W ubiegłym roku w Polsce sprzedano 23 tys. pomp ciepła

W ubiegłym roku w Polsce sprzedano 23 tys. pomp ciepła
Rynek pomp ciepła w Polsce (ilość sprzedanych instalacji). Źródło: PORT PC
REKLAMA

W ubiegłym roku rynek pomp ciepła stosowanych do instalacji centralnego ogrzewania wzrósł o ok. 12 proc., zaś cały rynek pomp ciepła odnotował wzrost na poziomie ok. 4 proc. Z szacunków organizacji reprezentującej polską branżę pomp ciepła, PORT PC, wynika, że tylko w roku 2016 sprzedano łącznie ok. 23 tys. pomp ciepła. 

PORT PC informuje, że kolejny rok z rzędu mocniejszym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła typu powietrze/woda służące do ogrzewania – jak i chłodzenia – pomieszczeń. Ilość sprzedanych urządzeń w 2016 r. szacuje się na ok. 5,2 sztuk, a rynek w porównaniu do 2015 roku wzrósł o ok. 33 proc. Wszystko wskazuje na to, że trend ten utrzyma się również w kolejnych latach.

Najczęściej wybieranymi rozwiązaniami w dalszym ciągu są powietrzne pompy ciepła służące do przygotowania ciepłej wody użytkowej. PORT PC szacuje, że w ubiegłym roku producenci i dystrybutorzy tych urządzeń sprzedali łącznie ok. 8,4 tys. co stanowi blisko 40 proc. całego rynku pomp ciepła. W porównaniu do roku 2015 ilość sprzedanych pomp ciepła tego typu nieznacznie spadła o ok. 4 proc.

W ubiegłym roku sprzedaż w sektorze gruntowych pomp ciepła utrzymywała się na poziomie zbliżonym do roku 2015. Ilość sprzedanych w 2016 roku urządzeń na około 4,9 tys. sztuk, co w porównaniu do roku poprzedzającego daje niewielki spadek sprzedaży na poziomie ok. 1 proc.

PORT PC ocenia, że gruntowe pompy ciepła wciąż stanowią znaczny udział w rynku pomp ciepła służących do ogrzewania czy chłodzenia pomieszczeń. Warto zwrócić uwagę na zmiany rynku tych urządzeń w segmencie małych i większych mocy grzewczych. Spadek dotyczy tylko urządzeń o mocy powyżej 20 kW – w tym segmencie sprzedaż spadła prawie o 30 proc., jednak rynek urządzeń o mocach grzewczych poniżej 20 kW w roku 2016 wzrósł o ok. 3 proc.

W przeprowadzonych badaniach rynku systemów grzewczo-chłodzących typu VRF oraz pomp ciepła typu powietrze/powietrze PORT PC odnotowuje lekki wzrost rynku o ok. 3 proc., szacując, że w roku 2016 sprzedano ok. 4 tys. systemów VRF. Branżowa organizacja zaznacza jednak, że "ze względu na niewielki udział firm sprzedających tego typu rozwiązania w tegorocznych badaniach rynku wyniki te należy traktować jako mogące nie oddawać realnych zmian rynku".  Przyczyną spadku sprzedaży pomp ciepła typu woda/woda jest stopniowe odejście od produkcji pomp ciepła tego typu na rzecz układów pomp ciepła solanka/woda z pośrednim wymiennikiem ciepła – komentuje PORT PC.

