Rząd chce dofinansować wymianę pieców na węgiel

Rząd chce dofinansować wymianę pieców na węgiel
Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Fot. Międzynarodowe Targi Poznańskie
REKLAMA

Programy finansowania wymiany pieców węglowych realizowane przez BGK i NFOŚiGW, a także zakaz sprzedaży pieców gorszej jakości mają być elementem rządowego programu walki ze smogiem, którego realizacja ma wystartować jeszcze w tym roku.

Cytowana przez PAP wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała znowelizowanie Prawa ochrony środowiska i wpisanie do niego przepisów m.in. zakazujących produkcji od 1 października pieców węglowych poniżej 5. klasy, a także sprzedaży i instalowania takich urządzeń od połowy przyszłego roku.

Przygotowanie przepisów dotyczących jakości pieców i wykorzystywanych w nich paliw leży jednak w gestii Ministerstwa Energii, które może nie być zainteresowane wdrożeniem regulacji, które w kopalnie by uderzyły, a nad przepisami antysmogowymi w ME mają pracować osoby związane z koncernami węglowymi. Na "konflikt interesów" w tej sprawie zwrócił uwagę w ubiegłym miesiącu wicepremier i szef resortu rozwoju Mateusz Morawiecki. 

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewniła teraz w wypowiedzi cytowanej przez PAP, że przepisy w tym zakresie zostaną wdrożone przed najbliższym sezonem grzewczym.

Rząd ma ponadto w planach implementowanie do jesieni programu finansowania wymiany pieców węglowych za pomocą preferencyjnych, długoterminowych pożyczek, a także dopłat dla najuboższych osób. W taki program miałyby się zaangażować Bank Gospodarstwa Krajowego czy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Emilewicz zwróciła uwagę, że wobec potencjalnych problemów z aplikowaniem o środki na ten cel, które mogą pojawić się zwłaszcza w przypadku najuboższych osób, w program mieliby się zaangażować pracownicy opieki społecznej.

Również przed najbliższym sezonem grzewczym ma ruszyć rządowy program termomodernizacji domów jednorodzinnych, a obecnie resort rozwoju konsultuje jego zasady z innymi ministerstwami i podlegającymi rządowi instytucjami.

Poprzedni rząd chciał wspierać termomodernizację domów jednorodzinnych poprzez program Ryś, który zakładał przyznawanie dopłaty do kredytów na termomodernizację w wysokości 20 proc. lub 40 proc. w przypadku zastosowania OZE. Zakładano, że budżet programu Ryś wyniesie 300 mln zł, a jego beneficjentami będą osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe – w tym fundacje, stowarzyszenia, kościoły, związki wyznaniowe.

Wdrożenie programu Ryś zostało jednak wstrzymane przez nowe władze NFOŚiGW. Nowy zarząd Funduszu realizuje natomiast program Region mający objąć m.in. przedsięwzięcia, które wcześniej miałby być finansowane z programu Ryś. Podstawą nowego programu ma być finansowanie zwrotne bez dopłat, jak zakładał projekt poprzednich władz NFOŚiGW.  

NFOŚIGW chce, aby oprocentowanie pożyczek udzielanych beneficjentom końcowym było zmienne, powiększone o nie więcej niż 50 punktów bazowych w stosunku do oprocentowania pożyczki udzielonej wojewódzkiemu funduszowi ochrony środowiska i gospodarki wodnej – lub stałe, określone przez WFOŚ, przy czym wysokość oprocentowania nie może mieć charakteru konkurencyjnego dla pożyczek NFOŚiGW udzielanych w tym samym obszarze.

Obecnie NFOŚiGW prowadzi nabór wniosków od wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, z którymi chce wdrażać program Region. Na razie podpisano umowę z jednym wojewódzkim funduszem – WFOŚiGW w Białymstoku. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
,,Przygotowanie przepisów dotyczących jakości pieców i wykorzystywanych w nich paliw leży jednak w gestii Ministerstwa Energii, które może nie być zainteresowane wdrożeniem regulacji, które w kopalnie by uderzyły, a nad przepisami antysmogowymi w ME mają pracować osoby związane z koncernami węglowymi'' - oto cała prawda na temat schizofrenii na bazie której sformowano ten twór tak, by był wyłącznie reprezentacja Śląska i BigEnergy. Dlatego cisza o rozporządzeniu w sprawie norm jakościowych w obrocie węglem. Poprzedni rząd udawał, że rzadzi-rzadzila nim energetyka i kopalnie. Obecny rząd ma tak samo,tylko lepiej poukrywane....

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...