Pomorskie gminy z dotacjami na termomodernizację

Pomorskie gminy z dotacjami na termomodernizację
Fot. WFOŚiGW w Gdańsku
REKLAMA

W zlokalizowanych na terenie woj. pomorskiego gminach zmodernizowane zostaną budynki mieszkalne i użyteczności publicznej. To efekt unijnych dotacji pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Wczoraj w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku podpisano umowy, których efektem będzie termomodernizacja 53 budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych.

Podpisano w sumie 10 umów. Łączna wartość projektów to ponad 45 mln zł, a dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej sięga 27 mln zł.

Budynki, które zostaną zmodernizowane, znajdują się w Stegnie, Tczewie, Somoninie, Helu, Pszczółkach, Cedrach Wielkich, Pruszczu Gdańskim, powiecie gdańskim i wejherowskim. Najwyższe dofinansowanie – prawie 8 mln zł – otrzymał projekt „Kompleksowej modernizacji energetycznej budynków stanowiących własność gminy miejskiej Tczew”. Zadanie polega na termomodernizacji pięciu budynków użyteczności publicznej – szkół i przedszkoli.

Celem Poddziałania 10.1.1 realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, jest poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej i komunalnych wielorodzinnych domów mieszkalnych. Przewiduje się wsparcie inwestycji polegających na głębokiej modernizacji energetycznej budynków, monitorowaniu i zarządzaniu energią wraz z możliwością wykorzystania instalacji OZE, wymianie źródeł ciepła i zastosowaniu indywidualnego pomiaru zużycia ciepła.

Projekty realizowane są również w ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot do 2020 roku. Strategia zakłada modernizację energetyczną 230 budynków na obszarze metropolitalnym do 2023 roku.

W ramach umów podpisanych w siedzibie WFOŚiGW w Gdańsku energetycznie zmodernizowanych zostanie 30 budynków użyteczności publicznej oraz 23 wielorodzinne komunalne budynki mieszkalne, w których lepszą klasę zużycia energii uzyskają 623 gospodarstwa domowe. Rocznie zużycie energii zmniejszy się o 17,14 GWh, a emisja dwutlenku węgla do atmosfery będzie niższa o prawie 6 tys. ton.

WFOŚiGW w Gdańsku zapewnia, że beneficjenci dotacji mogą liczyć na wsparcie jego doradców energetycznych. Fundusz informuje, że jego doradcy energetyczni opiniowali Program Gospodarki Niskoemisyjnej Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot, a także mają merytorycznie wspierać projekty, które będą realizowane w ramach podpisanych właśnie umów.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

SPRZEDAM PROJEKTY PV 1MW WOJ. PODLASKIE

Sprzedam projekty pv o mocach do 1MW na terenie województwa podlaskiego czytaj dalej...

GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNĄ

SPRZEDAM GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNA O POWIERZCHNI OK.7HA DZIAŁKI ZNAJDUJĄ SIĘ W OKOLICY GRYFINA czytaj dalej...

EXTRA CENY na Zabezpieczenia AC DC dla fotowoltaiki

Firmy PHU POWER QUALITY oraz PHU ZENIT zajmują się sprzedażą wysokiej jakości inwerterów fotowoltaic czytaj dalej...

działka pod PV sprzedaż/dzierżawa - 1,3 ha z pozwoleniem na budowę

Do sprzedania lub dzierżawy działka 1,3 ha pod elektrownię PV o mocy 0,4 MW. Kalsk, woj. lubuskie. czytaj dalej...