Zabytki sakralne na Mazowszu przejdą termomodernizację za dotacje z UE

Zabytki sakralne na Mazowszu przejdą termomodernizację za dotacje z UE
Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Fot. Seminarium Płock
REKLAMA

Znajdujące się na Mazowszu cenne obiekty historyczne i religijneZespół Klasztorny oraz Centrum Rozwoju Rodziny w Ratowie, Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego, Dom Księży Emerytów w Płocku, a także Centrum Rozwoju Rodziny w Ciechanowie przejdą termomodernizację dzięki unijnym dotacjom o wartości 6,1 mln zł.

Umowę o unijne dofinansowanie podpisali w tym tygodniu marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium Diecezjalnego Św. Antoniego z Padwy w Ratowie.

Inwestycja w Zespole Klasztornym oraz Centrum Rodziny w Ratowie obejmie wymianę starego kotła olejowego na gruntowe pompy ciepła, instalacja ogrzewania i ciepłej wody wzbogaci się o nowoczesne technologie. W części klasztornej zostaną wymienione okna i drzwi zewnętrzne.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, w zabytkowym budynku, w którym obecnie mieści się Centrum Rozwoju Rodziny w Ratowie, przestarzały piec węglowy zostanie wymieniony na pompę ciepła, a na dachu zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne.

Z kolei w pochodzącym z początku XX wieku budynku Akcji Katolickiej, obecnej siedzibie Centrum Rozwoju Rodziny w Ciechanowie, wymianie ulegnie kotłownia gazowa na powietrzną, gazową pompę ciepła. Inwestycja obejmie też ocieplenie budynku, remont dachu i wymianę okien, drzwi oraz instalacji grzewczej. Zamontowane będą również odbiorniki ciepła z możliwością regulacji miejscowej.

Projekt ma być realizowany w partnerstwie z Diecezją Płocką, Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, Parafią Rzymskokatolicką pw. Św. Józefa w Ciechanowie, Domem Księży Emerytów Diecezji Płockiej oraz powiatem mławskim. Wartość całego przedsięwzięcia wyniesie 7,8 mln zł.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu termomodernizację przejdzie również Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Powstanie nowa instalacja grzewcza i wentylacja mechaniczna. Zamontowane zostaną także grzejniki i zawory termostatyczne z głowicami.

Termomodernizacja obejmie również domy księży emerytów w Płocku pełniące funkcję domu spokojnej starości emerytowanych księży diecezji płockiej. W ramach projektu w Domu Księży Emerytów przy ul. Misjonarskiej zostaną ocieplone ściany zewnętrzne i dach. Prace obejmą też wymianę instalacji grzewczej i montaż zaworów termostatycznych z głowicami. Natomiast w Domu Księży Emerytów przy ul. Kościuszki pojawi się pompa ciepła.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seb |
hehehe... byli czerwoni, teraz czas na czarnych.
Luis |
Brakuje zielonych,,,hehehe.
D |
Zieloni brzydzą się czarnymi i czerwonymi

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...