ładują z nadwyżek poza okresem zimowym
BŁAŻEJ |
Genialne :)
Wykształciuch |
Znakomicie, jeśli koszty ekologiczne budowy nie przewyższyły oszczędności, jakie zostaną osiągnięte za życia jednego pokolenia. 2,2 MWh na rodzinę - w pierwszej chwili wydaje się to wcale nie mało. Ja np. zużywam 1,14 MWh w 3 osoby (woda grzana prądem, telewizor i komputer chodzą dużo, pierzemy prawie co dziennie itd.), ale dodając zużycie prądu przez samochody (ja potrzebowałbym np. 1,8 MWh), to jest to bardzo dobry wynik. Reasumując w tym jednostkowym przypadku zapewne koszty budowy są duże w porównaniu z oszczędnościami dla środowiska, ale jest to świetny test możliwości technologicznych i warto czerpać z tych wzorców.
X |
Może ktoś wie ile kosztowały mieszkania w tym budynku? Dla porównania kosztów.
tomek |
Dom i zdjecia tutaj http://www.abb.com/cawp/seitp202/021e115012274f54c1258249002f9f9d.aspx
Seba |
Koszmar senny dla BIG energy...
Tomek |
Niech tylko Polacy wezmea sie za budowe takich domow to podatki sie szybcikiem wymysli. ..
MojaPV |
Taka troche komuna tyle, że w super drogim i ekskluzywnym wydaniu. Coś w sam raz dla hipstera.
X |
@MojaPv, a skąd wiesz że drogo? Wróżka jesteś?
IXI |
Nie rozumiem słowa "drogo". Ktoś, kto używa tani np. papier toaletowym, to mu się on na tyłku rozrywa i kał ma na dłoni. Czy Polak koniecznie musi wszystko robić tanio, bo jak "drogo" to od razu tragedia?
X |
@IXI, ma być tanio w budowie i drogo w eksploatacji - żeby trzeba było iść po zapomogę do polityków. Nowoczesna forma niewolnictwa. Zauważcie że w takim domu nie ma problemu smogu :-) jeżeli wyższe nakłady podczas budowania są niższe niż koszty eksploatacji budynku „tradycyjnego” to warto. A nawet jeżeli jeszcze nie są to będą bardzo szybko. A węgiel jak smrodził tak smrodzi.
X |
Przez 15 lat - zapomniałem dopisać
pdf52 |
Nie są skalkulowane w eksploatacji koszty serwisu systemu, kwestie utylizacji i konsetwacji. To jest tak jak z gotowaniem w domu. Substraty - oczywiście dają tańszy produkt gdy nie liczy się zużycia mediów, amortyzacji sprzętu i najważniejsze WŁASNEJ PRACY.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...