Rybnik: ekodotacje na 2018 r. już wyczerpane

Rybnik: ekodotacje na 2018 r. już wyczerpane
Fot. Solarcentury
REKLAMA

Już w pierwszych dniach stycznia mieszkańcy Rybnika złożyli wnioski o dofinansowanie na montaż ekologicznych źródeł energii i na termomodernizację, których łączna wartość wyczerpuje tegoroczny budżet przeznaczony na ten cel.

Miejski program dofinansowania na inwestycje w bardziej efektywne i ekologiczne źródła ciepła oraz na termomodernizację władze Rybnika prowadziły już wcześniej.

W ubiegły roku miasto miało wydać na ten cel 5 mln zł, czyli o 2 mln zł więcej niż pierwotnie zakładano, a nabór wniosków trwał kilka miesięcy. Wcześniej, w latach 2000-2015 przeznaczono na ten cel w sumie 10 mln zł. 

W ubiegłym roku w zakresie OZE dofinansowanie można było otrzymać na pompy ciepła oraz kolektory słoneczne. Składano też wnioski zakładające wykorzystanie jednego z tych źródeł w połączeniu z innym źródłem energii lub z termomodernizacją.

W roku 2018 władze Rybnika mają przeznaczyć na ekodotacje 5 mln zł. Po pierwszych dniach stycznia okazuje się jednak, że ta pula mogła już zostać wyczerpana przez wnioskodawców.

W pierwszych dniach br. do rybnickiego urzędu wpłynęło ponad 600 wniosków z czego ponad 500 zostało złożonych 2 stycznia. 

Rybnicki magistrat informuje, że złożone wnioski będą teraz podlegać ocenie formalnej, przy czym wnioski niekompletne lub niezgodne z regulaminem zostaną od razu odrzucone.

Osoby, które zostaną wpisane na listę rezerwową, mają szansę na przyznanie dotacji w przypadku ewentualnego zwiększenia budżetu programu lub niewykorzystania pełnej kwoty 5 mln zł przez wnioskodawców, z którymi w tym roku zawarte zostaną umowy dotacji.

Wysokość możliwej do uzyskania dotacji to 50 proc. udokumentowanych kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Dofinansowanie w tegorocznej edycji programu może objąć termomodernizację budynków jednorodzinnych, montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW, ogrzewania elektrycznego, kotła gazowego, biomasowego, LPG lub olejowego, pomp ciepła czy podłączenie do sieci c.o.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Hainer |
W pierwszym dniu przyjmowania wnioskow wyczerpany limit na cały rok. Czy to nie śmieszne. Miasto które od lat jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce przeznacza na walkę ze smogiem zaledwie 5mln zł. Widać wyraźnie ze mieszkańcy chcą poprawić warunki swojego życia a politycy, urzędnicy mają nas w nosie. Dużo politycy mówią w mediach o walce o czyste powietrze a w praktyce przeznacza się na to śmieszne pieniądze. Podejście urzędnika do mieszkańca popełniles błąd we wniosku nie możesz go poprawić uzupełnić - wpadasz z gry nic nie dostaniesz. Następny absurd władzy Rybnika to brak możliwości dostania dotacji równocześnie na pompę ciepła i panele fotowoltaiczne. Możesz kupić albo pompę albo panele - totalny bezsens. Kolejny absurd w tym mieście - Pan Prezydent kilka dni temu chwalił się w mediach podpisaniem umowy za 100mlnzl ( miasto bierze na to kredyt ) na pociągnięcie rury z elektrowni do miasta która ma zasilić CO w domach mieszkańców. Pytanie kto się do tego podłączy jeżeli koszty takiego ogrzewania są najdroższe ze wszystkich innych możliwości. Na taki bzurny projekt jest 100mlnzl a na dotacje bezpośrednie dla mieszkańców 5mln. Panie Prezydencie rozliczymy Pana w następnych wyborach i proszę juz nie opowiadać w mediach bajek o walce władz miasta Rybnika ze smogiem - to są kpiny. Mieszkaniec Rybnika
Bart |
Obecna administracja Rybnika udostepnila w ciagu 2 lat tyle kapitalu (10mln ) na dotacje ile poprzednia w ciagu 15... Moze jednak nie jest az tak zle i jakis postep nastapil...
SPS |
Z jednej strony 5mln zł w 140 tysięcznym mieście to niezbyt wiele z drugiej wykorzystanie puli w pierwszych kilku dniach świadczy o niedopasowaniu oferty do sytuacji i możliwości inwestorów. W tym przypadku 50% dofinansowanie okazuje się zbyt duże i generuje zbyt wysoki popyt. Możnaby rozważyć zmniejszenie dofinansowania np. do 20-30% - wtedy większa ilość gospodarstw miałaby szanse je otrzymać i 'efekt ekologiczny' byłby większy. Dotacja powinna służyć przede wszystkim jako zachęta dla inwestorów do wyłożenia ich własnych pieniędzy.

Giełda OZE

Turbiny Wiatrowe, Projekty, Budowa i Finansowanie

Vestas, Enercon - Turbiny, Projekty zgodne z Ustawą Odległościową, "Realizacje pod klucz" czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Prefkwalifikacje do aukcji, promesy, koncesje, technical due diligence

Oferujemy przygotowanie wniosków: - o wydanie zaświadczenia o dopuszczeniu do udziału w aukcji; - o czytaj dalej...

Vestasy V80, 100m wieza

Vestasy V-80, 2000kW, 80m lopaty, 100 m WIEZA, top stan techniczny, w lecie 2018 do demontazu, be czytaj dalej...