– Zgodnie z naszymi szacunkami łączna liczba pracujących pomp ciepła w Polsce w roku 2016 to ponad 136 tys. urządzeń. Pomp ciepła przeznaczonych do ogrzewania jest około 70 tys. Rok 2017 oraz, jak sądzimy, kolejne lata, zapowiadają dalsze wzrosty rynku grzewczych pomp ciepła typu powietrze/woda. Ponownie możemy się spodziewać wzrostu  rzędu 20-30 proc. W ostatnich miesiącach ruszył rynek dużych inwestycji w Polsce, w związku z tym powinna zwiększyć się również sprzedaż pomp ciepła typu solanka/woda o mocy powyżej 20 kW. Oznacza to, że prawdopodobnie będzie można zaobserwować lekki wzrost całego rynku gruntowych pomp ciepła – komentuje Paweł Lachman z PORT PC. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (19)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pesel |
Ciekawe ilu inwestorów słyszało o kogeneratorach takich w skali mikro. Oszczędności jakie dają mikrokogeneratory są znacznie większe nic pompy ciepła czy fotowoltaika ale niestety nie są jeszcze zbyt znane. W większych obiektach zwracają się 3-4 razy szybciej.
OZE GENESIS |
Klient zapytał mnie dzisiaj gdzie można zobaczyć działającą pompę ciepła, bo pierwszy raz słyszy o takim wynalazku. Do redakcji: może warto aby jakiś fachowiec coś napisał na ten temat - praktyk. Polecamy się w tej materii, bo poziom wiedzy w społeczeństwie jest, mówiąc delikatnie, bliski zera.
sol |
Rzeczywiście, brakuje powszechnej informacji. Sam mam PC dwufunkcyjną, gruntową i tylko czekam na nowelę ustawy o OZE dla przedsiębiorców prosumentów.
Michał Pawłowski |
Witam, Moim zdaniem najrzetelniejsza informacja powinna pochodzić od instalatora. Praktyka jest taka, że pochodzi ona od handlowca, zarówno w temacie pompy ciepła jak i (głównie) fotowoltaiki. Przedstawiane są w takich ofertach same plusy, bez względu na istniejące warunki, zapotrzebowanie i możliwości obiektu w którym ma być urządzenie zainstalowane. Chcąc wyrazić swoje zdanie, pragnę powiedzieć, że właściwie dobrana pompa ciepła, właściwie zamontowana i zasilająca odpowiednie ogrzewanie, w skojarzeniu z elektrownią PV jest "małżeństwem doskonałym". Od początku 2016 roku eksploatuję taki zestaw u siebie w domu (jednocześnie Firmie), i za II półrocze 2016 rachunek za energię elektryczną był 62,25 PLN (tylko opłaty stałe) z nadwyżką ponad 1000 kWh na następny okres rozliczeniowy. Wszystkie potrzeby domu na c.o.i c.w.u. oraz oświetlenie, gotowanie, pranie itp były zaspokojone w 100%. Instalujemy pompy ciepła od 8 lat a PV od 2. Mogę więc coś na ten temat powiedzieć. Generalnie bardzo polecam. Co do Kolegi który pisze o kogeneracji, to proszę o przedstawienie kalkulacji finansowej instalacji dla domu jednorodzinnego o powierzchni 200 m kw. przy 4 osobowej rodzinie. Kogeneracja jest bardzo ok, ale zaspakaja bardziej szczegółowe potrzeby, w tym przypadku niekonieczne użyteczne dla domu jednorodzinnego w okresie całego roku kalendarzowego. Jeżeli ktoś chciałby zobaczyć działające zestawy PC+PV to zapraszam do Płotów (zach-pomorskie) lub do Szczecina. Pozdrawiam.
Genwar |
@pesel. Kogenaratory hałasują bo są silnikami spalinowymi, więc raczej nie wstawisz go sobie do pomieszczenia gospodarczego w domu, a pompę ciepła jak najbardziej. Poza tym nie zawsze potrzebujesz ciepła i prądu równocześnie, więc spalając gaz w kogeneratorze latem, nadmiar ciepła puszczasz w atmosferę. Oczywiście po uprzednim nagrzaniu ciepłej wody.
PC |
Sprężarka i wentylatory w pompie ciepła do ok 60 decybeli, mikrokogenerator z stirlingiem 22 decybele. Wczoraj robiłem pomiary. Panowie Fachowcy.
Genwar |
@PC Dasz radę podać model tego mikrogeneratora?
Michał Pawłowski |
