Solsum wprowadza pompę ciepła do c.w.u. o najwyższym COP w Europie

Solsum wprowadza pompę ciepła do c.w.u. o najwyższym COP w Europie
Fot. Solsum
REKLAMA

Coraz częściej właściciele domów jednorodzinnych wybierają pompę ciepła jako źródło ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Ten trend widoczny jest nie tylko na świecie, ponieważ zgodnie z aktualnymi statystykami w Polsce pracuje już ponad 130 000 pomp ciepła w domach. Pompy ciepła powietrze-woda mogą mieć różne zastosowania. Jednym z nich jest przygotowania ciepłej wody użytkowej dostarczanej na obiegi sanitarne w budynku mieszkalnym. Wysoka sprawność tych urządzeń pozwala na oszczędności w przygotowaniu c.w.u.nawet o 75 proc., a ich bezobsługowość stanowi elementarną zaletę. 

COP – najwyższe w Europie

COP oznacza stosunek energii, jaką musimy dostarczyć do pompy, a energią przez nią wyprodukowaną. Dlatego im wyższe COP, tym niższe koszty eksploatacyjne. Pompa ciepła Kronoterm ECO posiada COP = 4 zgodnie z normą EN 16147, co jest najlepszych współczynnikiem w Europie.

W praktyce oznacza to ponad 4 razy tańsze ogrzewanie niż np. grzałką elektryczną, która ma COP = 0,95. Wyliczenie kosztów w dalszej części artykułu. 

Pełna bezobsługowość

Pompa po ustawieniu żądanych temperatur jest całkowicie bezobsługowa

Dla każdego domu

Pompa ciepła może być montowana praktycznie w każdym domu zarówno nowym jak i starszym. Instalacja takiej pompy jest bardzo prosta i może ją przeprowadzić hydraulik, montując pompę ciepła np. w miejsce istniejącego zbiornika do ciepłej wody. 

Technologia Kronoflex 

Innowacyjny i prosty system zarządzania przepływem powietrza, kanałów wlotowych i wylotowych – dzięki temu łatwo dostosujemy pompę ciepła do każdej kotłowni, a dzięki optymalizacji przepływów powietrza praca pompy ciepła jest niezwykle cicha.

Chłodzenie i osuszanie pomieszczeń

Chłodniejsze powietrze jest efektem ubocznym pracy pompy. W miesiącach zimowych możemy je odprowadzać na zewnątrz, jeśli montujemy pompę w pomieszczeniu ogrzewanym, a w miesiącach letnich schłodzone powietrze wykorzystywać do chłodzenia lub osuszania pomieszczeń. Dzięki Systemowi Kronoflex możemy dowolnie konfigurować przepływ powietrza z pompy ciepła.

Przykłady podłączeń:

Połączenie z kotłem CO

Pompa ciepła Kronoterm ECO posiada wbudowaną wężownice, dzięki czemu można ją połączyć z kotłem centralnego ogrzewania. Przez co w okresie grzewczym pompa ciepła może tylko wspomagać obieg sanitarny lub też dogrzewać wodę w okresie, gdy kocioł grzewczy nie pracuje.

Praca w każdych warunkach

Praca pompy do temp. -7 st C bez załączania grzałek. W praktyce w kotłowni zawsze mamy temperaturę dodatnią, a jeśli pompa jest zainstalowana tak, że cały rok pobiera powietrze z zewnątrz, to poniżej -7 stopni C załączy się grzałka lub będzie działać we współpracy z kotłem.

Monitoring online

Dzięki specjalnej aplikacji na smartfona lub poprzez przeglądarkę na komputerze możemy sprawdzić, ile ciepłej wody mamy do dyspozycji, jaka jest jej temperatura, a także obniżyć lub podwyższyć temperaturę naszym smartfonem. Dodatkowo dostęp do aplikacji pozwala na programowanie pompy np., aby pracowała w określonych godzinach lub dniach tygodnia oraz otrzymywania statystyk. Zaprogramować możemy każdy dzień na dowolne godziny pracy pompy.

