Zabytki sakralne na Mazowszu przejdą termomodernizację za dotacje z UE

Zabytki sakralne na Mazowszu przejdą termomodernizację za dotacje z UE
Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Fot. Seminarium Płock
REKLAMA

Znajdujące się na Mazowszu cenne obiekty historyczne i religijneZespół Klasztorny oraz Centrum Rozwoju Rodziny w Ratowie, Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego, Dom Księży Emerytów w Płocku, a także Centrum Rozwoju Rodziny w Ciechanowie przejdą termomodernizację dzięki unijnym dotacjom o wartości 6,1 mln zł.

Umowę o unijne dofinansowanie podpisali w tym tygodniu marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium Diecezjalnego Św. Antoniego z Padwy w Ratowie.

Inwestycja w Zespole Klasztornym oraz Centrum Rodziny w Ratowie obejmie wymianę starego kotła olejowego na gruntowe pompy ciepła, instalacja ogrzewania i ciepłej wody wzbogaci się o nowoczesne technologie. W części klasztornej zostaną wymienione okna i drzwi zewnętrzne.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, w zabytkowym budynku, w którym obecnie mieści się Centrum Rozwoju Rodziny w Ratowie, przestarzały piec węglowy zostanie wymieniony na pompę ciepła, a na dachu zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne.

Z kolei w pochodzącym z początku XX wieku budynku Akcji Katolickiej, obecnej siedzibie Centrum Rozwoju Rodziny w Ciechanowie, wymianie ulegnie kotłownia gazowa na powietrzną, gazową pompę ciepła. Inwestycja obejmie też ocieplenie budynku, remont dachu i wymianę okien, drzwi oraz instalacji grzewczej. Zamontowane będą również odbiorniki ciepła z możliwością regulacji miejscowej.

Projekt ma być realizowany w partnerstwie z Diecezją Płocką, Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, Parafią Rzymskokatolicką pw. Św. Józefa w Ciechanowie, Domem Księży Emerytów Diecezji Płockiej oraz powiatem mławskim. Wartość całego przedsięwzięcia wyniesie 7,8 mln zł.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu termomodernizację przejdzie również Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Powstanie nowa instalacja grzewcza i wentylacja mechaniczna. Zamontowane zostaną także grzejniki i zawory termostatyczne z głowicami.

Termomodernizacja obejmie również domy księży emerytów w Płocku pełniące funkcję domu spokojnej starości emerytowanych księży diecezji płockiej. W ramach projektu w Domu Księży Emerytów przy ul. Misjonarskiej zostaną ocieplone ściany zewnętrzne i dach. Prace obejmą też wymianę instalacji grzewczej i montaż zaworów termostatycznych z głowicami. Natomiast w Domu Księży Emerytów przy ul. Kościuszki pojawi się pompa ciepła.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seb |
hehehe... byli czerwoni, teraz czas na czarnych.
Luis |
Brakuje zielonych,,,hehehe.
D |
Zieloni brzydzą się czarnymi i czerwonymi

Giełda OZE

Turbiny Wiatrowe, Projekty, Budowa i Finansowanie

Vestas, Enercon - Turbiny, Projekty zgodne z Ustawą Odległościową, "Realizacje pod klucz" czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Prefkwalifikacje do aukcji, promesy, koncesje, technical due diligence

Oferujemy przygotowanie wniosków: - o wydanie zaświadczenia o dopuszczeniu do udziału w aukcji; - o czytaj dalej...

Vestasy V80, 100m wieza

Vestasy V-80, 2000kW, 80m lopaty, 100 m WIEZA, top stan techniczny, w lecie 2018 do demontazu, be czytaj dalej...