Pomysły Ministerstwa Energii pomogą rynkowi pomp ciepła?

Pomysły Ministerstwa Energii pomogą rynkowi pomp ciepła?
Paweł Lachman, prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC
REKLAMA

Jedną z rekomendacji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów w sprawie działań w walce ze smogiem jest wprowadzenie taryf elektrycznych dla urządzeń grzewczych. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła wskazuje, że wdrożenie tych rekomendacji może zmienić krajowy rynek urządzeń grzewczych.

Zdaniem Pawła Lachmana, prezesa Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), specjalna taryfa elektryczna, którą w ramach działań mających na celu walkę ze smogiem chce wdrożyć Ministerstwo Energii, może znacząco zwiększyć udział pomp ciepła już w ciągu najbliższych kilku lat.

Decyzja o wprowadzeniu specjalnych taryf dla elektrycznych urządzeń grzewczych w Polsce może spowodować wzrost znaczenia pomp ciepła zarówno w budynkach nowych, jak też termomodernizowanych. Zagadnienie to jest niezwykle istotne z punktu widzenia całej branży grzewczej, dlatego też postanowiliśmy by był to jeden z wiodących tematów VI Kongresu PORT PC. Podczas tegorocznej konferencji przedstawione zostaną m.in. dokładne analizy aktualnych taryf elektrycznych w Polsce oraz skutki ekonomiczne i wpływ nowej taryfy na rynek branży grzewczej. W trakcie Kongresu postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy pompa ciepła już w niedalekiej przyszłości będzie silną konkurencją dla taniego kotła gazowego, kotła elektrycznego czy kotła węglowego – komentuje prezes PORT PC.

Organizacja reprezentująca krajowy rynek pomp ciepła podkreśla, że związek z elektryfikacją sektora ogrzewania ma również wprowadzony w Polsce system opustów, który promuje połączenie technologii pomp ciepła i systemów fotowoltaicznych w nowych budynkach.

Podczas jesiennej konferencji PORT PC przedstawiona zostanie również szczegółowa analiza takich rozwiązań wraz z narzędziami w postaci arkuszy kalkulacyjnych – dedykowanych instalatorom i projektantom urządzeń grzewczych.

 Już dzisiaj widać, że pompy ciepła idealnie wpisują się w politykę Unii Europejskiej związaną z tzw. „pakietem zimowym”, który dotyczy m.in. promowania elektryfikacji i dekarbonizacji sektora ogrzewania. Pompy ciepła to urządzenia, które już dzisiaj są gotowe na dekarbonizację systemów ciepłowniczych. Przy zwiększeniu udziału zielonej energii elektrycznej pośrednia emisja dwutlenku węgla związana z pracą pomp ciepła będzie najniższa spośród wszystkich dostępnych rozwiązań grzewczych. Przy obecnym polskim miksie energetycznym emisja związana z wyprodukowaniem jednej jednostki ciepła - wykorzystując pompę ciepła typu powietrze/woda – jest o ok. 10 proc. niższa w porównaniu z typowym kotłem gazowym, w przypadku zastosowania gruntowej pompy ciepła emisja zmniejsza się nawet o 30 proc. – dodaje Paweł Lachman.

