Ile gospodarstwa domowe zapłacą za mrozy w taryfie G12as?

Ile gospodarstwa domowe zapłacą za mrozy w taryfie G12as?
Fot. Fortum
REKLAMA

Z przeprowadzonej przez ekspertów Fortum analizy wynika, że w czasie mrozów najmniej na ogrzewanie wydadzą odbiorcy ciepła sieciowego. Najwięcej zaś zapłacą ci, którzy do celów grzewczych wykorzystują energię elektryczną w standardowej taryfie G11. Jak koszty będą wyglądać w przypadku zastosowania antysmogowej taryfy G12as?

W analizie Fortum porównane zostały uśrednione tygodniowe koszty ogrzewania domu jednorodzinnego o powierzchni 120 m.kw. przy średniej dobowej temperaturze nieprzekraczającej –8 st. C. Właściciel takiego domu, korzystający z ciepła sieciowego, zapłaci zdaniem analityków Fortum najniższy rachunek w wysokości ok. 320 zł.

Z nieco wyższymi kosztami muszą liczyć się ci, którzy ogrzewają swoje domy gazem ziemnym. W tym przypadku średni koszt tygodniowy może wynieść ok. 375 zł.

Co zaś w sytuacji, gdy ktoś mieszka w miejscu, gdzie nie dochodzi sieć ciepłownicza lub z różnych powodów nie ma dostępu do ogrzewania gazowego? Pomijając szkodliwe dla środowiska spalanie w indywidualnych piecach różnego rodzaju odpadów, rozwiązaniem może być ogrzewanie elektryczne.

Z najwyższymi kosztami ogrzewania elektrycznego muszą się liczyć klienci standardowej taryfy G11. W ich przypadku ogrzanie 120-metrowego domu przy średniej temperaturze -8 st. C oznacza – według szacunków Fortum – tygodniowy wydatek w wysokości nawet 890 zł.

Nieco mniej zapłacą ci, którzy zdecydowali się skorzystać z wprowadzonej w ostatnich tygodniach taryfy antysmogowej G12as. Tu koszt według Fortum wyniesie ok. 612 zł.

Najmniej za ogrzewanie elektryczne zapłacą z kolei odbiorcy korzystający z oferty antysmogowej. Koszty tygodniowe wyniosą w tym przypadku ok. 540 zł. Fortum zapewnia, że jego klient zapłaci wówczas 40 proc. mniej względem taryfy G11 i może zaoszczędzić także około 70 zł tygodniowo w porównaniu z innymi taryfami antysmogowymi.

Ciepło sieciowe jest jedną z najtańszych i najbardziej przyjaznych dla środowiska opcji na ogrzanie domu. Nadal jednak wiele osób korzysta z nieekologicznych źródeł ciepła – w takich mroźnych dniach spalają w domowych piecach słabej jakości węgiel, a nawet odpady. To rozwiązanie jest tanie, ale fatalne dla środowiska – komentuje Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy firmy Fortum. – Na pewno zdrowszą, choć droższą alternatywą jest ogrzewanie elektryczne. Możemy jednak ograniczyć koszty takiego ogrzewania, analizując propozycje rożnych dostawców i wybierając najkorzystniejszą cenowo ofertę – dodaje Jacek Ławrecki.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Zz |
Ciepło sieciowe najtańsze ? To czemu za ogrzewanie mieszkania w bloku 48m2 ocieplonego płaciłem rocznie więcej niż za dom 160 m2 ogrzewany pompa ciepła w taryfie g11
IXI |
Polscy blokersi są bardzo bogaci, bo stać ich na ogrzewanie klatek schodowych, których okna w najlepszym przypadku są nieszczelne i starej daty, a także często otwierane na oścież. U mojej siostry w Niemczech nie ma czegoś takiego. Najwyraźniej Niemcy już dawno uznali ogrzewanie klatek schodowych w blokowiskach za bezsens.
IXI |
Znam przypadek jednego z polskich miasteczek, gdzie niskie bloki komunalne od czasów wojny nie miały ogrzewania klatek schodowych aż do czasu, gdy w latach 90-tych ub. stulecie zamontowano w nich kaloryfery zasilane ciepłem sieciowym. Najwyraźniej ludzie w Polsce potrzebują ogrzewać się na klatkach schodowych - miejscach, gdzie co najwyżej przesiadują małolaty, palacze oraz bezdomni.
pros |
Jakaś masakra, tygodniowe ogrzewanie 120m domu za 320 zł ? Ciekawe, czy policzono koszty stałe. Przy takich rachunkach można iść z torbami. Ogrzewając 200m w miarę energooszczędny dom pompą ciepła można bez problemów zejść do rachunku 1200zł za cały sezon grzewczy, a nie za miesiąc.No, ale kto bogatemu zabroni płacić i 900zł za tydzień ogrzewania ;-)
alladyn-solar-batt |
Do zz: rzkoma ,,taniość'''ciepła systemowego/sieciowego to na ogół fikcja. W 2005 roku w Warszawie odłączyłem mieszkanie na ul. Polnej od sieciowego c.o. zatępując gazowym w GZ50. Koszty roczne były 26% niższe niż ołaty za c.o.+podgrzanie cwu na rzecz Wspólnoty Mieszkaniowej pobierającej ciepło sieciowe z EC Siekierki
użytkownik ciepła systemowego :( |
@up - mieszkanie w Pruszkowie (kamienice w centrum miasta zarządzane przez TBS zieleń...), niestety zostało podłączone do ciepła systemowego, bo miało być taniej i bezpieczniej (z uwagi na piecyki gazowe, których część mieszkańców nie konserwowała - sądzili może, że są nieśmiertelne) - wszystkie opłaty związane z ogrzaniem wody (WCU) są ponad 40% wyższe względem kosztów jakie ponosiłem przy piecyku gazowym (wraz z kosztami przeglądów), pomijam fakt, że ciepła woda nie ma parametrów takich jak deklarowane, bo rzadko kiedy temperatura kranówki przekracza 45stC, a jak mi wiadomo parametry kranówki przy cieple miejskim to ok 70stC.

Giełda OZE

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie zaawansowania

Firma realizująca projekty farm fotowoltaicznych kupi projekty instalacji fotowoltaicznych na każdym czytaj dalej...

Firma z branży OZE wydzierżawi działki pod farmy fotowoltaiczne - obszar całego kraju

Firma realizująca farmy fotowoltaiczne wydzierżawi działki niezacienione pod budowę farm fotowoltaic czytaj dalej...

Preferencyjne pożyczki dla projektów z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów planujących realizację projektu samodzielnie do aplikowania czytaj dalej...