Rząd zapowiada program termomodernizacji domów jednorodzinnych

Rząd zapowiada program termomodernizacji domów jednorodzinnych
Wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński. Fot. Magdalena Ślązek, Global Compact Poland / MIR
REKLAMA

Wczoraj podczas konferencji zorganizowanej przez Global Compact Poland i Najwyższą Izbę Kontroli Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa potwierdziło prace nad krajowym programem wsparcia termomodernizacji budownictwa jednorodzinnego.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński przypomniał, że od 1999 r. na poprawę efektywności energetycznej budynków poprzez termomodernizację i remonty wydano ponad 1,7 mld zł, co pozwoliło uruchomić inwestycje warte ponad 20 mld zł. W tym roku na projekty termomodernizacyjne resort przeznaczył 220 mln zł.

Wiceminister zwrócił jednak uwagę, że w ponad 90 proc. dofinansowanie dotyczyło termomodernizacji budynków wielorodzinnych, a – jak zaznaczył – Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chciałoby, żeby programy termomodernizacyjne były bardziej dostępne także dla właścicieli domów jednorodzinnych.

Obecny podczas debaty zorganizowanej przez Global Compact Poland i NIK wiceminister energii Andrzej Piotrowski powtórzył wcześniejsze deklaracje Ministerstwa Energii w zakresie przygotowywania rozwiązań dotyczących ulg dla elektrycznego ogrzewania, co miałoby służyć walce z niską emisją.

Wcześniej, w lutym br., przygotowanie rządowego programu termomodernizacji domów jednorodzinnych zasygnalizowała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak mówiła, ten program miałby objąć – „ponad 60 proc. dziurawych – jak szwajcarski ser – polskich domów”. 

Program termomodernizacji ma być elementem rządowego planu walki ze smogiem, na razie nie są jednak znane jego szczegóły.

Poprzedni rząd chciał wspierać termomodernizację domów jednorodzinnych poprzez program Ryś, który zakładał przyznawanie dopłaty do kredytów na termomodernizację w wysokości 20 proc. lub 40 proc. w przypadku zastosowania OZE. Zakładano, że budżet programu Ryś wyniesie 300 mln zł. 

Bezpośrednimi beneficjentami programu Ryś miały być osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe – w tym fundacje, stowarzyszenia, kościoły, związki wyznaniowe – posiadające prawo własności do jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Wdrożenie tego programu zostało jednak wstrzymane przez nowe władze NFOŚiGW.

Nowy zarząd NFOŚiGW wdraża natomiast program Region, który ma objąć m.in. przedsięwzięcia, który miałby być finansowane z programu Ryś. Program zakłada dofinansowanie zwrotne. NFOŚIGW chce, aby oprocentowanie pożyczek udzielanych beneficjentom końcowym było zmienne, powiększone o nie więcej niż 50 punktów bazowych w stosunku do oprocentowania pożyczki udzielonej wojewódzkiemu funduszowi ochrony środowiska i gospodarki wodnej – lub stałe, określone przez WFOŚ, przy czym wysokość oprocentowania nie może mieć charakteru konkurencyjnego dla pożyczek NFOŚiGW udzielanych w tym samym obszarze. Obecnie NFOŚiGW prowadzi nabór wniosków od wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, z którymi chce wdrażać program Region.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ATOM |
Jaka jest różnica miedzy inteligencją i cywilizacją a chamstwem? Jest taka, że w cywilizacji kierowanej przez inteligentnych ludzi wszystko robi się dla człowieka, współobywatela. W chamowiźmie, wszystko dla państwa i urzędników. Ludziom tylko tyle ile trzeba.
alladyn-solar-batt |
Do ATOM: dopóki system demokratycznego wyboru władz nie będzie posiadał sprzężenia zwrotnego typu ,,po roku rządów sprawdzamy co zrobiliscie'' poty można będzie w nieskończoność budować i zapowiadać nowe ,,programy'' z typową arogancja władzy przechodząc do porządku dziennego nad faktem,że z poprzednich ,,programow'' nie korzystano i z typową arogancja władzy budować nowe programy tak by z tych też nie specjalnie był pozytek- rozumiany jako korzyści dla obywateli.Zawsze jednak (każdorazowo) solennie każda władza dzięki ,,programow'' symuluje,że jakoby ludziom ,,daje'' wsparcie więc o co chodzi niezadowolonym?
bs_boss |
A MOŻE JOWY CZAS ODŚWIEŻYĆ ? -- w tym systemie polityk, który opowiada bajki dostaje tylko jedną szansę na zaistnienie - jeśli jej nie utrzyma to odpada - banalnie proste
alladyn-solar-batt |
do bs_boss: to jest jakaś koncepcja- tyle,że ogrom społeczeństwa nie ma o nich pojęcia jak działa taka demokracja.A ponieważ nie mają pojęcia o JOW - unikają popierania nie znanych im rozwiązań.W nieskończoność powielania poprzedni syf ....Głosując de nowo na system ten syf generujący. Potrzebna edukacja i wychowanie społeczeństwa.Teraz mamy stado zniewiescialych jednostek bezkrytycznie wobec swych poprzednich wyborów i skutków.
. |
„ Wdrożenie tego programu zostało jednak wstrzymane przez nowe władze NFOŚiGW ” - to nie jest prawda. Ryś działał przez kilkanaście miesięcy. Okazał się ogromnym niewypałem . Udzielono i zrealizowano zaledwie kilkadziesiąt wniosków.
ATOM |
Do alladyn-solar-batt. Pozdrawiam. Mój poprzedni nick to ast. Piszemy od lat i nadal to samo. Ja nie czytałem gramwzielone przez 8 miesięcy. Widzę, że nadal to wszystko to grochem o ścianę. Mając 30 lat myślałem, że jest kwestią czasu, a ruszymy z gospodarką. Minęło 30 lat a my stoimy praktycznie w miejscu. To prawda, że nie od wyborów wszystko zależy ale od edukacji społeczeństwa. Tylko. Kto to ma zrobić gdy z młodymi jest gorzej jak z moim pokoleniem? U nas nie ma kadr bo był katyń, starobielsk i ostaszkowo. Wzorem jest egoizm i mów mi do kieszeni a nie do rozumu. Jako Naród żyjemy ciągle nadzieją na lepsze czasy a nadzieja to matka głupich. U nas trzeba jednego. Rozliczania za pracę. Konsekwencji. Tylko kto to ma zrobić? Ten sam nieudacznik?

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...