Portal Gramwzielone.pl jest patronem medialnym VI Kongresu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, pod hasłem „Pompy ciepła i smart grid – system ciepłowniczy przyszłości”, który odbędzie się w dniu 26 października br. i będzie towarzyszyć warszawskim targom Renexpo.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (16)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zwęglona zielona pyra |
Dzięki takim działaniom elektrownie węglowe i tak będą musiały spalić więcej węgla, gdzie rozum, gdzie logika ?
Szyszko |
Będzie mało komentarzy bo to też znów #dobrazmian i dzięki takim działaniom elektrownie węglowe będą mogły spalić MNIEJ węgla, gdyż liczy się stabilna praca w podstawie.
alladyn-solar-batt |
Zwęglona Zielona Pyro - pisałem o tym wielokrotnie w tym na tutejszych łamach: Polska, zimą, wyjątkowo wiele (w porownaniu z innymi państwami Europy) rądu wykorzystuje do pieców akumulacyjnych i podobnych oporowych urządzeń grzewczych. Zamieninie dużej ilości starych oporowych urządzeń grzewczych na PC daje efekt znaczącego zmniejszenia zużycia energii elektrycznej jako że moc PC zimą to 1/2 lub 1/3 w relacji do grzejnictwa oporowego. Zatem spalanie w elektrowniah węglowych będzie, lez z biegiem lat będzie się zmniejszalo, bowiem proces wymiany prymitywnych na nowoczesne (urządzeń) potrwa 5 do 8-miu lat od warunkiem utrzymania taryf specjalnych o których mowa w artykule.
Seb |
#dobraściema
ElektrowniaPV |
no i bardzo dobrze! realne działania - tym bardziej godne poparcia, że w założeniu mają przeciwdziałać niskiej emisji a nie wywalaniu kasy w błoto np. na wiatraki, których stawianie ma się do poprawy jakości powietrza jak pięść do nosa.
Aldebaran |
W okresie jesienno zimowym najlepiej wieje, tak więc EW idealnie wpisują się do PC. Niemcy na takim mariażu jada od dawna, trującego smrodu tam nie ma. Tyle, że powtórzę - chłodziarka jaka jest PC powietrze - woda musi być dostępna w normalnej cenie dla Kowalskiego bez dotacji, a nie w wyssanej z palca niczym Maybach.
witczak |
hehe realna sciena
Daniel |
@ElektrowniaPV - masz zwęglony mózg i nic to ci nie da, że na kodzie kreskowym twej mózgownicy jest napis "doba zmiana". Tak tak!
MojaPV |
@Aldebaran W Niemczech więcej energii powstaje z węgla niż z wiatru. Sprawdź jakie było wykorzystanie mocy wiatrowych w najzimniejszym miesiącu roku - możesz się bardzo zdziwić.
ElektrowniaPV |
@Jeleń Daniel Na twoim mózgu żaden kod kreskowy się nie zmieści.
... |
ciekawa lektura: https://web.facebook.com/MojaElektrowniaPv/posts/1057330431055609:0?_rdc=1&_rdr
pv |
Jest super.
ElektrowniaPV |
Mizgulski i jego wypociny ciekawą lekturą? Chyba dla imbecyli :)
ekonom |
Tanie taryfy elektryczne raczej zmniejszą popyt na PC w nowym budownictwie jednorodzinnym. Lepiej zainwestować w elektrownie PV 5-10 kW i kaloryfery akumulacyjne a nie trzeba wydawać 30 tys. na pompę ani budować instalacji wodnej.
alladyn-solar-batt |
do ,,ekonom'' - ,,Tanie taryfy elektryczne raczej zmniejszą popyt na PC w nowym budownictwie jednorodzinnym.''- proszę opisz mechanizm zjawiska, które jak sugerujesz zmniejszy ów popyt i uzasadnij dlaczego zmniejszy? .. Lepiej zainwestować w elektrownie PV 5-10 kW'' - udokumentuj proszę odczytami z inwertera jaką moc i w których konkretnie w ciagu doby godzinach w okresie roku od 15 listopada do 15 marca dostarczy twoja 10-cio kilowatowa elektrownia PV którą postulujesz zastapić PC i opisz tęcudowna technologię PV jaką nalezy w ramach tego projektu zastosować by dać ekwiwalent dla PC o wydatku grzewczym na poziomie np. 16 kW? Prosimy TUTAJ o opublikowanie stosownych wyliczeń na okoliczność sensowności Twoich propozycji... @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@.,, i kaloryfery akumulacyjne a nie trzeba wydawać 30 tys. na pompę ani budować instalacji wodnej.'' - przedstaw proszę analizę dla przykladowgo wzorcowego budynku np. 100 mkw. o znanej polizlnej przenikalności cieplnej przegród wydatek cieplny na ogrzanie do standardu plus 21 stopni przy wyposażeniu w piece akumulacyjne i (w drugiej wersji) przy wyposażeniu w PC i stosowne niskotemperaturowe rozprowadzenie tego ciepla po budynku pokazując TUTAJ wyliczenie tego wydatku cieplnego jednoznacznie wskazujące na przewagę ,,kaloryferów akumulacyjnych'' nad Pompami Ciepła w zadaniu ogrzewania pomieszczeń. Opisz też co robi w praktyce mieszkaniec wsi, który ma w domu 11 pomieszczeń wyposażonych w ,,kaloryfery akumulacyjne'' gdy w jego wsi systematycznie zanika to jedna faze to druga (trzecia jest zawsze) i jak w tym ukladzie ciepło pojawia się w pomieszczeniach, gdzie masz ,,kaloryfr akumulacyjny'' przyłączonych do zanikających faz. Opisz jak wygląda obciążenie sieci dystrybutora taką metodą grzania budynku docążonych i co się dzieje u sąsiadów z napięciami biorąc pod uwagę stan polkiej sieci dystrybucyjnej. Jesli nie opiszesz powyższego uznamy- że jest to kolejne notoryczne tutaj wciskanie kitu przez kolejnego rzekomo ,,wiedzącego'' o wyższości grzejnictwa oporowego/akumulacyjnego nad grzejnictwem z COP rzedu x2,z3,x4...?
ekspert |
ekonom nie przedstawi obliczeń i nie uzasadni swojej wypowiedzi, bo kompletnie nie ma racji. Obserwuję na monitorze pracę farmy PV i alladyn-solar-batt ma bezwzględną rację w kwestii możliwości skutecznego zastąpienie pompy ciepła instalacją PV o mocy podanej przez ekonom wraz z akumulatorami ciepła. Szanowny Panie ekonom, to nic innego jak techniczna kompromitacja.

Giełda OZE

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...