PORT PC: Ćwierć miliona pomp ciepła do 2020 roku

PORT PC: Ćwierć miliona pomp ciepła do 2020 roku
Fot. Chris.laws27, flickr cc
REKLAMA

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) przygotowała raport o rynku pomp ciepła w Polsce. Powstał on jako wynik prowadzonych od ponad 6 lat badań i analiz sprzedaży pomp ciepła w Polsce i w Europie. Jak zaznacza PORT PC, te obserwacje pozwoliły na opracowanie aktualnej sytuacji rynkowej w 2016 roku oraz przedstawienie prognoz rozwoju wykorzystania technologii pomp ciepła do roku 2030. Premiera raportu odbędzie się  w dniu 26 października 2017 r. w trakcie VI Kongresu PORT PC w Warszawie.

W raporcie obok szczegółowych danych dotyczących sprzedaży pomp ciepła w 2016 roku, czytelnicy znajdą również prognozy rozwoju rynku pomp ciepła do 2030 roku, przedstawione w dwóch wariantach: realistycznym i optymistycznym.

W ramach wariantu optymistycznego autorzy raportu zakładają, że do 2020 r. nastąpi trzykrotny wzrost ilości montowanych pomp ciepła w Polsce typu powietrze-woda (wykres poniżej). Według prognozy PORT PC, łączna, zakumulowana liczba pracujących pomp ciepła powinna przekroczy ćwierć miliona urządzeń w 2020 roku. To oznacza, że w przypadku pomp ciepła do centralnego ogrzewania nastąpi podwojenie zasobu urządzeń w Polsce z 70 tys. szt (2016 r.) do prawie 140 tys. urządzeń w 2020 r.

Według prognozy w wariancie optymistycznym łączna ilość produkowanej energii z OZE przez pompy ciepła w Polsce w 2020 roku wynosić będzie ok. 272 kToe/rok, czyli ok. 2,5 proc. celu OZE na 2020r. w ramach Krajowego Planu Działań na rzecz OZE. W tym wariancie szacowana łączna, maksymalna moc grzewcza zainstalowanych pomp ciepła wynieść może 2,33 GW.

Kliknij, aby powiększyć. 

Rynek pomp ciepła w Polsce z roku na rok odnotowuje wzrost i wszystko wskazuje na to, że będzie tak również w najbliższych latach. Czynnikami wzrostu, które w najbliższym czasie mogą odegrać istotną rolę w kształtowaniu rynku tych urządzeń z całą pewnością są działania mające na celu rozwiązanie problemu tzw. „niskiej emisji” w Polsce. Jednym z nich jest koncepcja elektryfikacji systemów ogrzewania wspierana przez Komisję Europejską w ramach tzw. Pakietu zimowego – komentuje PORT PC.