Alternatywa dla solarów

W porównaniu do solarów, pompa ciepła c.w.u. jest znacznie tańsza, nie wymaga odpowiedniego dachu oraz obsługi np. wymiany glikolu i jest w stanie pracować cały rok.

Poniżej tabelka porównująca pompę ciepła c.w.u. i kolektory słoneczne.

Kliknij, aby powiększyć.

Produkcja w Europie

Pompa ciepła SOLSUM produkowana jest w Słowenii, w jednej z najnowocześniejszych fabryk i dziale R&D. W Europie pracuje już ponad 55 tys. pomp ciepła Kronoterm, a producent posiad ponad 30-letnie doświadczenie w produkcji i rozwoju pomp ciepła, stale doskonaląc swoje produkty.  

Współpraca z fotowoltaiką

Dzięki wbudowanej funkcji PV Signal – pompa ciepła, zamiast z sieci, może być zasilana energią z fotowoltaiki, dodatkowo obniżając koszty c.w.u.

Koszty ogrzewania wody pompą ciepła tylko do CWU.

Zakładając, że woda na wejściu do podgrzewacza ma temperaturę 10 st. C, a na wyjściu chcemy uzyskać 50 st. C, to aby podgrzać 150 litrów wody (ilość wystarczająca dla 3-osobowej rodziny), potrzebujemy do tego 6,96 kWh energii elektrycznej dziennie.

Zatem, jeśli chcielibyśmy cały rok podgrzewać c.w.u. grzałką elektryczną, potrzebujemy 2540,4 kWh energii elektrycznej. W przypadku pompy ciepła z COP = 4, do wytworzenia 2540,4 kWh energii pompa ciepła pobierze z sieci tylko 635,1 kWh.

Oznacza to, że w porównaniu do ogrzewania wody grzałką elektryczną pompa ciepła przyniesie 1143,18 zł oszczędności rocznie.

Im większe zużycie wody w gospodarstwie domowym, tym większe oszczędności przyniesie pompa ciepła.

Szacowany koszt ogrzewania pompą ciepła przy założeniu rodziny 3-4 osobowej i standardowej taryfy G11, przy cenie 0,59 zł/kWh, to ok. 30 zł miesięcznie. Jeśli przejdziemy na taryfę nocną i ustawimy pompę w niższej taryfie, ten koszt może wynosić ok. 15-20 zł w zależności od operatora i wybranej taryfy. Jeśli posiadamy instalację fotowoltaiczną, koszt będzie jeszcze niższy.

Wydajność ciepłej wody.

 • Pompa ciepła oferowana jest w 2 wersjach: z zasobnikiem o pojemności 200 l lub 270 l.
 • Model 200 l posiada wydajność 271 l ciepłej wody o temperaturze 40 st. C.
 • Model 270 l posiada wydajność 376 l ciepłej wody o temperaturze 40 st. C – to jeden z najlepszych wyników na świecie

Dodatkowe zalety pompy ciepła z oferty SOLSUM, model Kronoterm ECO:

 • Sprężarka Premium nowej generacji o wydłużonej żywotności,
 • Automatyczny program ochrony przed bakterią Legionella,
 • Automatyczny szybki tryb podgrzewania,
 • Tryb wakacyjny przy dłuższej nieobecności w domu, tryb biwalentny, tryb back-up, tryb dodatkowe źródło,
 • Różne tryby pracy: Normal, Eco, Komfort,
 • Wysokiej jakości izolacja termiczna zapewniająca minimalne straty ciepła,
 • 2-stopniowa praca wentylatora dla większej energooszczędności,
 • Dostawa 48 h na terenie całej Polski,
 • Profesjonalne wsparcie techniczne i zdalna diagnostyka.

Karta katalogowa do pobrania poniżej:

Karta katalogowa pompa ciepła cwu ECO

Zapraszamy do kontaktu właścicieli domów oraz instalatorów.

Zamówienia / informacje techniczne: biuro@solsum.pl tel. 665 778 500.

Karta katalogowa do pobrania na stronie Solsum (link)

Pompy ciepła do CO na stronie Solsum (link)

artykuł sponsorowany

Zobacz również

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...