Dotacje m.in. na pompy ciepła i kolektory w woj. śląskim

Dotacje m.in. na pompy ciepła i kolektory w woj. śląskim
Conergy press
REKLAMA

Już w przyszłym tygodniu w woj. śląskim rusza nabór wniosków na dotacje do wymiany pieców węglowych m.in. na odnawialne źródła energii.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeprowadzi w tym miesiącu nabór wniosków na dofinansowanie do wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania, w tym na pompy ciepła i kolektory słoneczne.

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami oddanego do użytkowania i ogrzewanego jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Programem objęte są budynki jednorodzinne zasilane w ciepło ze źródeł opalanych paliwem stałym wyposażonych w emitor o wysokości do 40 metrów, kwalifikując się tym samym do tzw. niskiej emisji.

Dofinansowanie może objąć modernizację lub budowę wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania, wymianę źródeł ciepła przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń lub ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej (w przypadku gdy zasilanie na potrzeby c.o. i c.w.u. następuje z jednego źródła) w istniejących obiektach, na bardziej efektywne ekologicznie i energetycznie.

W zakresie wymiany źródeł ciepła na opalane biomasą lub paliwem stałym udzielenie dotacji możliwe jest wyłącznie na kotły opalane paliwem stałym z załadunkiem automatycznym, spełniające wymogi 5. klasy według kryteriów zawartych w normie PN EN303-5:2012, a także kotły opalane biomasą, spełniające wymogi 5. klasy, według kryteriów zawartych w normie PN EN303-5:2012.

Ponadto możliwe jest dofinansowanie systemów grzewczych bazujących na pompach ciepła i kolektorach słonecznych posiadających zgodność z normą PN-EN 12975-1, potwierdzoną sprawozdaniem z badań przeprowadzonym zgodnie z normą PN-EN 12975-2 lub PN-EN ISO 9806 lub europejskim znakiem jakości „Solar Keymark”.

Możliwe jest ponadto dofinansowanie docieplenia przegród budowlanych, a także wymiany okien i drzwi, ale tylko w budynkach oddanych do użytku przed końcem 2002 r.

Maksymalna wysokość dotacji wynosi 25 proc. kosztów inwestycji, przy spełnieniu określonego, maksymalnego progu kosztów wyznaczonego oddzielnie dla każdej technologii. Dla powietrznych pomp ciepła maksymalne dofinansowanie może wynieść 7,5 tys. zł, a dla pozostałych pomp ciepła 12,5 tys. zł. Natomiast dla służących do podgrzewania ciepłej wody użytkowej powietrznych pomp ciepła maksymalne dofinansowanie to 4,5 tys. zł, dla pozostałych pomp ciepła 7,5 tys. zł, a dla kolektorów słonecznych 2,25 tys. zł.

Wnioski o dotacje będą przyjmowane od 15 do 26 maja br. Można je składać w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach, gdzie wczoraj uruchomiono ponadto punkt konsultacyjny dla potencjalnych beneficjentów.

red. gramwzielone.pl 

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
gino |
Ustawione to jest ten termin i pod kilku klientów , niektórym się uda może przy okazji skorzystać ale ta wymiana pieca na kolektor lub pv to wymuszenie
gino |
fotowoltaika pv jakby była dotacja program to już 2 tys. osób tam sie zgłasza odemnie i uruchamia sie procedura namontaz 2 kW do 15 kWp (najwiecej na 6 kWp) , pewnie jest pvka tylko mówia o kolektorach bo mają ustawione i przyjdą ci co fotowoltaike zamontują jakio kolektory

Giełda OZE

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...

Sprzedaż 100 udziałów sp.z.o.o , OZE fotovoltaica łącznie 4,7 MW, dotacje ,aukcje

Spółka z.o.o sprzeda 100 udziałów Spółka działa od 4 lat na rynku OZE , prowadzi obecnie 4 projekty czytaj dalej...

Przygotowanie Pełnej Dokumentacji Projektowej Farma Fotowoltaiczna

Przygotowujemy pełną dokumentację projektową do budowy Elektrowni Fotowoltaicznych wraz z kwalifikac czytaj dalej...