Budynki na Pomorzu przejdą termomodernizację

Budynki na Pomorzu przejdą termomodernizację
Fot. Solid
REKLAMA

Dzięki unijnym dotacjom szkoły, szpitale i muzea prowadzone przez samorząd województwa pomorskiego zmieniają swój wygląd i obniżą koszty energii. Do termomodernizacji wytypowano ponad 40 budynków.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, przewidywany koszt pierwszych dwóch etapów projektu kompleksowej termomodernizacji obiektów będących własnością samorządu województwa to blisko 21 mln złotych.

Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 na ten cel przeznaczonych było około 15 mln zł. Reszta to środki własne samorządu województwa pomorskiego.

W pierwszym etapie są remontowane budynki Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, Zarządu Parków Krajobrazowych i wojewódzkich zespołów szkół policealnych. W drugim etapie zostanie przeprowadzona termomodernizacja w jednostkach kultury m.in. Domu Aktora Teatru Muzycznego w Gdyni.

Rozpoczęcie realizacji etapu III planowane jest w tym roku. W tym etapie odnowione zostaną m.in. Stacje Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku i Słupsku, jeden z budynków na terenie Szpitala Psychiatrycznego na Srebrzysku oraz osiem obiektów Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim.  

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, wszystkie wytypowane do remontu budynki były w złym stanie technicznym. W wielu przypadkach ściany i piwnice były bardzo zawilgocone. Stara stolarka okienna i drzwiowa była nieszczelna, co skutkowało znacznymi stratami ciepła. Ogrzewanie budynków, oparte na kotłach węglowych wiązało się z wysokimi kosztami zakupu węgla. Taki sposób ogrzewania powodował również zwiększoną emisję szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery.

Proces termomodernizacji najczęściej rozpoczyna się od osuszenia fundamentów i ścian budynku. Docieplone są ściany i stropy budynków oraz montowane są nowe okna i drzwi. W wielu przypadkach całkowicie wymieniana jest instalacja ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania. Stare, często przerdzewiałe metalowe rury zastępuje się instalacją o lepszych parametrach. Zależnie od warunków technicznych montowane są kotły na biomasę albo gaz ziemny lub budynek jest podłączany do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ponadto na niektórych budynkach instalowane są odnawialne źródła energii – instalacje fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Kd |
Ach ta zła Unja tylko gdyby nie ona to polska wyglądałaby jak za komuny!

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...