W Europie działa już 10 mln pomp ciepła. Jakie korzyści?

W Europie działa już 10 mln pomp ciepła. Jakie korzyści?
EHPA / PORT PC
REKLAMA

Według szacunków Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła EHPA, na początku tego miesiąca w Europie została zainstalowana 10-milionowa pompa ciepła. Udział pomp ciepła pośród wszystkich dostępnych technologii grzewczych w Europie wciąż pozostaje stosunkowo niewielki, jednak w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny wzrost sprzedaży tych urządzeń komentuje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła "PORT PC".

Przyszłe systemy energetyczne będą wymagać dalszej integracji technologii z poszczególnymi sektorami zużycia energii oraz mądrości decydentów, którzy ułatwią tę zmianę. Ze względu na lepsze obciążenie sieci energetycznej, magazynowanie energii elektrycznej oraz szereg korzyści ekologicznych i ekonomicznych, rola pomp ciepła w systemach grzewczych przyszłości jest zbliżona do przyszłej roli samochodów elektrycznych w transporcie – komentuje European Heating Pump Association (EHPA).

Prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) Paweł Lachman szacuje, że ilość sprzedanych pomp ciepła w Polsce w 2017 roku zwiększy się o około 20 proc., a w przypadku pomp ciepła powietrze/woda może wzrosnąć nawet o około 50 proc. w stosunku do 2016 roku.

Będzie to już piąty rok znacznego wzrostu rynku tego typu pomp ciepła w Polsce. Jest to też dowód zaufania klientów, dojrzałości technologii i atrakcyjności zastosowania tych urządzeń. Biorąc pod uwagę, że obecnie większość producentów urządzeń grzewczych w Europie uznaje pompy ciepła za kluczową technologię grzewczą przyszłości, należy spodziewać się dalszego intensywnego rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce – komentuje PORT PC.

Szczegółowy raport zawierający analizy dotyczące sprzedaży pomp ciepła w ostatnich latach w Polsce, a także prognozy rynku do roku 2030, zawarte są w "Raporcie Rynkowym PORT PC 2017". Raport można pobrać na stronie www.portpc.pl.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Jack |
Według mnie jakieś istotne ulgi podatkowe przy zakupie pomp ciepła to byłby dobry pomysł na walkę ze smogiem. Np. zerowy Vat i odliczenie od podatku dochodowego części kosztów zakupu i montażu pompy. Plus akcja informacyjna, bo ciągle temat jest mało znany w naszym społeczeństwie. Natomiast te całe bicie piany z obniżonymi taryfami to zawracanie głowy. Jak już ktoś ma pompę ciepła to wie że koszty ogrzewania (przy zastosowaniu np taryfy G12W) są śmiesznie małe, więc tu ulgi nie są potrzebne.
sol |
@Jack. Prawie się zgadzam. Ale na rozkręcenie rynku potrzebne są taryfy odzwierciedlające koszty ogrzewania przy uwzględnieniu innych technologii. Ponadto powinien być wzięty pod uwagę czynnik zdrowotny, czyli koszty leczenia przewlekłych chorób układu oddechowego i chorób pochodnych. I proponuję rządowy program projektu i montażu pomp ciepła. Spadną koszty i będzie to realna walka ze smogiem.
Jack |
@sol Wszystko to prawda tylko obawiam się, że nasze społeczeństwo jeszcze nie dorosło do uwzględniania tych wszystkich czynników. Przekonać ludzi, że ileś tam nowotworów czy chorób układu oddechowego i krążenia to wynik smogu jest bardzo trudno. Ale może na zasadzie "kropla drąży skałę" trzeba konsekwentnie edukować.
pesel |
Pompa ciepła jest już znaną powszechniej technologią grzewczą ale ile osób słyszało o mikrokogeneracji, takiej dla mieszkań i zwłaszcza domów. Tam gdzie jest dostępny gaz ziemny a nawet płynny nie ma bardziej efektywnej ekonomicznie technologii ogrzewania. Gazu wprawdzie zużywa się więcej ale sumarycznie, z uwzględnieniem kosztu prądu oszczędza się niesamowicie. Prąd w domu jest w cenie gazu czyli ok 15 gr/kWh netto a ciepło do ogrzewania ( niby odpadowe z pracy silniczka) za darmo. I co to przebije?
TTTT |
@pesel ... a ile to kosztuje ? Ma szanse na zwrot kapitału w 10lat ?
Strus |
Wpierw potrzeba mieć dom wybudowany pod pompę ciepła. Bo remont w celu zrobienia ogrzewania podłogowego to ogromne koszta. A jak ktoś ma rurki za rzadko to i tak będzie drożej płacić... Powietrzne pompy ciepła są najbardziej wrażliwe na temperaturę zasilania. Jak ciepłolub chce mieć np 24st C zamiast projektowych 20st C, to przy PPC będzie płacił ok 1/3 więcej. Ilu z nich to wie? Porażką rządzących jest czekanie z wymuszeniem zmiany typu ogrzewania domów. Gdyby warunki były tak ustawione, że w nowych budynkach do wyboru byłyby albo PCi, albo gaz albo pellet- to rynek wyglądał by już dziś zupełnie inaczej. Na razie robi się to pośrednio przez WT, a co będzie po 2021, tego jeszcze nie wiemy.
Light |
Obecnie są dostępne grzejniki o dużej powierzchni wymiany które dobrze współpracują z pompą ciepła. Jeżeli grzejniki dobierzemy do temperatury wody max.45/38 to pompa działa wyśmienicie. Oczywiście rachunki za prąd będą o 20% wyższe jak przy dobrze wykonanej podłogówce ale nie każdy chce mieć podłogówkę. Ogólnie gruntowa pompa ciepła jest bezkonkurencyjna w taryfie G12 i dobra dotacja do inwestycji była by dobrym impulsem do rozwoju tej technologii.
IXI |
Piszą o mojej pompie ciepła? Moja jest ta 10-milionowa.
pesel |
@TTTT ..... Dostępne na rynku mikrokogeneratorki zachodnie są koszmarnie drogie ale lada chwila ma być krajowa produkcja odpowiednich do domów to zwróci się o połowę szybciej niż fotowoltaika.
pesel |
@TTTT ..... Dostępne na rynku mikrokogeneratorki zachodnie są koszmarnie drogie ale lada chwila ma być krajowa produkcja odpowiednich do domów to zwróci się o połowę szybciej niż fotowoltaika.
TTTT |
@pesel napisz coś więcej gdzie i kiedy .... takie informacje trzeba powielać ... aby móc wstrzymać się z instalacją i poczekać do powstania takowych. Jaki to ma być rząd wielkości w cenie i mocy ?

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...