Ilu Polaków nie stać na ogrzanie domu? Wyniki badań Eurostatu

Ilu Polaków nie stać na ogrzanie domu? Wyniki badań Eurostatu
Kari Söderholm / flickr cc
REKLAMA

Unijna agencja statystyczna Eurostat opublikowała wyniki badania, które ma pokazać, jaki odsetek gospodarstw domowych w poszczególnych krajach Unii Europejskiej nie stać na odpowiednie dogrzanie domów.

W badaniu Eurostatu za rok 2016 w naszym kraju 7,1 proc. gospodarstw domowych stwierdziło, że nie stać ich na pokrycie kosztów ogrzewania swoich mieszkań. To poziom niższy od średniej unijnej, która wyniosła za tamten rok 8,7 proc.

Wynik Polski znacząco różni się od zanotowanego w analogicznych badaniach przeprowadzonych 10 lat temu. Wówczas aż 28,4 proc. ankietowanych miało uznać, że nie stać ich na ogrzanie domów. Od tamtego czasu wyniki kolejnych badań Eurostatu pokazują jednak systematyczny spadek liczby mieszkańców naszego kraju, którzy sygnalizują problemy w tym zakresie.

Jak wynika z ostatniego badania Eurostatu, w roku 2016 najwięcej gospodarstw domowych, które nie były w stanie pokryć kosztów ogrzewania, odnotowano w Bułgarii (39,2 proc.). W tym przypadku jednak również odnotowano duży spadek w stosunku do badania z roku 2006, kiedy aż 69,5 proc. Bułgarów miało udzielić takiej odpowiedzi.

W badaniu za rok 2016 problemy w tym kontekście sygnalizowało też ponad 25 proc. Greków i Litwinów, ponad 20 proc. Cypryjczyków i Portugalczyków, a także ponad 15 proc. Włochów.

Najmniejszy odsetek gospodarstw domowych w UE mających problem z pokryciem kosztów ogrzewania występował w Finlandii, Luksemburgu, Szwecji, Holandii, Austrii, Estonii, Danii, Niemczech, Czechach, Słowenii i Belgii. W tych krajach trudności w zakresie wydatków na ogrzewanie zadeklarowało mniej niż 5 proc. mieszkańców.

W ostatnich latach średnia w Unii Europejskiej oscylowała wokół poziomu 9-10 proc.

Szczegółowe wyniki badań Eustostatu z lat 2006-2016 są dostępne pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
mar13 |
"ponad 20 proc. Cypryjczyków i Portugalczyków, a także ponad 15 proc. Włochów" ktoś sobie żarty robi?
IXI |
Bo oni nie budują domów z grubym ocieplanymii scianami, gdyż większość roku mają ciepło. Z drugiej strony dziwne, ze ich na dogrzanie nie stać. Tzw. uchodzcy w tym czasie nie marzną.
edoo |
Jak to nie stać? Niech policzą ile rocznie dają na tacę, wypominki, msze... biednym księżom? I niech popatrzą na parafialne dachy, że przeważnie pełne są paneli PV i solarów!!! Niech w końcu te zakute łby włączą myślenie!

Giełda OZE

Wydzierżawie grunty pod PV

Wydzierżawie działkę pod farme PV powierzchnia do uzgodnienia 3-6 ha Wlkp gmina Śrem 40km od poz czytaj dalej...

Kompleks Farm PV 25-27MW Poszukuje Inwestora/wspólnika celu realizacji projektu

Kompleks Farm 25-27 PV (25-27x1MW) poszukuje wspólnika/inwestora w celu realizacji projektu Posiad czytaj dalej...

Sprzedam pracujaca turbine wiatrowa Frisia F56 850kw.

Sprzedam uruchomiona od 2015/16 roku niemiecka turbine wiatrowa o mocy 850kw. Srednia roczna produkc czytaj dalej...

Poszukujemy projektów PV do 2 MW z aktualnymi warunkami przyłączenia w woj. lubuskim.

Jesteśmy zainteresowani zakupem projektów PV zlokaiizowanych w województwie lubuskim, dla których wy czytaj dalej...