Nawiązując do dyskusji Genwara i PC, to pompy ciepła współpracujące z PV o których pisałem, to pompy na odwiertach. Podejrzewam, że Genwar miał też na myśli wymiennik gruntowy, bo nie słyszałem o przypadku montażu powietrznej pompy ciepła wewnątrz budynku (o takim montażu pisze Genwar). Oczywiście hałas pochodzący od wentylatora i sprężarki przy powietrznej pompie ciepła jest w granicach 50-60dB. Pomimo wszystko też chętnie przeczytam o mikrokogeneratorze z poziomem hałasu 22 dB.
J. |
Zgadzam się w 100 procentach z tym, co mówi pan Pawłowski. Mam zrobione w ten sam sposób wszystko: pompa ciepła gruntowa (bezpośrednie parowanie/ woda - wymiennik płaszczyznowy), instalacja PV 5 kw, rekuperacja, 6 osobowa rodzina i wychodzą właściwe tylk opłaty stałe.
sol |
@Michał Pawłowski. Czy mam rozumieć, że nadwyżki wyprodukowanej energii przechodzą do rozliczeń na nastepny rok? Czy ma Pan to w jakiejś umowie z ZE? I czy pan jest prosumentem? Jak wyglada to rozliczenie z ZE i kto jest tym ZE? To co Pan pisze ma fundamentalne wrecz znaczenie dla opłacalności montażu OZE i energetyki rozproszonej. Bardzo proszę o odpowiedzć, bo panuje powszechne przekonanie, że nadwyżki energii prosument oddaje do sieci za darmo.
IXI |
A ja widzialem pompy powietrzne montowane wewnatrz budynku, z nawiewem i wywiewem doprowadzonymi kanalami.
IXI |
@sol - Nadwyzki wyprodukowanej energii prosument oddaje do sieci całkowicie za darmo, gdyż to, ile ewentualnie z tego z powrotem odzyska jrst zupełnie inną spiewką.
IXI |
System opustow wprost nawiazuje do gospodsrki towarowej wymiennej z czasow króla Świeczka albo ekonomii socjalizmu, gdzie za prace placilo sie czasami w naturze, zamiast poeniedzmi. A radosc co niektorych z opustu wynika wylacznie z tego, iż w przeciwnym razie za prad wtloczony sieci nie dostaliby nic. Wybierając pomiędzy NIC a opustem, każdy woli opust.
sol |
@Michał Pawłowski. Bardzo proszę o odpowiedż.
Michał Pawłowski |
@sol. Rozliczanie z Ze jest na zasadzie "opustu", czyli nadwyżki oddane do sieci mogę sonie odebrać w innym terminie (nie później niż w ciągu 365 dni) w stosunku 1 kWh oddana do sieci - odebrać mogę 0.7 kWh (elektrownia powyżej 10 kW). Nadwyżka ponad 1000 kWh pozostała, gdyż elektrownia jest zbyt duża. Konstruowana była jeszcze w 2015 roku więc spodziewałem się innych przepisów. Wyszło jak wyszło, nie ma się co martwić, w każdym bądź razie przy domu 200 m kw + 10 kW pompa ciepła + 6 kW PV i 100% ogrzewania podłogowego bilansuje się na "0" (chyba że ktoś naprawdę z energią szaleję). Ja mam umowę ze Szczecińską ENEA na okres rozliczeniowy 6-cio miesięczny. (Jeżeli chodzi o "papiery" w ZE Szczecin to polecam - mili i kompetentni). Przepraszam za późną odpowiedź, ale dzisiaj byłem poza firmą.
IXI |
@MichalPawlowski - Fajnie, lecz nie zmienia to faktu, że każdy prosument dotuje ZE nie tylko poprzez opłatę OZE. Życzę Ci, byś zdążył odebrać z opustu jak najwięcej, bo rok ma tylko 365 dni, a reszta przepada.
sol |
@Michał Pawłowski. Dziękuję za odpowiedź. Jak już wspomniałem czekam na możliwość podłączenia PV po nowelizacji ustawy OZE, gdyż obecnie przedsiębiorcy są z niej wyłączeni jako prosumenci, a ja mam akurat siedzibę w domu. Osobiście uważam, że wymiana barterowa kWh/kWh powinna odbywać się w stosunku 1:1, przynajmniej w okresie początkowym np. 15 lat, żeby uzyskać efekt zachęty. Ale "jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma".
IXI |
Przy przewymiarowanej w stosunku do swoich potrzeb instalacji nigdy nie odbierzesz z sieci całego opustu. I oto ustawodawcy chodzilo, by mali prosumenci za swoje zainwestowane pieniadze wspierali zakłady energetyczne.
Michał Pawłowski |
Na to wygląda, że oddany nadmiar energii nie zdołam wykorzystać na potrzeby własne. Całkiem niezłym pomysłem wykazała się moja żona, która chce ogrzewać w namiocie warzywny już od lutego i mieć rzodkiewki na początku marca.

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...