Rybnik: ekodotacje na 2018 r. już wyczerpane

Rybnik: ekodotacje na 2018 r. już wyczerpane
Fot. Solarcentury
REKLAMA

Już w pierwszych dniach stycznia mieszkańcy Rybnika złożyli wnioski o dofinansowanie na montaż ekologicznych źródeł energii i na termomodernizację, których łączna wartość wyczerpuje tegoroczny budżet przeznaczony na ten cel.

Miejski program dofinansowania na inwestycje w bardziej efektywne i ekologiczne źródła ciepła oraz na termomodernizację władze Rybnika prowadziły już wcześniej.

W ubiegły roku miasto miało wydać na ten cel 5 mln zł, czyli o 2 mln zł więcej niż pierwotnie zakładano, a nabór wniosków trwał kilka miesięcy. Wcześniej, w latach 2000-2015 przeznaczono na ten cel w sumie 10 mln zł. 

W ubiegłym roku w zakresie OZE dofinansowanie można było otrzymać na pompy ciepła oraz kolektory słoneczne. Składano też wnioski zakładające wykorzystanie jednego z tych źródeł w połączeniu z innym źródłem energii lub z termomodernizacją.

W roku 2018 władze Rybnika mają przeznaczyć na ekodotacje 5 mln zł. Po pierwszych dniach stycznia okazuje się jednak, że ta pula mogła już zostać wyczerpana przez wnioskodawców.

W pierwszych dniach br. do rybnickiego urzędu wpłynęło ponad 600 wniosków z czego ponad 500 zostało złożonych 2 stycznia. 

Rybnicki magistrat informuje, że złożone wnioski będą teraz podlegać ocenie formalnej, przy czym wnioski niekompletne lub niezgodne z regulaminem zostaną od razu odrzucone.

Osoby, które zostaną wpisane na listę rezerwową, mają szansę na przyznanie dotacji w przypadku ewentualnego zwiększenia budżetu programu lub niewykorzystania pełnej kwoty 5 mln zł przez wnioskodawców, z którymi w tym roku zawarte zostaną umowy dotacji.

Wysokość możliwej do uzyskania dotacji to 50 proc. udokumentowanych kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Dofinansowanie w tegorocznej edycji programu może objąć termomodernizację budynków jednorodzinnych, montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW, ogrzewania elektrycznego, kotła gazowego, biomasowego, LPG lub olejowego, pomp ciepła czy podłączenie do sieci c.o.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Hainer |
W pierwszym dniu przyjmowania wnioskow wyczerpany limit na cały rok. Czy to nie śmieszne. Miasto które od lat jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce przeznacza na walkę ze smogiem zaledwie 5mln zł. Widać wyraźnie ze mieszkańcy chcą poprawić warunki swojego życia a politycy, urzędnicy mają nas w nosie. Dużo politycy mówią w mediach o walce o czyste powietrze a w praktyce przeznacza się na to śmieszne pieniądze. Podejście urzędnika do mieszkańca popełniles błąd we wniosku nie możesz go poprawić uzupełnić - wpadasz z gry nic nie dostaniesz. Następny absurd władzy Rybnika to brak możliwości dostania dotacji równocześnie na pompę ciepła i panele fotowoltaiczne. Możesz kupić albo pompę albo panele - totalny bezsens. Kolejny absurd w tym mieście - Pan Prezydent kilka dni temu chwalił się w mediach podpisaniem umowy za 100mlnzl ( miasto bierze na to kredyt ) na pociągnięcie rury z elektrowni do miasta która ma zasilić CO w domach mieszkańców. Pytanie kto się do tego podłączy jeżeli koszty takiego ogrzewania są najdroższe ze wszystkich innych możliwości. Na taki bzurny projekt jest 100mlnzl a na dotacje bezpośrednie dla mieszkańców 5mln. Panie Prezydencie rozliczymy Pana w następnych wyborach i proszę juz nie opowiadać w mediach bajek o walce władz miasta Rybnika ze smogiem - to są kpiny. Mieszkaniec Rybnika
Bart |
Obecna administracja Rybnika udostepnila w ciagu 2 lat tyle kapitalu (10mln ) na dotacje ile poprzednia w ciagu 15... Moze jednak nie jest az tak zle i jakis postep nastapil...
SPS |
Z jednej strony 5mln zł w 140 tysięcznym mieście to niezbyt wiele z drugiej wykorzystanie puli w pierwszych kilku dniach świadczy o niedopasowaniu oferty do sytuacji i możliwości inwestorów. W tym przypadku 50% dofinansowanie okazuje się zbyt duże i generuje zbyt wysoki popyt. Możnaby rozważyć zmniejszenie dofinansowania np. do 20-30% - wtedy większa ilość gospodarstw miałaby szanse je otrzymać i 'efekt ekologiczny' byłby większy. Dotacja powinna służyć przede wszystkim jako zachęta dla inwestorów do wyłożenia ich własnych pieniędzy.
ASDN |
A może pójdźmy dalej - 10% dofinansowania..:)? Przecież to bez sensu, panie SPS, popyt dlatego jest duży, bo zachęta jest duża.Jeśli to będzie tak jak pan mówi 20%, to kogo będzie na to stać?Na pewno nie większości i wówczas efekt ekologiczny będzie słabszy, nie większy.
Max |
Tak jak zaznaczył przedmówca HAINER tych absurdów jest dużo więcej, jednym z nich jest ta super ścieżka rowerowa przez środek dróg RYBNIKA które Pan sobie zrobił dla siebie . bo ja osobiście nie widziałem jeszcze ani jenego rowerzysty na tym samobójczym pasie,niestety kolejny polityk dorwał się do koryta i myślał że jest Panem BOGIEM ,a tu zonk,niestety wybory się zbliżają a ja mam Pana program w którym Pan obiecywał ogrom rzeczy i to Panu przyniosę do wglądu przy następnych wyborach

Giełda OZE

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW czytaj dalej...

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana minimalna powierzchnia dz czytaj dalej...

Panele monokrystaliczne BYD 305Wp Tier -1

Witam, W ofercie mamy moduły monokrystaliczne marki BYD o mocy 305Wp. Podana cena jest dla zamówi czytaj dalej...