Kolejne dotacje na termomodernizację w ramach POIiŚ

Kolejne dotacje na termomodernizację w ramach POIiŚ
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Pod koniec roku rozpocznie się nowy nabór na dofinansowanie projektów dotyczących głębokiej kompleksowej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej. Budżet konkursu prowadzonego przez NFOŚiGW wyniesie 90 mln zł, a szanse na unijne dotacje będą mieć państwowe jednostki budżetowe, szkoły wyższe, administracja rządowa oraz nadzorowane lub podległe jej organy i jednostki organizacyjne.

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nabór w ramach drugiego konkursu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, poddziałanie 1.3.1 „Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej” potrwa od 29 grudnia do 27 lutego 2018 r. Rozstrzygnięcie zaplanowano na październik przyszłego roku.

Maksymalny poziom dofinansowania z Unii Europejskiej w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 85 proc.

Dofinansowanie obejmie projekty z zakresu głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej, obejmującej takie elementy, jak ocieplenie przegród zewnętrznych obiektu, wymiana oświetlenia na energooszczędne, przebudowa systemów grzewczych lub podłączenie bardziej efektywnego energetycznie i ekologicznie źródła ciepła, instalacja/przebudowa systemów chłodzących – w tym również z zastosowaniem OZE, budowa i przebudowa systemów wentylacji i klimatyzacji, zastosowanie automatyki pogodowej, zastosowanie systemów zarządzania energią w budynku, budowa lub przebudowa wewnętrznych instalacji odbiorczych oraz likwidacja dotychczasowych nieefektywnych źródeł ciepła.

Dofinansowaniu może podlegać również instalacja mikrogeneracji lub mikrotrigeneracji na potrzeby własne, instalacja OZE w modernizowanych energetycznie budynkach – jeśli to wynika z przeprowadzonego audytu energetycznego, a także opracowanie projektów modernizacji energetycznej stanowiących element projektu inwestycyjnego, instalacja indywidualnych liczników ciepła, chłodu oraz ciepłej wody użytkowej, modernizacja instalacji wewnętrznych ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalacja zaworów podpionowych i termostatów, tworzenie zielonych dachów i „żyjących, zielonych ścian”, a także przeprowadzenie audytów energetycznych jako elementu projektu inwestycyjnego.

NFOŚiGW zaznacza, że zakres przedsięwzięcia głębokiej kompleksowej modernizacji energetycznej budynku musi wynikać z przeprowadzonego audytu energetycznego i prowadzić do redukcji zużycia energii końcowej o co najmniej 25 proc.

Poprzedni konkurs z poddziałania 1.3.1 prowadzony był przez NFOŚiGW od 22 stycznia do 31 maja 2016 r. Podpisano 171 umów, których koszty całkowite to 1,55 mld zł, w tym niemal 1,12 mld zł to dofinansowanie ze środków unijnych.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pasażer |
Wszystko fajnie ale najwięcej kopcą domki jednorodzinne. Kiedy dofinansowania dla domków?

Giełda OZE

Projekty PV do 1 MW

Sprzedam 2 projekty PV do 1 MW każdy z warunkami przyłączeniowymi. Projekty budowlane w trakcie real czytaj dalej...

Praca dla ekipy monterskiej w Holandii

Witam, Poszukujemy ekipy monterskiej/firmy do pracy przy instalacjach PV na terenie Holandii. czytaj dalej...

Poszukuje 1x generator V902MW do demontazu oraz lopaty do V 39

Poszukuje pilnie lopat do turbiny Vestas V39 ,Gamesa G58 oraz uzywanej turbiny V 90 2MW do demontazu czytaj dalej...

Okazja sprzedam projekt farmy wiatrowej 9MW z wszystkimi pozwoleniami i wykonanym wyprowadzeniem mocy w stacji GPZ

Witam mam do sprzedania spółkę celową z projektem farmy wiatrowej 9MW - 3 Vestasy V112_3MW na wieża czytaj dalej...