Zabytki sakralne na Mazowszu przejdą termomodernizację za dotacje z UE

Zabytki sakralne na Mazowszu przejdą termomodernizację za dotacje z UE
Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Fot. Seminarium Płock
REKLAMA

Znajdujące się na Mazowszu cenne obiekty historyczne i religijneZespół Klasztorny oraz Centrum Rozwoju Rodziny w Ratowie, Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego, Dom Księży Emerytów w Płocku, a także Centrum Rozwoju Rodziny w Ciechanowie przejdą termomodernizację dzięki unijnym dotacjom o wartości 6,1 mln zł.

Umowę o unijne dofinansowanie podpisali w tym tygodniu marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium Diecezjalnego Św. Antoniego z Padwy w Ratowie.

Inwestycja w Zespole Klasztornym oraz Centrum Rodziny w Ratowie obejmie wymianę starego kotła olejowego na gruntowe pompy ciepła, instalacja ogrzewania i ciepłej wody wzbogaci się o nowoczesne technologie. W części klasztornej zostaną wymienione okna i drzwi zewnętrzne.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, w zabytkowym budynku, w którym obecnie mieści się Centrum Rozwoju Rodziny w Ratowie, przestarzały piec węglowy zostanie wymieniony na pompę ciepła, a na dachu zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne.

Z kolei w pochodzącym z początku XX wieku budynku Akcji Katolickiej, obecnej siedzibie Centrum Rozwoju Rodziny w Ciechanowie, wymianie ulegnie kotłownia gazowa na powietrzną, gazową pompę ciepła. Inwestycja obejmie też ocieplenie budynku, remont dachu i wymianę okien, drzwi oraz instalacji grzewczej. Zamontowane będą również odbiorniki ciepła z możliwością regulacji miejscowej.

Projekt ma być realizowany w partnerstwie z Diecezją Płocką, Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, Parafią Rzymskokatolicką pw. Św. Józefa w Ciechanowie, Domem Księży Emerytów Diecezji Płockiej oraz powiatem mławskim. Wartość całego przedsięwzięcia wyniesie 7,8 mln zł.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu termomodernizację przejdzie również Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Powstanie nowa instalacja grzewcza i wentylacja mechaniczna. Zamontowane zostaną także grzejniki i zawory termostatyczne z głowicami.

Termomodernizacja obejmie również domy księży emerytów w Płocku pełniące funkcję domu spokojnej starości emerytowanych księży diecezji płockiej. W ramach projektu w Domu Księży Emerytów przy ul. Misjonarskiej zostaną ocieplone ściany zewnętrzne i dach. Prace obejmą też wymianę instalacji grzewczej i montaż zaworów termostatycznych z głowicami. Natomiast w Domu Księży Emerytów przy ul. Kościuszki pojawi się pompa ciepła.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seb |
hehehe... byli czerwoni, teraz czas na czarnych.
Luis |
Brakuje zielonych,,,hehehe.
D |
Zieloni brzydzą się czarnymi i czerwonymi

Giełda OZE

Enercon E-40/6.6.44

1 x Enercon E-40/6.6.44 -- Rok produkcji 2002 -- Wysokość wieży : 65 m -- Rotor : czytaj dalej...

CANADIAN SOLAR CS-3K280P innowacyjne moduły 280W poly

Przyjmujemy zamówienia na duże dostawy (1MW) w IQ 2018 r. innowacyjnych modułów polikrystalicznych ( czytaj dalej...

Panele BAUER 265W, cena 0,39E/Wp, okazja!

Witam, Oferta sprzedaży paneli produkcji niemieckiej firmy BAUER. Moc 265W. Polikrystaliczne. Okazy czytaj dalej...

Na sprzedaż - polska dystrybucja - Q Cells, Ja Solar

Do natychmiastowego odbioru. Wysokie stany magazynowe!!! Darmowy odbiór w 75 oddziałach Grodno S.A. czytaj dalej...