OZE dla mieszkańców Rudy Śląskiej za 15 proc. kosztu

OZE dla mieszkańców Rudy Śląskiej za 15 proc. kosztu
Heliostar press
REKLAMA

Dzięki realizowanemu w Rudzie Śląskiej projektowi, który zyskał unijne dofinansowanie, mieszkańcy śląskiego miasta będą mogli zainstalować domowe instalacje OZE, ponosząc jedynie 15 proc. koszów ich zakupu i montażu.

Władze Rudy Śląskiej pozyskały na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. śląskiego ponad milion złotych. Dzięki temu w 51 budynkach jednorodzinnych na terenie miasta zostaną zainstalowane domowe instalacje OZE – instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne lub pompy ciepła.

Wkrótce ogłosimy nabór, do którego będą się mogli zgłaszać zainteresowani mieszkańcy. Właściciele nieruchomości za taką inwestycję zapłacą jedynie 15 proc. wartości całej instalacji oraz wartość podatku VAT od montażu urządzeń – informuje prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Projekt realizowany w Rudzie Śląskiej obejmie montaż 31 instalacji fotowoltaicznych, 15 instalacji kolektorów słonecznych oraz 5 pomp ciepła. 

– W 2015 r. przeprowadziliśmy ankietę wśród właścicieli budynków jednorodzinnych. Dotyczyła ona zapotrzebowania na instalacje produkujące energię ze źródeł odnawialnych. Odpowiedziało na nią 154 mieszkańców, którzy chcieliby przy współudziale miasta taką inwestycję wykonać. Także na podstawie ankiety dokonaliśmy wyboru tego, jakie konkretne instalacje będą realizowane w budynkach – tłumaczy wiceprezydent śląskiego miasta Krzysztof Mejer.

Środki na domowe instalacje OZE dla Rudy Śląskiej pochodzą z RPO WSL 2014-2020, Poddziałanie 4.1.1. Odnawialne źródła energii – ZIT. Konkurs na dofinansowanie rozstrzygnięto z końcem ubiegłego roku.

W celu zrealizowania projektu magistrat Rudy Śląskiej musi teraz wyłonić operatora, który zajmie się przygotowaniem programu funkcjonalno-użytkowego. W tym czasie ogłoszony zostanie nabór, do którego będą mogli przystąpić zainteresowani mieszkańcy. Prace w budynkach mieszkańców realizować będzie firma wyłoniona w drodze przetargu.

Władze Rudy Śląskiej zapewniają, że gospodarstwa domowe, dla których zabraknie funduszy, a które zgłosiły się do projektu, automatycznie znajdą się na liście do dotacji w II etapie. W momencie ogłoszenia kolejnego konkursu przez Urząd Marszałkowski woj. śląskiego, co jest zapowiadane na 2018 r., Ruda Śląska ma aplikować o kolejne środki na domowe instalacje OZE.

Wcześniej Ruda Śląska pozyskała unijne dofinansowanie w wysokości 900 tys. zł na montaż instalacji fotowoltaicznych dla trzech obiektów sportowych oraz budynków użyteczności publicznej. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Aldebaran |
Znowu wybrani znajomi królika. Q.mać. Też chcę mieć PV albo PC za 15 ceny.
Duster |
Ciekawe. Jeżeli procedura była transparentna to o co się rzucać? Skąd wiesz że to był kant, masz dowody? Opluć łatwo, typowe polactwo...
JFK |
Aldebaran, przeprowadz sie do Rudy, plac tam podatki i miej pv. Ewentualnie przemysl dokladnie na kogo glosujesz tam gdzie mieszkasz i uwzglednij swoje potrzeby przy najblizszych wyborach samorzadowych
Piotr |
15% ale kosztów kwalifikowanych a niekwalifikowane to często 50% co łącznie daje instalacje za 65% Należy dodac do tego celowo zawyżone koszty i wyjdzie że z dotatją wyjdzie więcej niż bez
Aldebaran |
@Duster Nie chodzi mi o kant, tylko że w ogóle coś takiego istnieje. Przeczytaj sobie ile Ruda śląska ma mieszkańców, a ile jest beneficjentów tego programu. Już na starcie z budżetem 1 mln dotacji jest wiadomo, że wielu odejdzie z kwitkiem. Tymczasem OZE powinno być dostępne dla wszystkich, np. poprzez obniżenie VAT, czy ulgę podatkową, a nie poprzez załapanie się we właściwym miejscu i czasie, w dodatku w wybranej miejscowości na jakiś program. Dotacje i programy są chore, bo nie są powszechnie dostępne.
emil |
Zapewne dachy siedzib parafii zabłysną panelami, bo biedota o tym nie usłyszy? A jeżeli by nawet, to odejdą ze smakiem! Równi i równiejsi Orwela w tym kraju na porządku dziennym!
Duster |
@Aldebaran, a co powiesz o geotermii toruńskiej w którą wpompowano dziesiątki milionów z której żadnego pożytku nie będzie? Lepszy taki program niż dotowanie katabasów.

Giełda OZE

SPRZEDAM PROJEKTY PV 1MW WOJ. PODLASKIE

Sprzedam projekty pv o mocach do 1MW na terenie województwa podlaskiego czytaj dalej...

GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNĄ

SPRZEDAM GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNA O POWIERZCHNI OK.7HA DZIAŁKI ZNAJDUJĄ SIĘ W OKOLICY GRYFINA czytaj dalej...

EXTRA CENY na Zabezpieczenia AC DC dla fotowoltaiki

Firmy PHU POWER QUALITY oraz PHU ZENIT zajmują się sprzedażą wysokiej jakości inwerterów fotowoltaic czytaj dalej...

działka pod PV sprzedaż/dzierżawa - 1,3 ha z pozwoleniem na budowę

Do sprzedania lub dzierżawy działka 1,3 ha pod elektrownię PV o mocy 0,4 MW. Kalsk, woj. lubuskie. czytaj dalej...