Najnowszy raport nt. polskiego rynku pomp ciepła zostanie przekazany wszystkim uczestnikom VI Kongresu PORT PC, który odbędzie się 26 października jako jedno z wydarzeń towarzyszących Międzynarodowym Targom Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej Renexpo w Warszawie. W przygotowaniu jest także anglojęzyczna wersja raportu, która dostępna będzie na początku grudnia 2017 r.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jasiek |
Dla domów o małym zapotrzebowaniu na energię korzystniejsze ekonomicznie w obecnym systemie wydaje się ogrzewanie prądem w tańszej taryfie plus własne panele fotowoltaiczne. Nie trzeba prowadzić wodnej instalacji CO, podłogówek. Mamy też mniejsze problemy z pozyskaniem energii: mniej się może popsuć w panelach niż w pompie i tańszy jest serwis. Tak, że dla budownictwa jednorodzinnego do 150 m2 pompy wydają się na straconej pozycji. No chyba, że ceny pomp będą spadały a ceny prądu rosły.
TTTT |
Ale w zimie kiepsko świeci to i prądu mało. Opusty są tylko na 15 lat :(
Paweł Lachman |
Również w małych budynkach ogrzewanie elektryczne powietrzne przegrywa z pompami ciepła powietrze/powietrze typu split
alladyn-solar-batt |
do Jasiek:,,Dla domów o małym zapotrzebowaniu na energię''- nie ma o czym mówić - w polsce to poniżej 1% domów. ,,korzystniejsze ekonomicznie w obecnym systemie'' - obecny system w kazdym momeni, pewnej pięknej sejmowej nocy zniknie jak bańka mydlana, bo ktoś bęzie miał pomysł na deal, któremu obecny system będzie przeszkadzał @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@,, wydaje korzystne się ogrzewanie prądem w tańszej taryfie plus''- a zagwarantujesz czytająym Twoje wskazania nieprzerwane dostawy prądu za3, 4, 5 lat? @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@,,własne panele fotowoltaiczne. Nie trzeba prowadzić wodnej instalacji CO, podłogówek. Mamy też mniejsze problemy z pozyskaniem energi'' własne panele fotowoltaiczne mają sens w nieliznych przypadkach dopasowania do zapotrzebowania dobowego co jest rzadkością zwłaszccza, gdy większość domowników pracuje poza domem. Mają więcej sensu WŁAŚNIE gdy jest PC np. co najmniej powietrze/grunt-woda. W 90% budynków profil zużycia NIE poikrywa się z profilem produkcji z PV, a o za tym idzie NIE mają one ekonmicznego uzasadnienia- stąd własnie tymczasowy sustem ,,opustów''. Jedyną alternatywą jest automatyzacja procesów zużywania energii elektr. w budynku (dom inteligentny), mikroklastry międzysąsiedzkie, i co najcenniejsze- magazyny energii. Wszystko to znakomiie podnoi zdolność do autokonsumpcji i wówczas PV jest opłacalna.,,mniej się może popsuć w panelach niż w pompie i tańszy jest serwis''- nic bardziej pozornego. Dla większości domowyh użytkowników bezradnych w obchodzeniu się z prądem stałym- to inwerter wytwarza dl nich prąd zmienny. Inwerter to akurat najbrdziej zawodny element instalacji PV i idę o zakład, żebez ,,srwisu'' po kilku latach przeciętny posiadacz PV nie poradzi sobie sam z jego naprawą/wymianą nie umiejąc sprogramować nowego (po wymianie) urządzenia jakie zastąpi uszkodzony egzemlarz. ,, Tak, że dla budownictwa jednorodzinnego do 150 m2 pompy wydają się na straconej pozycji. No chyba, że ceny pomp będą spadały a ceny prądu rosły'' - wręcz przeciwni, pompy ciepła to jedyne racjonalne (z dolnym źródlem) rozwiązanie dla przerabiania prądu na ciepło.Oczywiście rozsądniej byłoby budować w Polsce PC z gaczem- no przyklad granitowym, ale nie każdy dotrze do takicch umiejętności.
Słonecznik |
Co to jest gacz granitowy?
alladyn-solar-batt |
Gacz granitowy to jedna z odmian magazynu ciepła, często wykonywana w postaci podziemnej (betonowej) komory-obudowy wewnątrz której umieszcza się ,,wkład'' np. w postaci metalowych koszy z tłuczniem granitowym, który latem jest rozgrzewany przez dostarczenie ciepła z zewnętrznych źródeł w celu oddawania tego ciepła w późniejszym czasie np. na potrzeby Pompy Ciepła dla której jest ,,dolnym źródłem'' ciepła.Temperatury rozgrzanego granitu to 250 do 700 stopni w zależności od technologii łdowania magazynu ciepłem.
jasiek |
Porównanie kosztów PC i elektrycznego przy zużyciu 10000 kWh rocznie na 15 lat: PC: zakup: 30000 , prąd 15*3000*0,6 = 27000, CO 10000, serwis PC 15*300=4500. Razem 71,5 tys zł. Prąd+Pv: zakup Pv 6kW 30000, zakup grzałek 2000, prąd 15*5000*0,3=22500, CO 5000. Razem 59,5 tys.
Aldebaran |
@Jasiek, w Twoim przykładzie jest nieścisłość - wliczyłeś w przypadku PC prąd po 0,6 zł, a w oporowym grzaniu po 0,3 zł. Otóż jeśli PC pracuje przez całą dobę to cena prądu wyniesie 0,47 zł/kWh. Poza tym, o ile ktoś ma podłogówkę, to PC może być wyłączana w niektórych godzinach wysokiej taryfy, tak więc cena za kWh może zejść do np. 0,4 zł/kWh. Poza tym w Twoim przykładzie można wykonać instalację PV 3 kWp za 12 tys., wtedy zużycie prądu przez PC może się wyzerować.
alladyn-solar-batt |
Do Aldebaran: w tym jego przykładzie brak przede wszystkim ....przeliczenia poprzez COP pompy ciepła. Przeliczenia do luftu
Jacek |
@Jasiek z tym wyliczeniem to coś nie tak. Na moim przykładzie (dom 200m2, 4 osoby) 1. Koszt PC+odwierty+ogrzewanie ścienne/podłogowe = 25+15+20= 60 tys zł 2. Zużycie energii roczne na Co+Cw = 2,5+1 = 3,5 MWh * 400 zł = 1,4 tys zł, przy 15 latach to jest = 81,6 zł (tak mniej więcej 2/3 energii idzie w 2 strefie stąd cena 400 zł/MWh) (nie wiem po co serwis w takiej instalacji, zobaczymy jak będzie z bezawaryjnością, na razie 5 lat jest ok) A przy ogrzewaniu elektrycznym, należy uwzględnić odwrotność COP pompy (dla mojego przykładu średni COP pompy to około 4, więc czyste ogrzewanie i Cw elektryczne powinno zużyć około 14 MWh, to uproszczone założenie, ale chyba słuszne). Koszt roczny ogrzewania elektrycznego 15 lat *14 MWh * 400 zł = 84 tys zł. Nie wiem ile kosztuje taka instalacja CO i Cw elektryczna i czy koszty serwisu, napraw będą istotnie mniejsze niż PC, ale już sam koszt eksploatacji wychodzi większy. Natomiast uwzględnianie instalacji PV jest bez sensu bo możesz mieć ją zarówno przy ogrzewaniu czysto elektrycznym jak i PC (u nas mamy 4kW więc nie do końca się bilansuje, ale większość rachunku za prąd powinno się wyzerować z opustów)

Giełda OZE

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...

Wydzierżawię działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Grunt z dzierżawą PV

Sprzedam grunt o pow 4ha z zawartą dzierżawą farmy foto na 30 lat z rocznym przychodem, bez kosztów czytaj dalej...

TERMIKA eco line - zestaw paneli fotowoltaiczny 2,70 kW

TERMIKA ECO LINE zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Nas czytaj dalej...