Ilu Polaków nie stać na ogrzanie domu? Wyniki badań Eurostatu

Ilu Polaków nie stać na ogrzanie domu? Wyniki badań Eurostatu
Kari Söderholm / flickr cc
REKLAMA

Unijna agencja statystyczna Eurostat opublikowała wyniki badania, które ma pokazać, jaki odsetek gospodarstw domowych w poszczególnych krajach Unii Europejskiej nie stać na odpowiednie dogrzanie domów.

W badaniu Eurostatu za rok 2016 w naszym kraju 7,1 proc. gospodarstw domowych stwierdziło, że nie stać ich na pokrycie kosztów ogrzewania swoich mieszkań. To poziom niższy od średniej unijnej, która wyniosła za tamten rok 8,7 proc.

Wynik Polski znacząco różni się od zanotowanego w analogicznych badaniach przeprowadzonych 10 lat temu. Wówczas aż 28,4 proc. ankietowanych miało uznać, że nie stać ich na ogrzanie domów. Od tamtego czasu wyniki kolejnych badań Eurostatu pokazują jednak systematyczny spadek liczby mieszkańców naszego kraju, którzy sygnalizują problemy w tym zakresie.

Jak wynika z ostatniego badania Eurostatu, w roku 2016 najwięcej gospodarstw domowych, które nie były w stanie pokryć kosztów ogrzewania, odnotowano w Bułgarii (39,2 proc.). W tym przypadku jednak również odnotowano duży spadek w stosunku do badania z roku 2006, kiedy aż 69,5 proc. Bułgarów miało udzielić takiej odpowiedzi.

W badaniu za rok 2016 problemy w tym kontekście sygnalizowało też ponad 25 proc. Greków i Litwinów, ponad 20 proc. Cypryjczyków i Portugalczyków, a także ponad 15 proc. Włochów.

Najmniejszy odsetek gospodarstw domowych w UE mających problem z pokryciem kosztów ogrzewania występował w Finlandii, Luksemburgu, Szwecji, Holandii, Austrii, Estonii, Danii, Niemczech, Czechach, Słowenii i Belgii. W tych krajach trudności w zakresie wydatków na ogrzewanie zadeklarowało mniej niż 5 proc. mieszkańców.

W ostatnich latach średnia w Unii Europejskiej oscylowała wokół poziomu 9-10 proc.

Szczegółowe wyniki badań Eustostatu z lat 2006-2016 są dostępne pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
mar13 |
"ponad 20 proc. Cypryjczyków i Portugalczyków, a także ponad 15 proc. Włochów" ktoś sobie żarty robi?
IXI |
Bo oni nie budują domów z grubym ocieplanymii scianami, gdyż większość roku mają ciepło. Z drugiej strony dziwne, ze ich na dogrzanie nie stać. Tzw. uchodzcy w tym czasie nie marzną.
edoo |
Jak to nie stać? Niech policzą ile rocznie dają na tacę, wypominki, msze... biednym księżom? I niech popatrzą na parafialne dachy, że przeważnie pełne są paneli PV i solarów!!! Niech w końcu te zakute łby włączą myślenie!

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

Sprzedam elektrownie wodna

SPRZEDAM MAŁĄ ELEKTROWNIĘ WODNĄ w miejscowości Goryń gmina Jastrzębia, powiat radomski, rzeka Radom czytaj dalej...

Sprzedam projekt 0,9MW -Umowa przyłączeniowa i pozwolenie na budowę

Sprzedam projekt farmy PV 0,9MW.Umowa przyłączeniowa i pozwolenie na budowę.Lokalizacja-Dolny Śląsk. czytaj dalej...

SPRZEDAM ELEKTROWNIĘ WIATROWĄ ENERCON E-53

Elektrownia wiatrowa ENERCON E-53. Rok uruchomienia 2013. czytaj dalej...

15 MW PV pod Aukcję dużych farm

15 MW PV pod Aukcję 2018 dla dużych farm. Spodziewana pula w Aukcji 1000-1300 MW. Lubelskie. Teren 3 czytaj dalej...