Kolejne dotacje na termomodernizację w ramach POIiŚ

Kolejne dotacje na termomodernizację w ramach POIiŚ
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Pod koniec roku rozpocznie się nowy nabór na dofinansowanie projektów dotyczących głębokiej kompleksowej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej. Budżet konkursu prowadzonego przez NFOŚiGW wyniesie 90 mln zł, a szanse na unijne dotacje będą mieć państwowe jednostki budżetowe, szkoły wyższe, administracja rządowa oraz nadzorowane lub podległe jej organy i jednostki organizacyjne.

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nabór w ramach drugiego konkursu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, poddziałanie 1.3.1 „Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej” potrwa od 29 grudnia do 27 lutego 2018 r. Rozstrzygnięcie zaplanowano na październik przyszłego roku.

Maksymalny poziom dofinansowania z Unii Europejskiej w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 85 proc.

Dofinansowanie obejmie projekty z zakresu głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej, obejmującej takie elementy, jak ocieplenie przegród zewnętrznych obiektu, wymiana oświetlenia na energooszczędne, przebudowa systemów grzewczych lub podłączenie bardziej efektywnego energetycznie i ekologicznie źródła ciepła, instalacja/przebudowa systemów chłodzących – w tym również z zastosowaniem OZE, budowa i przebudowa systemów wentylacji i klimatyzacji, zastosowanie automatyki pogodowej, zastosowanie systemów zarządzania energią w budynku, budowa lub przebudowa wewnętrznych instalacji odbiorczych oraz likwidacja dotychczasowych nieefektywnych źródeł ciepła.

Dofinansowaniu może podlegać również instalacja mikrogeneracji lub mikrotrigeneracji na potrzeby własne, instalacja OZE w modernizowanych energetycznie budynkach – jeśli to wynika z przeprowadzonego audytu energetycznego, a także opracowanie projektów modernizacji energetycznej stanowiących element projektu inwestycyjnego, instalacja indywidualnych liczników ciepła, chłodu oraz ciepłej wody użytkowej, modernizacja instalacji wewnętrznych ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalacja zaworów podpionowych i termostatów, tworzenie zielonych dachów i „żyjących, zielonych ścian”, a także przeprowadzenie audytów energetycznych jako elementu projektu inwestycyjnego.

NFOŚiGW zaznacza, że zakres przedsięwzięcia głębokiej kompleksowej modernizacji energetycznej budynku musi wynikać z przeprowadzonego audytu energetycznego i prowadzić do redukcji zużycia energii końcowej o co najmniej 25 proc.

Poprzedni konkurs z poddziałania 1.3.1 prowadzony był przez NFOŚiGW od 22 stycznia do 31 maja 2016 r. Podpisano 171 umów, których koszty całkowite to 1,55 mld zł, w tym niemal 1,12 mld zł to dofinansowanie ze środków unijnych.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pasażer |
Wszystko fajnie ale najwięcej kopcą domki jednorodzinne. Kiedy dofinansowania dla domków?

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Dotacje na elementy termo energo 160 tyś zł na 1 DOM

Dotacje dla DOMU 160 tyś zł solary , panele , pompy ciepła i inne dostawa montaż cała Polska j czytaj dalej...

Turbiny wiatrowe Gamesa G 58 850 kW

Dostepne turbiny Gamesa G 58 , 850 kW , 4 sztuki, turbiny z 2 letnia gwarancja, kompletnie odnowione czytaj dalej...

Dokumentacja do projektów PV

Dzień dobry, Wykonam: - Koncepcje farm fotowoltaicznych; - Karty Informacyjne Przedsięwzięcia czytaj dalej...