Pierwsze takie osiedle w kraju. Panele PV i stacje ładowania elektryków

Pierwsze takie osiedle w kraju. Panele PV i stacje ładowania elektryków
Fot. Szanowany Dom
REKLAMA

Nad położonym w woj. lubuskim Jeziorem Sławskim powstanie osiedle, które będzie zasilane energią z zamontowanych na dachach domów instalacji fotowoltaicznych, z których część energii będzie gromadzona w domowych magazynach energii. Przy każdym z domów stanie stacja ładowania samochodu elektrycznego.

W skład osiedla, które powstanie nad Jeziorem Sławskim, wejdą 23 domy jednorodzinne, 30 domów dwulokalowych, a także 38 mieszkań i kilka lokali usługowych. Na wszystkich obiektach zostaną zainstalowane systemy fotowoltaiczne.

Inwestor doprowadził już do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i posiada projekt osiedla.

Zamontowane na dachach domów moduły fotowoltaiczne będą produkować energię elektryczną nie tylko na potrzeby urządzeń elektrycznych i stacji ładowania EV, ale również zapewnią energię do zastosowanych w domach systemów ogrzewania podczerwienią, co – jak podkreśla inwestor – będzie skutkować czystym powietrzem i brakiem smogu.

Chcemy, aby energii, która będzie pochodziła ze słońca, wystarczyło na wszystkie sprzęty elektryczne i na doładowanie samochodów elektrycznych. To osiedle przyszłości, które za dekadę będzie osiedlem standardowym – zapewnia Sławomir Czech, przedstawiciel dewelopera – spółki Szanowany Dom.

Według inwestora, zastosowanie alternatywnych sposobów wykorzystania energii produkowanej z fotowoltaiki, w połączeniu z aktualnymi warunkami rozliczeń nadwyżek energii wprowadzanej do sieci latem i możliwości odbioru jej w sezonie zimowym w ramach systemu opustów, ma sprawić, że koszty ogrzewania będą bliskie zera.

Łączna moc dachowych instalacji fotowoltaicznych ma sięgnąć aż 1 MW. Deweloper zapewnia, że skala inwestycji umożliwia pozyskanie komponentów instalacji w dużo atrakcyjniejszych cenach. Stąd ich wykorzystanie nie powinno przełożyć się na wyższe ceny oferowanych domów.

Klienci, którzy zdecydują się na zakup domu, uzyskają możliwość zakupu auta hybrydowego na preferencyjnych warunkach. Ponadto w pierwszym roku będą mogli korzystać bezpłatnie z hybrydowej Toyoty Yaris.

Szanowany Dom przy współpracy z firmą T&T Proenergy uruchomił już zresztą w centrum Sławy, sfinansowaną ze środków własnych, stację ładowania samochodów elektrycznych, złożoną z dwóch ładowarek każda o mocy 22 kW, która będzie udostępniana bezpłatnie mieszkańcom jak i odwiedzającym Sławę turystom.

Za realizację osiedla odpowiada spółka Szanowany Dom. Inwestorem strategicznym jest wrocławska firma Tempo S.A.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
j |
I takie cuda u mnie w lubuskim. :)
pv |
Światełko w tunelu
Robert |
Żadne cuda, od 7 lat mieszkam w takim budynku, jednak nie kupiłem PV bo czekam na dotacje oraz zainteresownie firm które pokażą mój dom jako modelowy.
ehh |
Robercie.. 7 lat..i bedziesz czekał ile jescze? 15?
Hg |
I wszyscy beda jezdzic takimi samymi samochodami... i cena wcale nie wzrosnie....czy hybrydy maja mozliwosc ladowania?
TTTT |
niektóre hybrydy tak, w zasadzie coraz więc hybryd jest plug-in. Ale to jeszcze nie to - akumulator w nich to zabawka.
Piotr |
Przydałyby się jeszcze na okres jesienno-zimowo-wiosenny turbiny wiatrowe o mocy 3 do 10KW .
inny piotr |
@piotr: po co turbiny? drogie, awaryjne, a fotowoltaika ma bilansowanie które rozwiązuje wszystkie problemy
TTTT |
Domy sa żle skonstruowane architektonicznie. Solary powinne być południe. I tak zakładam, że jest. Taras tęz buduje sie od południa i południe ma mieć najwięcej przeszkleń aby mieć zyski ze słońca w zimę. Ale reklama poprzez PV robi swoje. Ciekawe czy energetyka zapewni odpowiednią stację aby obsłużyć takie osiedle. Aby nie okazało się że nie da wypchnąć prądu do sieci bo będzie zbyt wysokie napięcie generowane przez takie stado inwerterów. Ale to już będzie problem klienta. Dla dewelopera ważna jest sprzedaż.

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...